۰
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۵۷

فقرا و نابرابری در تحمل فشار تورم

تورم برای کلیه لایه‌های جامعه تاثیرات منفی دارد، اما در دهک‌های پایین جامعه به دلیل عدم توانایی در تامین نیازهای روزمره و عدم دسترسی به کالاهای ارزان‌تر، تاثیرات آن بیشتر است.
فقرا و نابرابری در تحمل فشار تورم
به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از اقتصاد نیوز،بررسی آمارهای دو ماه ابتدایی امسال نشان می‌دهد سهم دخانیات از  تورم ماهانه  برای دهک فقیر جامعه چندین برابر سهمی است که برای هزینه‌های ثروتمندان جامعه دارد.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، در اردیبهشت امسال سهم دخانیات در  تورم ماهانه  دهک‌های پایین جامعه حدود 3 تا 4 برابر دهک‌های بالایی جامعه بوده است.

 

در اردیبهشت امسال  تورم ماهانه  در دهک اول جامعه برابر با 2.54 درصد بوده که 0.08 واحد درصد از آن ناشی از بخش دخانیات بوده است. در واقع می‌توان گفت طی این دوره دخانیات سهمی معادل 3.14 درصدی (معادل تقسیم سهم تورم دخانیات به تورم ماهانه) از کل  تورم ماهانه  را به خود اختصاص داده که نسبت به دهک دهم جامعه بیش از 4 برابر است.در اردیبهشت امسال سهم دخانیات از  تورم ماهانه  در دهک دهم معادل 0.74 درصد بوده است.

این وضعیت در فروردین امسال نیز صدق کرده و به مراتب وضعیت وخیم‌تری از سهم دخانیات در دهک‌های کم‌درآمد جامعه را نشان می‌دهد.

کد مطلب: 197199
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *