۰
جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۵

هشدار به اتباع دو تابعیتی برای سفر به ایران

وزارت خارجه انگلیس روز جمعه با صدور بیانیه درباره تمامی سفرهای اتباع دو تابعیتی (ایرانی - انگلیسی) به ایران هشدار داد.
وزارت خارجه انگلیس روز جمعه با صدور بیانیه درباره تمامی سفرهای اتباع دو تابعیتی (ایرانی - انگلیسی) به ایران هشدار داد.
دراین بیانیه آمده است که وزارت امور خارجه انگلیس به اتباع دو تابعیتی توصیه می‌کند به ایران سفر نکنند و اتباع انگلیسی هم مراقبت های لازم و خطر سفر به ایران را مد نظر قرار دهند.
بر اساس بیانیه وزارت خارجه، این تصمیم در واکنش به ‌حکم اخیر قضایی ایران در رابطه با حبس یک جاسوس انگلیسی اتخاذ شده است. وزارت امور خارجه انگلیس، ایران را به بدرفتاری با اتباع دو تابعیتی و مرتبط با نهادهای مستقر در این کشور متهم کرده است.
جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس در اظهاراتی ادعایی گفت: اتباع دو تابعیتی در سفر به ایران با خطر بدرفتاری روبرو هستند. برغم اینکه انگلیس برای حل‌وفصل این موضوع فرصت‌هایی را فراهم کرد، اما رفتار حکومت ایران بدتر شده است.
وی بابیان این ادعا که ایران تمام فرصت‌هایش را ازدست‌ داده به تمام اتباع دو تابعیتی توصیه کرد به ایران سفر نکنند. او همچنین در اقدامی غیرمتعارف به اتباع ایرانی مقیم انگلیس هم پیام احتیاط‌آمیز داد که ممکن است دولت ایران، استنباط کند آن‌ها با نهادهای انگلیسی در تماس هستند.
این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه ایران هفته گذشته اعلام کرد: «یک فرد ایرانی که مسئول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس موسوم به بریتیش کانسل (BC) بود و با سرویس جاسوسی انگلیس همکاری داشت و مسئول طراحی و مدیریت و برنامه‌ریزی پروژه‌های استحاله و نفوذ فرهنگی بود، تحت رصد دستگاه‌های اطلاعاتی- امنیتی قرار و دستگیر شد.»
اسماعیلی در ادامه تأکید کرد: «این فرد در فرآیند رسیدگی به پرونده، در رابطه با نحوه جذب و همکاری با این شورایِ به‌اصطلاح فرهنگیِ استعمار پیر، تعالیمی که سرویس امنیتی انگلیس به او داده بود و مأموریت‌هایی که برای پروژه‌های فرهنگی به او داده بودند، اعترافات صریحی داشت و اقرار کرد و نهایتاً به‌موجب حکم دادگاه به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد.»
بنا بر اعلام سخنگوی قوه قضاییه ایران، این فرد بیش از یک سال است که در بازداشت است و تاکنون به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات و صدور حکم بود، خبر دستگیری وی اعلام‌نشده بود.
نخست‌وزیر انگلیس چهارشنبه گذشته طی سخنانی در مجلس عوام از دستگیری این تبعه ایرانی انگلیسی، ابراز نگرانی کرده بود.
وزارت امور خارجه انگلیس شهریورماه گذشته نسبت به سفر شهروندان دو تابعیتی ایرانی - انگلیسی به ایران هشدار داد اما تأکید کرد که تنها در شرایط ضروری به این سفر اقدام کنند. این هشدار در واکنش به پرونده نازنین زاغری که او هم به جرم جاسوسی در ایران در زندان به سر می‌برد صادرشده بود.
کد مطلب: 107849
برچسب ها: انگلستان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *