۰
جمعه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۰

خاتمی: بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است

خطیب نماز جمعه تهران تأکید کرد:‌ دولت کمر همت بسته تا آرام آرام جراحی اقتصادی را انجام دهد و در این زمینه با مردم نیز صادق است.
خاتمی: بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است
خطیب نماز جمعه تهران تأکید کرد:‌ دولت کمر همت بسته تا آرام آرام جراحی اقتصادی را انجام دهد و در این زمینه با مردم نیز صادق است.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران ضمن دعوت نمازگزاران به تقوا بیان کرد: از جلوه‌های تقوا آن است که هر زمان از دیگری سخنی گفته می‌شود در آن حرف ناصوابی گفته نشود. غیبت و تهمت حرام است. نباید حرفی را که فردی نزده به آن نسبت دهیم. نسبت دادن بی حساب به دیگران بی‌تقوایی است. امام علی (ع) فرمودند که ایمان سه نشانه دارد که یکی از آن‌ها تقوا است و از جلوه‌های تقوا آن است که زمانی که در رابطه با دیگران سخن می‌گوییم حریم خدا را رعایت کنیم. خداوند در هر مکانی با شما است. این همراهی مکان و زمان نمی‌شناسد. همان طوری که شما هیچ‌گاه از خودتان غایب نیستید خداوند نیز همه جا با شما است. امام (ره) فرمود عالم مظهر خداست و در مظهر خدا معصیت نکنید. خداوند نه تنها از ظاهر عمل بلکه از باطن عمل شما نیز آگاه است و می‌داند که چه نیتی در سر دارید. خداوند از پنهان و آشکار شما آگاه است.
 
امام جمعه موقت تهران در ادامه بیان کرد: در رابطه با مسائل اقتصادی به ویژه در خصوص گرانی‌ها که از مسائل روز کشور است ۱۴ نکته را آماده کرده و خدمت شما می‌گویم. خطیبی که از گرانی‌ها سخن نگوید انگار خطیب این مردم نیست و بنده براساس وظیفه‌ام این نکات را آماده کردم و خدمت شما می‌گویم. اولین نکته این است که انصاف در هر عرصه‌ای فضیلت است. انصاف یعنی قضاوت واقع‌بینانه داشتن. قضاوت جناحی، باندی، کینه‌توزانه و متملقانه، منصفانه نیست.
 
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه اظهار کرد: دومین نکته تحصیل رضایت مردم برای هر حکومتی سرمایه است. حقا و باطلا مردم صاحب حکومت هستند. مردم مخدوم و مسئولان خادم هستند. بنده هیچ ابایی ندارم که بگویم مسئولان نوکر مردم هستند. ما نیز که در اینجا صحبت می‌کنیم خداراشاکریم که از جنس مردم هستیم. درد و رنج مردم درد و رنج ما است. گاه جای گریه دارد برخی از مشکلات مردم که برای ما گفته می‌شود. سومین نکته این است که هیچ دولتی نارضایتی مردم خود را نمی‌خواهد به خصوص دولت آقای رئیسی مردمی بودن و مردمی زیستن شعار آن است. اسلام می‌گوید گاهی فقر از کفر سردرمی‌آورد. چهارمین نکته این است که منصفانه باید بپذیریم که اقتصاد کشور بیمار است. این موضوع نیز بر همه افراد آشکار است. هر فردی از هر جناحی می‌گوید که اقتصاد ما در عرصه بانکی، نظام مالیاتی، ساختار بودجه، فضای کسب و کار، توزیع کالاها و وابستگی به نفت بیمار است.
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ پنجمین نکته این است که این بیماری نیم قرن است که ادامه دارد. از سال ۵۰ این بیماری شروع شد و دولت‌ها بعد از انقلاب تلاش کردند آن را سامان دهند اما چندان موفق نبودند. نکته ششم این است که دولت همت بسته تا آرام آرام این بیماری را درمان کرده و جراحی اقتصادی را انجام دهد. بر پیشانی این دولت صداقت نوشته شده است. رو راست با مردم سخن می‌گوید. می‌توانست برخی از حرف‌ها را در سال هفتم بزند. می‌توانست بگوید خیلی‌ها آمدند و رفتند. ما نیز بی‌تفاوت از کنار این بیماری عبور کنیم اما دولت ایستاد و از سال اول صادقانه وارد میدان شد. جراحی قطعا نارضایتی‌هایی هم دارد اما این دولت می‌گوید که آبروی خود را کف دست گذاشته و حاضر است آن را برای ساماندهی اقتصاد بدهد. آیا این جای تشکر دارد یا خیر؟
 
خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه دولت در حال اجرای یک جراحی اقتصادی با نظر تمام کارشناسان است، تأکید کرد: نکته هفتم به این موضوع اشاره دارد که همه متخصصان معتقدند جراحی اقتصادی باید صورت گیرد. گرچه در کیفیت و چگونگی آن اختلاف نظر وجود دارد اما در اصل آن جای هیچ اختلافی نیست. نکته هشتم این است که دولت قصد دارد فاصله طبقاتی را کاهش دهد و قدرت خرید هفت دهک جامعه را افزایش دهد. تحقق عدالت اقتصادی و واگذاری امور مردم به مردم و مبارزه با فساد از اولویت‌های این دولت است. نکته نهم این است که جراحی اقتصادی درد دارد اما نتیجه آن نجات بیمار است. متخصصان می‌گویند باید بیمار را نجات داد اما نکته‌ای که دولت باید بداند و قطعا نیز می‌داند این است که سرمایه انقلاب محرومان و مستضعفان هستند. این افراد هستند که تا آخر پای انقلاب ایستادند. طوری باید برنامه‌ریزی شود که محرومان و اقشار مستضعف آسیبی نبینند. همان طوری که دولت قول داده نان، دارو و بنزین نباید گران شود. واریز دو ماهه یارانه نیز به مردم این اطمینان را داد که دولت خدمت‌گزار آن‌ها بوده و رنج آن‌ها را می‌بیند.
کد مطلب: 163491
برچسب ها: خاتمی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *