۰
چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۸
توسط سازمان بهداشت جهانی انجام می‌شود:

ارزیابی نهایی برنامه شهر سالم سهند

فرماندار اسکو گفت: اواخر اردیبهشت ماه، ارزیابان برجسته سازمان بهداشت جهانی برای آخرین بار از اقدامات انجام شده در پروژه شهر_سالم_سهند بازدید کرده و آن را مورد ارزیابی نهایی قرار می‌دهند.
ارزیابی نهایی برنامه شهر سالم سهند
 فرماندار اسکو گفت: اواخر اردیبهشت ماه، ارزیابان برجسته سازمان بهداشت جهانی برای آخرین بار از اقدامات انجام شده در پروژه شهر_سالم_سهند بازدید کرده و آن را مورد ارزیابی نهایی قرار می‌دهند.
 بابک رضی منش، در جلسه هماهنگی دبیرخانه‌های علمی و اجرایی این پروژه که با دستور کار برنامه ریزی جهت حضور نهایی ارزیابان سازمان بهداشت جهانی برگزار شد، گفت: برنامه حضور ارزیابان سازمان بهداشت جهانی در سهند در دو روز کاری صورت خواهد گرفت، روز اول با تشکیل جلسه و ارائه برنامه توسط ناظر عالی پروژه، دبیران و روسای کمیته های تخصصی آغاز و در ادامه کار بازدید از پروژه ها و مکان های مورد نظر ارزیابان انجام خواهد یافت. 
وی با بیان این‌که سه تیم ارزیاب به صورت جداگانه از اقدامات برنامه شهر سالم سهند بازدید خواهند کرد، افزود: تیم اول به سرپرستی دکتر ماها الداوی به ارزیابی اقدامات بخش توسعه سلامت، مرکز اطلاعات جامعه محور، مداخلات جامعه محور و مشارکت سمن ها، اقدامات بخش خصوصی و گروه های مردمی و تیم دوم به سرپرستی دکتر سمر الفکی از مدارس مروج سلامت، توسعه مهارت اجتماعی، آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی و اشتغال، ظرفیت سازی در مردم و سایر برنامه های توسعه شهری بازدید و ارزیابی خواهند داشت.
وی افزود: تیم سوم به سرپرستی دکتر_آسایی مسائل مربوط به امنیت غذایی در تولید و توزیع مواد غذایی سالم، دسترسی به آب سالم، فاضلاب، سیستم تصفیه خانه، آلودگی هوا و آمادگی در مقابله با حوادث و بلایا را مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهند داد.
فرماندار اسکو ظهار کرد: هدف حضور ارزیابان سازمان بهداشت جهانی، بررسی_میدانی اقدامات، برنامه ها و از هم مهم‌تر سنجش عزم و اراده سیاسی و اجرایی در بین مسئولین سهند و اطمینان از وجود برنامه برای تحقق توسعه پایدار در تمامی ابعاد توسعه، تعهد مردم و سازمان ها و تشکل های مردم نهاد و میزان مشارکت آنان تصمیم گیری ها و اداره امورات است، در این پنج سال ارزیابی‌های متعددی از اقدامات این پروژه انجام یافته است و رضایت کامل از روند اجرای برنامه در شهر جدید سهند از طرف ارزیابان وجود دارد.
وی با بیان این‌که در این دو روز تلاش خواهد شد تمامی اقدامات و برنامه‌های دبیرخانه های علمی و اجرایی و کمیته های تخصصی پنج گانه در راستای ارتقای شاخص‌های حوزه سلامت به ارزیابان برجسته دفتر مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی"WHO" تشریح و تبیین شود، ابراز امیدواری کرد پس از پایان این ارزیابی نهایی شهر سالم سهند به عنوان اولین_شهر_سالم جمهوری اسلامی به شبکه جوامع شهرهای سالم الحاق و افتخاری بزرگ برای کشور، استان و شهرستان کسب شود.
 رضی منش، از آمادگی انتقال این تجارب ارزشمند به سایر شهرهای کشور خبر داد و افزود: به اعتقاد کارشناسان"WHO"شهر سهند قابلیت تبدیل شدن به الگوی شهرهای کشور و به عنوان دانشگاهی برای شهر آموزش برنامه های شهر سالم در راستای ترویج و گسترش این برنامه  را دارا است، در این راستا سهند آماده همکاری تنگاتنگ با سایر شهرها برای اجرای این برنامه و الحاق به شبکه شهرهای سالم کشور را دارد.
وی با بیان این‌که این طرح مبتنی بر همکاری‌های بین بخشی، مشارکت جامعه در تصمیم گیری ها و اداره امور شهر است، افزود: امیدواریم ثبت این شهر به شبکه شهرهای سالم جهان آغاز گر راهی برای بهبود وضعیت زیستی، سلامتی، اقتصادی و اجتماعی مردم باشد و مسئولین این شهر با تعیین اولویت های اصلی و هدایت منابع به این مهم همت گمارند.
کد مطلب: 149470
برچسب ها: سهند
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *