۰
دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۹
نگاهی به رویکرد صدا و سیما در قبال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

تلویزیون، جنایات ترامپ را فراموش کرده است؟

 گروه سیاسی- هدیه گل محمدی: دو هفته از پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گذرد، انتخاباتی که باعث شد دونالد ترامپ که کارنامه سیاهی در دشمنی با ایران دارد بعد از چهار سال از کاخ سفید اخراج شود.
تلویزیون، جنایات ترامپ را فراموش کرده است؟
 گروه سیاسی- هدیه گل محمدی: دو هفته از پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گذرد، انتخاباتی که باعث شد دونالد ترامپ که کارنامه سیاهی در دشمنی با ایران دارد بعد از چهار سال از کاخ سفید اخراج شود. اگرچه بعضی صاحب نظران اعتقاد دارند که تغییر رئیس جمهور آمریکا باعث تغییر چندانی در سیاست های کلی بین المللی این کشور نمی شود؛ با این حال تغییر ترامپ برای بسیاری از مردم ایران باعث خوشحالی شد. ترامپ در مدت زمامداری اش نشان داد که به قواعد و اصول روابط بین الملل پایبند نیست، علاقه عجیبی به رفتار خصمانه با کشورهایی مثل ایران دارد و بالاخص فرمانش در خصوص ترور شهید قاسم سلیمانی او را چهره ای نفرت انگیز در میان ایرانیان ساخت. برای همین هم برای بسیاری آنچه باعث خوشحالی شد رفتن ترامپ بود، نه آمدن بایدن.
با این حال بعضی رسانه ها و صاحب نظران عقیده دارند صدا و سیمای جمهوری اسلامی اصلا توجهی به این موضوع ندارد و رفتاری دارد که گویی دوست داشته ترامپ پیروز این انتخابات باشد! روزنامه جمهوری اسلامی دیروز دوشنبه نوشت که « یکی از عجایب روزهای اخیر بعد از ویروس کرونا، خواندن مدام توئیت‌های ترامپ در بخش‌های مختلف خبری صداوسیماست! رسانه ملی آنچنان به صحبت‌های‌ ترامپ علاقمند است که فراموش کرده رئیس‌جمهور آمریکا چه فرد دروغگوئی است و چه جنایت‌هایی در حق ملت ایران کرده است. معلوم نیست رسانه ملی از چه چیز نگران است! فاکس‌نیوز هم دیگر به این اندازه به ترامپ توجه ندارد.»
این روزنامه در دو هفته اخیر بارها از این افتار عجیب صداو سیما انتقاد کرده است. در 19 آبان ماه، این روزنامه در ستون در ستون جهت‌اطلاع خود نوشت:«رسانه‌ ملی هنوز هم حاضر نیست از شکست قاتل سردار سلیمانی اظهار خوشحالی کند! دیروز هم درحالی که اکثر روسای کشورهای جهان پیروزی بایدن در انتخابات ریاست ‌جمهوری آمریکا را به وی تبریک گفتند، رسانه ملی، حاضر نشد شکست ترامپ را اعلام کند! »
یک روز بعد بار دیگر این روزنامه ، به این موضوع اشاره کرد و نوشت: « رسانه ملی همچنان بر نگاه یکطرفه خود درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پافشاری می‌کند و در برنامه‌های خبری و سیاسی خود، به دعوای حقوقی ترامپ امید بسته است! جالب است که مردم ایران از رفتن ترامپ ابراز خوشحالی می‌کنند ولی رسانه ملی همچنان ساز خودش را می‌زند.این روزها وضعیت انفعالی گروهک‌های ضدانقلاب مقیم خارج از کشور اعم از شاهی‌ها، منافقین، کمونیست‌ها و بقیه عمله و اکره آمریکا و انگلیس و فرانسه که از شکست ترامپ دچار سرگیجه شده‌اند، بسیار تماشائی است. آنها در سخنان و نوشته‌هایشان هنوز به ادامه ریاست جمهوری ترامپ برای 4 سال دیگر امیدوارند و به دادگاه عالی آمریکا چشم دوخته‌اند تا آراء بایدن را باطل کند و ترامپ را پیروز انتخابات ریاست جمهوری اعلام نماید!»
این تنها روزنامه جمهوری اسلامی نبود که این موضوع برایش تعجب برانگیز بود. سایت انتخاب هم در 19 ابان ماه در گزارشی نوشت: « اعتراضات دونالد ترامپ در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حتی در میان اطرافیان ترامپ نیز طرفداران زیادی نداشته. به جز شمار معدودی مانند رودی جولیانی وکیل ترامپ و پسر بزرگ رییس جمهور آمریکا که همچنان معتقدند در انتخابات تقلب شده، غالب نزدیکان ترامپ از طرحح علنی ادعای تقلب استقبال نکرده اند و اکثر آن‌ها سکوت را ترجیح داده اند. حتی برخی رسانه‌ها نیز گزارش داده اند که تعدادی از نزدیکترین افراد به ترامپ به او پیشنهاد کرده اند که شکست در انتخابات را بپذیرد؛ با این حال در این سوی دنیا، صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران حاضر نیست از ادعای تقلب کوتاه بیاید.»
 
کارشناسان تقلب شناس صدا و سیما!
یکی از نمونه های حمایت صداو سیما از ادعای تقلب ترامپ، سخنانی بود که یکی از کارشناسان صداو سیما در یکی از برنامه های تلویزیون گفت. او با قاطعیت از تقلب در انتخابات آمریکا گفته است. به گفته او تقلب گسترده در «چند ایالت سرنوشت ساز» آمریکا انجام شده و ماجرا در حدی است که «تقلب‌ها خیلی گسترده بوده و بررسی آرا خیلی طول خواهد کشید». او حتی به عنوان مصادیق تقلب در انتخابات از رای مردگان مثال می‌زند و می‌گوید که تخلفاتی مانند امحای صندوق‌های پستی شامل برگه‌های رای یا رای دادن مسئول یک آسایشگاه به جای همه ساکنان آن محل را در این تقلب حساب نمی‌کند چراکه ماجرا بسیار گسترده‌تر از این حرف هاست.
قبل از آن هم اظهارات فواد ایزدی که مشکل آمریکا را نداشتن شورای نگهبان و، ولی فقیه دانسته بود، با واکنش‌هایی مواجه شد. نکته جالب اینجاست که محمد مهاجری، روزنامه نگار اصولگرا در واکنش به این اظهارات نقل قول قابل توجهی از سخنگوی شورای نگهبان ذکر کرده بود. او نوشته بود: «شخصا چندسال پیش با برادرعزیزم دکتر کدخدایی عضو شورای نگهبان در باره اینکه دلیلی ندارد شورا تا این حد در انتخابات دخالت کند صحبت می‌کردم. ایشان در رد استدلال من، به خصوص به سیستم انتخاباتی امریکا اشاره کرد و گفت در ایالات متحده، سیستم نظارت بر انتخاباتش، سفت و سخت‌تر از شورای نگهبان است».
 
چرا صداوسیما کام مردم را تلخ می‌کند؟
سایت انصاف نیوز نیز در یادداشتی نوشت:  صدا و سیما دقیقا از شب اول اعلام نتایج با نوع پوشش خبری خاص خود و دعوت از کارشناسان با جملات تکراری و… فقط و فقط اصرار به گفتن این چند جمله دارند که «‌دموکرات‌ها از جمهوری‌خواهان و ترامپ بدترند»، « تمام مشکلات جامعه ریشه مدیریتی آن هم فقط در دولت فعلی دارد و هیچ ربطی به تحریم‌های کمرشکن آمریکا ندارد»، «سیاست ما باید با آمریکا حالت تهاجمی باشد و هر وقت این مدل را در نظر گرفتیم، آمریکا عقب نشینی بیشتری کرد» و «مردم آمریکا ناراضی از شرایط موجود هستند و این ناراحتی شامل هر دو حزب اعم از جمهوری‌خواه و دموکرات است». مخلص کلام این فرمایشات ناظر بر این است که مردم شریف ایران، شما حق ندارید برای شکست و تحقیر ترامپ که باعت دردسر های فراوان برای مردم ایران شده شادی کنید. چون ما اطمینان داریم جایگزین ایشان بسیار بدتر از ترامپ است!
ولی، آیا واقعیت امر همین است که کارشناسان خبره صداوسیما می‌گویند؟ چرا پیروزی بایدن موجبات شادی بسیاری از ملت‌ها و دولت‌ها از جمله مردم فلسطین و اروپا و چین و… شده است؟ پس قطعا تفاوتی فاحش ما بین آن مرد متکبر و خودخواه و بایدن وجود دارد که از دید چشمان بخش بزرگی از ملل جهان غافل نیست.
این رفتارصدا و سیما نشان می دهد این رسانه نه فقط در مسائل داخلی، که حتی در مسائل بین الملل هم رویکردی رویاروی مردم دارد و علاوه بر آن هیچ رویکرد رسانه ای منطبق با افکار عمومی ندارد. بی توجهی به این موضوع مهم که «ترامپ آمر ترور شهید سلیمانی است» در حالی از سوی این رسانه مثلا ملی آن چنان دنبال می شود که وقتی بعد از پیروزی بایدن محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران شکست ترامپ را به ایرانیان بخصوص خانواده شهید سلیمانی تبریک گفت، مجری برنامه تلویزیونی نمی دانست چه باید بگوید و مات مانده بود!
نکته حائز اهمیت این است که این موضوع فقط یکی از نتایج مدیریت ضعیف و غیرحرفه ای این رسانه است و سالها است که این رسانه با چنین وضعیتی، در حال عقب گرد است، به طوری که امروزه دیگر تاثیرگذاری چندانی در جامعه ندارد.
 
 
کد مطلب: 139902
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *