۰
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۵۸

پاسخ ایران به وزیر امور خارجه کانادا

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک، به اظهارات جان بیرد وزیر امور خارجه کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل که اتهامات بی اساسی را به کشورمان نسبت داده و برنامه هسته ای ایران را منبع تهدید و بی ثباتی خوانده بود، پاسخ داد.
در بیانیه نمایندگی کشورمان که در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرائت شد، ضمن رد ادعاهای وزیر امور خارجه کانادا و برخی کشورهای غربی، از رویکرد متناقض و برخورد دو گانه دولتهای غربی انتقاد شده است.

نمایندگی کشورمان در سازمان ملل تأکید نموده که جمهوری اسلامی ایران مانند سایر اعضای پیمان منع گسترش هسته ای دارای حق مسلم برای توسعه، تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز است.

همچنین تصریح شده که ایران هم مصمم به استیفای این حقوق مسلم خود می باشد و هم متعهد به تمامی تعهدات خویش در چارچوب پیمان منع گسترش هسته ای پایبند است.

نمایندگی کشورمان اضافه کرده که فعالیتهای هسته ای ایران همواره و صرفا در جهت اهداف صلح آمیز بوده و عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده در ایران بطور مکرر از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تایید قرار گرفته است.

همچنین اعلام شده که جمهوری اسلامی ایران طبق موافقتنامه های پادمانی خود با آژانس بطور کامل با این نهاد همکاری کرده و تمامی فعالیتهای سایتهای هسته ای ایران به صورت ۲۴ ساعته تحت نظارت دوربینهای آژانس و بازدیدهای مستمر بازرسان مقیم آن در ایران قرار دارد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل تصریح کرده است: این موارد ثابت می کند که ادعاهای مطرح شده همگی بی اساس و دارای انگیزه های سیاسی بوده و از سوی آن دسته از کشورهای غربی صورت می گیرد که یا خود دارای تسلیحات هسته ای هستند و یا تحت چتر هسته ای کشورهای هسته ای قرار دارند. بر این اساس بهتر است آنها بجای تشکیک در مورد ماهیت برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، به تعهدات خود تحت پیمان منع گسترش عمل نموده و بویژه نوسازی زرادخانه هسته ای خود را متوقف و کلیه سلاحهای هسته ای خویش را منهدم نمایند.

همچنین نمایندگی کشورمان سکوت مرگبار کشورهای غربی منتقد برنامه هسته ای ایران را در خصوص تسلیحات هسته ای و کشتار جمعی رژیم صهیونیستی نشانه تزویر و دوروئی آنها دانسته و افزوده: تنها منبع ناامنی و بی ثباتی در خاورمیانه و فراتر از آن رژیم صهیونیستی است که با دارا بودن بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته ای، عضو پیمان منع گسترش نیز نیست.

نمایندگی ایران همچنین اعلام داشته رژیم صهیونیستی در حالی که با گستاخی سعی می کند برای فعالیتهای صلح امیز هسته ای دیگران خط قرمز ترسیم نماید، خود با ارتکاب انواع جنایات، از جنایت جنگی گرفته تا جنایت تجاوز و نسل کشی از تمامی خطوط قرمز عبور کرده است. این رژیم باید بدون شرط و درنگ به همه معاهدات مربوط به سلاحهای کشتار جمعی، بویژه پیمان منع گسترش هسته ای ملحق شده و کلیه تأسیسات هسته ای خود را تحت پادمانهای جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در پایان تاکید کرده است، جمهوری اسلامی ایران در عین حال که آماده مشارکت در یک مذاکرات جدی و سازنده با طرفهای مقابل بر پایه عدالت و احترام متقابل و بدون هرگونه پیش شرطی است، هرگز بر سر حقوق مسلم خود مبنی بر استفاده صلح آمیز از دانش و فناوری هسته ای از جمله حق ذاتی خود برای توسعه چرخه کامل ملی سوخت هسته ای مصالحه نخواهد کرد.
کد مطلب: 9275
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *