۰
پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۰
ظریف در کلاب‌هاوس:

به دروغ می‌گویند ظریف برجام را نخوانده

پوتین به من گفت روزی که آمریکا بخواهد به برجام برگردد و شما سخت‌گیری کنید دنیا علیه شما خواهد شد
سخنان چهارشنبه‌شب محمدجواد ظریف در خصوص متن برجام در نشستی با عنوان «هاشمی بدون سانسور از قطعنامه ۵۹۸ تا برجام» در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در حالی با عنوان اعتراف ظریف به عدم مطالعه متن توافق هسته‌ای از سوی مخالفانش تفسیر شد که وی در توضیحاتی کامل و شفاف نه تنها بار دیگر بر نگارش متن برجام توسط خود تاکید کرد بلکه پاسخ سوال را به ضمائم متن برجام ارجاع داد.
به دروغ می‌گویند ظریف برجام را نخوانده
سخنان چهارشنبه‌شب محمدجواد ظریف در خصوص متن برجام در نشستی با عنوان «هاشمی بدون سانسور از قطعنامه ۵۹۸ تا برجام» در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در حالی با عنوان اعتراف ظریف به عدم مطالعه متن توافق هسته‌ای از سوی مخالفانش تفسیر شد که وی در توضیحاتی کامل و شفاف نه تنها بار دیگر بر نگارش متن برجام توسط خود تاکید کرد بلکه پاسخ سوال را به ضمائم متن برجام ارجاع داد.
محمدجواد ظریف در جریان این نشست مجازی و در پاسخ به سوالی در خصوص به کار رفتن عبارت Suspend در متن برجام گفت: من در مجلس گفتم که در برجام کلمه suspention نیست و این اشتباه از من بود و دلیل این مساله هم این نیست که من برجام را نخوانده باشم. در ضمائم کتاب «راز سر به مهر» همه قسمت‌هایی که نشان می‌دهد من نه تنها برجام را خوانده‌ام بلکه آن را نوشته‌ام، وجود دارد. واقعیت این است که ما به همه دوستانی که ضمائم برجام را مذاکره می‌کردند دستورالعمل داده بودیم که از برخی عبارات استفاده نشود. در لحظات آخری ضمائم برجام در حال مذاکره بود نماینده اروپا گفته بود ما تحریم‌های ایران را بر می‌داریم و لغو و lift می‌کنیم اما تصمیمات اتحادیه اروپا که شامل چیزهای دیگر است را تا زمانی که کل تحریم‌ها برداشته شود، نمی‌توانیم برداریم. اینجا بود که برای این مورد که به آمریکا هم ربطی نداشت و در مورد اروپا بود و آن هم نه برای تحریم‌های کنونی بلکه تحریم‌هایی که بعدا قرار بود برداشته شود ۴ یا ۳ بار کلمه suspend  در ضمیمه استفاده شده بود و این را مذاکره‌کننده ما که ریز این مسائل را بحث می‌کرد در لحظاتی که اضافه شد به ما اطلاع نداده بود. آنجا من سوال کردم و به من اطلاع دادند و در این مورد برخی گفتند ظریف برجام را نخوانده که هم ظلم بزرگی به کشور و هم ظلم بزرگی به واقعیت بود که حتما دروغ بود که اگر از غربی‌ها هم بپرسید می‌گویند این حرف درستی نیست.  

مهمترین محورهای سخنان ظریف در کلاب‌هاوس را بخوانید:

 پوتین به من گفت روزی که آمریکا بخواهد به برجام بازگردد و شما سخت‌گیری کنید، دنیا علیه شما خواهد شد.

هر چند که برجام به دلایل مختلف نتوانست تمام اهداف اقتصادی خود را عملی کند، اما توانست ایران را از وضعیت امنیتی شده‌ای که اسرائیل و تندروهای امریکا تلاش کرده بودند ایجاد کنند،نجات بدهد. برای همین هم بود که اسرائیل تا این میزان با برجام مخالفت کرد چرا که تلاش ۳۰ ساله این رژیم برای امنیتی‌سازی پرونده ایران را خنثی کرد.

در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۱ با طراحی که امریکا و اروپا صورت دادند، دنیا را از نفت ایران بی‌نیاز کردند. برخلاف تصوری که دوستان ما در دولت‌های نهم و دهم داشتند که تحریم نفتی ایران باعث بالا رفتن قیمت نفت تا حد ۲۰۰ دلار خواهد شد، آنها برنامه‌ریزی دیگری کرده‌بودند.

فراموش نکنیم که حتی دوستان ما آن مشروعیت بین‌المللی را رعایت می کردند. مثلا روسیه حاضر نشد سامانه موشکی اس ۳۰۰ را تا زمانی که قطعنامه‌ها لغو نشدند به ایران تحویل بدهد.

بعد از برجام، دوستان ما اوضاعی که در سال ۹۱ و ۹۲ بود را فراموش کردند و البته من این توقع را هم داشتم و فکر می‌کردم که زمانی که آن شرایط از بین برود توقع‌ها از تیم مذاکره کننده بالا خواهد رفت. ما با علم به اینکه بدهکار خواهیم شد وارد این قضیه شدیم.

 نگرانی مقام معظم رهبری این است که دیگران برای ما تصمیم بگیرند.

به نظر من موضع نظام، «به نتیجه رسیدن مذاکرات بر اساس عزت کشور» است.

این امکان برای کشور هست که با عزت به برجام برگردیم. دکتر عراقچی توانستند به خوبی کار را در وین پیش ببرند و امیدوارم کارگزاران جدید آن را به خوبی پیش ببرند.

یکی از بزرگترین شاخص‌ها در مورد آیت‌الله هاشمی در ذهن من این است که او همیشه آماده فدا شدن برای ملت و منافع کشور بود، دیپلماسی صحنه فدا شدن است و هاشمی بزرگترین نامزد این صحنه است.

آیت‌الله هاشمی حتی آماده محاکمه بود، شجاعت او برای دیپلماسی مهمترین مشخصه است، او شجاعت فرماندهی جنگ و صلح را داشت.

آیت‌الله هاشمی همیشه شجاعت داشت و از ضرر جلوگیری می‌کرد.

در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شجاعت های زیادی رخ داد تا توانستیم جنگ را پایان بدهیم.

نامه‌نگاری‌های آیت‌الله هاشمی با صدام به آزاد شدن بخش‌های زیادی از کشور و گشایش‌های بعد از آن انجامید.
کد مطلب: 156595
برچسب ها: محمدجواد ظریف
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *