۰
جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۵

واکسیناسیون عمومی سال آینده شروع میشود

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه اخیرا تعداد بیشتری از کودکان به کرونا مبتلا شده اند که می‌تواند ناشی از وجود ویروس جهش یافته باشد، اما میزان مرگ و میر کودکان مبتلا به کرونا نسبت به قبل بیشتر نشده است اظهار داشت: تنها راه این است که افراد ماسک بزنند و به هیچ عنوان عادی انگاری صورت نگیرد. فکر نکنند، چون آمار ابتلا به کرونا پایین آمده پس کرونایی وجود ندارد.
عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه اخیرا تعداد بیشتری از کودکان به کرونا مبتلا شده اند که می‌تواند ناشی از وجود ویروس جهش یافته باشد، اما میزان مرگ و میر کودکان مبتلا به کرونا نسبت به قبل بیشتر نشده است اظهار داشت: تنها راه این است که افراد ماسک بزنند و به هیچ عنوان عادی انگاری صورت نگیرد. فکر نکنند، چون آمار ابتلا به کرونا پایین آمده پس کرونایی وجود ندارد.
دکتر حمید عمادی کوچک، رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی درباره ویژگی‌ها و خطرات ویروس جدید جهش یافته کرونا در گفتگو با خبرنگار شفقنا زندگی اظهار داشت: این ویروس هیچ تفاوتی به لحاظ ساختاری با کرونا ندارد و فقط قدرت سرایت آن بیشتر است لذا توصیه‌هایی که به خانواده‌ها و افراد می‌توان داشت این است که همان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، ماسک بزنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.
وی در خصوص اینکه آیا ممکن است تعداد بیشتری از افراد در ایران مبتلا به ویروس جهش یافته کرونا باشند اظهار داشت: در همه کشور‌های دنیا آمار‌هایی که از ابتلا به کرونا اعلام می‌شود آمار‌های واقعی نیست و قطعا تعداد بیشتری از افراد مبتلا شده اند، کسانی که ممکن است علایمی نداشته باشند یا در منزل خوددرمانی کرده و بهبود پیدا کرده اند همه این‌ها می‌تواند جزو آمار محسوب نشده باشند.
 
در مورد ویروس جهش یافته نیز همینطور است. این ویروس گفته می‌شود در شهریورماه جهش یافته و در انگلستان کشف شده است حتی ممکن است کشوری قبل از انگلیس دارای این ویروس جهش یافته بوده است، ولی خوب این کشور آن را شناسایی کرد، اما در آذرماه معرفی شد و حتی ممکن است آمار زیادی از ابتلا به کرونا در این ماه هم گزارش شده متاثر از این ویروس جهش یافته بوده است. در هر صورت تنها راه این است که افراد ماسک بزنند و به هیچ عنوان عادی انگاری صورت نگیرد. فکر نکنند، چون آمار ابتلا به کرونا پایین آمده پس کرونایی وجود ندارد.
راه‌های شناخت ویروس جهش یافته کرونا بسیار سخت، زمان بر و هزینه بر است
دکتر عمادی در مورد اینکه گفته می‌شود دو بازیکن مطرح فوتبال کشورمان نیز مبتلا به ویروس جهش یافته بوده اند گفت: اطلاعی ندارم. راه‌های شناخت ویروس جهش یافته کرونا بسیار سخت، زمان بر و هزینه بر است. به راحتی تشخیص آن به وسیله امکانات موجود مثل پی سی آر یا سی تی اسکن مشخص نمی‌شود و باید تمامی ژن‌های ویروس مورد بررسی قرار گیرد لذا کاری بسیار سخت و پیچیده است. به همین خاطر توصیه اکید ما این است که افراد حتما مراعات کنند.
وی در مورد اینکه گفته می‌شود تعداد آمار ابتلایان به کرونا در میان کودکان بالای ۷ سال بیشتر شده است آیا نشان از ابتلای آن‌ها به ویروس جهش یافته است؟ گفت: بله اخیرا تعداد بیشتری از کودکان به کرونا مبتلا شده اند که می‌تواند ناشی از وجود ویروس جهش یافته باشد، اما میزان مرگ و میر کودکان مبتلا به کرونا نسبت به قبل بیشتر نشده است.
کرونا همانند کوه یخی است که فقط نوک کوه از آب بیرون آمده
این متخصص عفونی هشدار داد: چنانچه افراد نسبت به قبل کمتر مراعات کنند ممکن است در این یکی دو ماه تعداد بیشتری از افراد به کرونا مبتلا شوند و پیک‌های بعدی کرونا هم بروز پیدا کند. کرونا همانند کوه یخی است که فقط نوک کوه از آب بیرون آمده و هنوز تمام کوه بالا نیامده است لذا مشخص نیست که در آینده چه تعداد افراد مبتلا خواهند شد.
تنها با مثبت شدن تست پی سی آر آمار مبتلایان به کرونا مشخص می‌شود
وی در مورد اینکه بهترین راه تشخیص کرونا تست پی سی آر است یا سی تی اسکن گفت: مطمئن‌ترین راه سی تی اسکن است، اما تست‌های پی سی آر نیز در صورتی که مثبت شوند در فهرست تعداد مبتلایان به کرونا اعلام می‌شود در غیر اینصورت جزو آمار‌ها محسوب نمی‌شوند.
حداقل تا قبل از امسال واکسیناسیونی انجام نخواهد شد
دکتر عمادی در خصوص آخرین اخبار از واکسن کرونای داخلی و خارجی اظهار داشت: حداقل تا قبل از امسال واکسیناسیونی انجام نخواهد شد و از سال آینده این روند پی گیری خواهد شد. واکسن کرونای داخلی نیز در صورت تایید در خردادماه به تولید انبوه خواهد رسید که در آن صورت تا پاییز یا زمستان سال آینده احتمالا واکسیناسیون عمومی ادامه داشته باشد.
کد مطلب: 144047
برچسب ها: واکسیناسیون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *