۰
چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۳

آمادگی میانجیگری بین ارمنستان و آذربایجان

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی درگیری‌های صورت گرفته بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان در این کمیسیون خبر داد و گفت که جمهوری اسلامی آمادگی میانجی‌گری برای حل و فصل اختلافات را دارد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی درگیری‌های صورت گرفته بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان در این کمیسیون خبر داد و گفت که جمهوری اسلامی آمادگی میانجی‌گری برای حل و فصل اختلافات را دارد.
بوالفضل عمویی در گفت‌وگو با ایسنا در توضیح جلسه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت:‌ کمیسیون امنیت ملی در این جلسه به بررسی تحولات مربوط به درگیری‌های نظامی در منطقه قره‌باغ و تبادل نظر در این باره پرداخت. نظر کمیسیون و جمع‌بندی صورت گرفته آن است که ما از دو کشور همسایه یعنی ارمنستان و جمهوری آذربایجان می‌خواهیم ضمن خویشتن‌داری موضوعات نظامی را متوقف کرده و به گفت‌وگو برای حل اختلافات روی آورند.
وی افزود: همچنین ما به عنوان جمهوری اسلامی آمادگی داریم برای پیشبرد سریع‌تر موضوع و حل و فصل اختلافات میانجی‌گری کرده و انتظار داریم وزارت خارجه در این موضوع فعال وارد شده و کمک کند تا روند اختلافات در منطقه به سرعت پایان یافته و درگیری‌ها متوقف شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با اشاره به تصویب لوایحی در این کمیسیون گفت: کمیسیون چندین لایحه را به تصویب رساند، شامل پروتکل همکاری در زمینه مبارزه با جرایم سازمان یافته در دریای خزر، الحاقی به موافقت‌نامه همکاری در زمینه امنیت در دریای خزر، پروتکل حفاظت از تنوع زیستی الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی و تعیین تکلیف اموال بهکده رضوی است.
به گفته وی، همچنین لوایح پروتکل همکاری و تعامل مراجع مرزبانی الحاقی به موافقت‌نامه همکاری امنیت دریای خزر، پروتکل اصلاح موافقت‌نامه بین ایران و روسیه جهت معاضدت در پرونده‌های ملی و فراگیر، موافقت‌نامه همکاری اقتصادی و تجاری بین دولت‌های ساحلی دریای خزر،‌عضویت سازمان فضایی ایران در فدراسیون فضانوردی و سه لایحه معاضدت حقوقی در امور کیفری، امور مدنی و استرداد مجرمان بین ایران و برزیل تصویب شد.
عمویی در پایان گفت که در این جلسه سارا فلاحی نماینده ایلام و عضو کمیسیون امنیت ملی گزارشی از سفر تعدادی از نمایندگان برای بازدید از روند اجرای طرح گرمسیری و ابعاد آن در استان ایلام ارائه کرد.
کد مطلب: 137326
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *