چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳

ثبت ۲ آیین عاشورایی قزوین در تقویم ملی رویدادهای گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین از ثبت آیین‌های علامت‌کشی و طشت‌گذاری در تقویم ملی رویدادهای گردشگری خبر داد.
به گزارش مهر، علیرضا خزائلی تسلیت ایام سوگواری سیدالشهدا با بیان اینکه ثبت این رویدادها فرصتی برای تقویت گردشگری آئینی در قزوین فراهم می‌کند، گفت: ماه محرم و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) هرساله با عظمت و شور گسترده‌ای در میان مردم ایران برپا می‌شود و در استان قزوین نیز هر ساله آئین‌های ویژه‌ای که هر یک زیبایی، حزن و اندوه خاص خود را دارند با حال و هوای این ماه برگزار می‌شوند. مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قزوین اظهار کرد: شیوه‌های عزاداری اقوام مختلف در این ایام در کنار جنبه‌های مذهبی آن دارای ارزش‌های آئینی و ملی است که معرفی و ثبت آنها در تقویم گردشگری می‌تواند عاملی برای جذب گردشگران به‌ویژه گردشگران خارجی باشد.
او افزود: بر همین اساس دو میراث عاشورایی علامت‌کشی قزوین و طشت‌گذاری آبیک و الوند که از جمله آئین‌های مهم سوگواری ماه محرم استان به‌شمار می‌روند و پیش‌تر در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس به‌ثبت رسیده‌اند، در تقویم رویدادهای گردشگری کشور نیز ثبت شدند و ثبت سایر آئین‌های این ماه اعم از طبق‌گردانی و تعزیه‌خوانی نیز درحال انجام است. خزائلی با بیان اینکه تعداد رویدادهای گردشگری ثبت شده استان در این تقویم تا کنون به ۱۰ عدد رسیده خاطرنشان کرد: پیش از این هشت رویداد دیگر شامل آئین کهن پنجاه به‌در، جشن فندق، جشن سماق، شور زرآباد، سوگواری زنانه حسینیه آقاسیدجمال، مراسم سوم امام، آئین سمنوپزان و هفته خوشنویسی قزوین در این تقویم ثبت شده‌است.آئین مذهبی طشت گذاری در واقع آئینی برای استقبال از ماه محرم است به این صورت که عزاداران طشتی را که داخل آن مقداری آب قرار دارد، به نشانه تشنگی امام حسین (ع) و یارانش در صحرای کربلا به روی دست گرفته و با نوحه‌سرایی در اطراف آن، مراسم عزاداری ماه محرم و پوشیدن لباس‌های سیاه را آغاز می‌کنند.
در استان قزوین در بخش‌هایی که اقوام ترک در آنها سکونت دارند از جمله در بخش البرز، آبیک و بخش مرکزی، این آئین برگزار می‌شود. آئین طشت گذرای در تاریخ ۲۲ آذرماه ۹۱ به شماره ۶۶۱ در فهرست میراث معنوی کشور به‌ثبت رسیده است.شهر قزوین از مهمترین و مشهورترین شهرهای علامت‌کشی در ایام سوگواری ماه محرم در ایران به شمار می‌رود.علم یا علامت وسیله‌ای فولادی در ابعاد و اندازه‌های متفاوت است که از گذشته‌های دور تا کنون از آن به عنوان پیشرو در دسته‌های عزاداری استفاده می‌کنند.