۰
يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۴۵

ورود بی‌سروصدای خودروهای یک کشور همسایه به ایران

استان خوزستان شاهد تردد خودروهایی با پلاک یک کشور خارجی در ماه‌های آتی خواهد بود.
ورود بی‌سروصدای خودروهای یک کشور همسایه به ایران

به گزارش مردم سالاری آنلاین، توافقی میان ایران و عراق صورت گرفته تا خودروهای ایرانی و عراقی بتوانند به راحتی در خوزستان و بصره به راحتی تردد کنند. پیش بینی می شود این اتفاق تحول بزرگی در حوزه های مختلف دو کشور مانند گردشگری به دنبال داشته باشد.

براساس مجوز "کارنه دو پاساژ" خودروهای عراقی می توانند وارد منطقه آزاد اروند شوند. البته این امکان برای خودروهای ایرانی نیز وجود دارد که بعد از دریافت پلاک بین المللی بی دردسر وارد بصره شوند.

براساس این توافق که میان ایران و عراق، نخستین خودروی عراقی وارد منطقه آزاد اروند شد. مدیرعامل منطقه آزاد اروند در این باره گفت استفاده شهروندان عراقی از مجوز «کارنه دو پاساژ» و معافیت از پرداخت عوارض‌های مرتبط، می‌تواند موجب رونق گردشگری و اقتصادی در منطقه شود و اثرات مثبتی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خواهد داشت.

علی زارعی ادامه داد این مجوز به کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند تعلق می‌گیرد و بر این اساس خودروهای عراقی با پلاک بین المللی می‌توانند از طریق مرز شلمچه وارد کشور شده و تردد کنند.

اما متقاضیان عراقی برای ورود با خودرو به کشور، باید چه اقداماتی را انجام دهند؟

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند گفت: متقاضیان، باید به نهادهای متولی مستقر در عراق مراجعه و سازوکار تردد خودروهای خود را انجام دهند و سپس نسبت به تردد اقدام کنند.

براساس اظهارات زارعی فرآیند تردد این خودروها از مرزهای کشور نیز در حداقل زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام خواهد شد.

البته چنانچه خودروهای عراقی پیش از ورود به کشور پلاک بین المللی دریافت نکرده باشند، می توانند بعد از ورود به منطقه آزاد اروند به اداره راهنمایی و رانندگی خرمشهر ارجاع داده شده تا با نصب پلاک گذرموقت، امکان تردد در خاک ایران را پیدا کنند.

خودروهای عراقی یا ایرانی که براساس مجوز "کارنه دو پاساژ" خاک کشور همسایه می شوند می توانند پنج ماه به این شکل تردد کنند.

زارعی تاکید کرد خودروهای عراقی می توانند بی دردسر نسبت به سوخت گیری در جایگاه های ایران با کارت سوخت جایگاه داران اقدام کنند و مساله ای از این بابت وجود ندارد./اقتصادنیوز

کد مطلب: 203753
برچسب ها: خودرو
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *