۰
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۲

روزهایی که تل آویو هرگز فراموش نمیکند

یک سال پیش در چنین روزی یک فروند جنگنده پیشرفته رژیم صهیونیستی به دنبال تجاوز به خاک سوریه از سوی سامانه پدافند این کشور مورد اصابت قرار گرفت و ساقط شد.
یک سال پیش در چنین روزی یک فروند جنگنده پیشرفته رژیم صهیونیستی به دنبال تجاوز به خاک سوریه از سوی سامانه پدافند این کشور مورد اصابت قرار گرفت و ساقط شد.
در 21 بهمن ماه 1396 هجری شمسی 8 فروند جنگنده اف 16 (معروف به سوفا) رژیم صهیونیستی با هدف تکرار تجاوزهای خود به خاک سوریه و برای حمایت از تروریست هایی که در زمین برای تل آویو با نیروهای سوری در حال جنگ هستند به حریم هوایی سوریه تجاوز کردند.
خلبانان این جنگنده ها مانند همیشه با تصور این که امکان اصابت از سوی سامانه پدافندی سوریه وجود ندارد، وارد حریم هوایی این کشور شدند ولی غافل از این موضوع بودند که سوریه با برخی تغییرات در سامانه اس 200 خود این امکان را به دست آورده است که بتواند هواپیماهای متجاوز را سرنگون کند.
بر اساس اخبار و گزارش های موجود در جریان مقابله سامانه پدافند هوایی سوریه با جنگنده های متجاوز رژیم صهیونیستی 27 فروند موشک اس 200 به سمت آنان شلیک شد که برخی از آنان به دو جنگنده این رژیم اصابت کرد.
خلبانان یکی از این جنگنده ها توانست از سیستم نجات اضطراری استفاده کند و در جریان آن یکی از خلبانان بشدت مجروح شد ولی توانست در فلسطین اشغالی فرود بیاید.
یک فروند جنگنده دیگر رژیم صهیونیستی نیز در جریان این تجاوز مورد اصابت قرار گرفته بود ، توانست خود را به پایگاه مربوطه رسانده و به زحمت فرود بیاید.
چنین روزی را می توان گفت که برای فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی غیرقابل فراموش کردن است چرا که آنان که مدعی برخورداری از اطلاعات دقیق در همه زمینه های نظامی مربوط به کشورهای همسایه فلسطین هستند ، غافل از افزایش قدرت موشک های اس 200 سوریه به دست متخصصان داخلی این کشور، دو فروند از جنگنده های پیشرفته خود را از دست دادند و ضربه ای اساسی در معادلات نظامی در منطقه و جهان خوردند.
به دنبال این ضربه ارتش سوریه به جنگنده های رژیم صهیونیستی، طرح های بعدی و تجاوزکارانه این رژیم به سوریه تغییر یافت و آنان پس از این ضربه تاریخی مجبور شدند با استفاده از موشک های زمین به زمین و یا جنگنده های نیروهای هوایی از مسافت دور و با استفاده از حریم هوایی لبنان و یا دریای مدیترانه به اهداف خود در سوریه حمله کنند.
در این ارتباط، می توان به اقدام نظامی رژیم صهیونیستی برای تجاوز به غرب سوریه در 28 شهریور ماه و استفاده از پوشش امن هواپیمای نظامی روسی (ایلوشین 20) در حریم هوایی مدیترانه اشاره کرد که منجر به اصابت موشک های شلیک شده سامانه هوایی سوریه به هواپیمای روسی و سقوط آن شد.
البته با توجه به افزایش قدرت نظامی و سامانه های پدافندی سوریه در ماه های گذشته موشک های شلیک شده از سوی این رژیم به خاک سوریه نیز در بسیاری از موارد در هوا مورد اصابت قرار گرفته و سرنگون شده است.
چنین ضربه کاری به حیثیت رژیمی که با ایجاد رعب و ترس در بین اعراب موجب دستیبابی به اهداف سیاسی خود در سال های اخیر شده است ، موجب شد تا تل آویو که این بار از ادامه تجاوزهای هوایی عاجز شده بود دست به ترور «عزیز اسبر» یکی از دانشمندان صنایع نظامی سوریه بزند که در پیشرفت های نظامی سوری نقش به خصوص در ماه های اخیر نقش موثری داشت.
اسبر مغز متفکر صنایع دفاعی سوریه روز 13 مرداد ماه 1397 در منطقه مصیاف شهر حما در مرکز سوریه از سوی عوامل ناشناس ترور شد و به دنبال آن همه انگشت های اتهام به سوی سرویس های جاسوسی اسراییل نشانه رفت که نتیجه کار وی موجب شده بود تا دو فروند جنگنده این رژیم ساقط و حیثت نظامی آن از بین برود.
وجود 800 سابقه اقدامات تروریستی از سوی رژیم صهیونیستی در سراسر جهان ، هدف قرارگرفتن مناطق نظامی صنایع سوریه در مصیاف و برخی اظهارات مقام های این رژیم همگی حاکی از دخالت آن در این ترور دارد.
بر اساس اخبار و گزارش های موجود یکی از علت های هدف قرار گرفتن دو جنگنده مزبور و موشک های شلیک شده از سوی رژیم صهیونیستی به اهدافی در سوریه، ارتقای سامانه های موشکی و پدافند هوایی این کشور بر اساس توان داخلی و تلاش های انجام شده از سوی شخص اسبر بوده است.
اسبر فارغ التحصیل مقطع دکتری در رشته فیزیک اتمی و دکتری سوخت مایع موشک ها از فرانسه بود.
«الون بن داوید» تحلیلگر و کارشناس نظامی شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی در یکی از برنامه های این شبکه در خصوص ترور اسبر گفت: دانشمند نظامی ترور شده سوریه خیلی ما را اذیت کرد و آرامش را از ما گرفته بود.
وی افزود: عزیز اسبر شخصیت برجسته ای در صنایع نظامی سوریه بود و نفر سوم صنایع نظامی این کشور به شمار می رفت و این دانشمند ترور شده سوریه، نقش بارزی در بهینه سازی و توسعه سامانه موشکی سوریه داشت .
روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نیز با اشاره به این که عزیز اسبر متخصص سلاح های هدایت شونده با دقت اصابت هدف در سوریه بود، نوشت: این متخصص تسلیحات موشکی سوریه توسط سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) ترور شده است.
این روزنامه به نقل از یک سازمان اطلاعاتی در خاورمیانه افزود : موساد سه عملیات تروریستی ناموفق برای ترور این نظامی سوریه انجام داده بود که در نهایت او را در چهارمین حمله ترور کرد.
البته علاوه بر روز 21 بهمن، روز 23 مرداد 1385 نیز هیچگاه در اذهان فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی به خاطر اصابت دو فروند ناوچه ساعر 5 این رژیم از سوی رزمندگان جنبش حزب الله لبنان در جریان جنگ 33 روزه این کشور در سواحل لبنان نیز فراموش نمی شود.
با توجه به تحویل سامانه اس 300 به ارتش سوریه به نظر می رسد که این کشور در آستانه یک تحول بزرگ برای مقابله با تجاوزات این رژیم قرار دارد و اگر برخی سیاسی کاری های مسکو در این بین در ارتباط با تحویل کامل سامانه مزبور به سوریه و فعال شدن آن برای پوشش 250 کیلومتری سراسر خاک سوریه مطرح نباشد، می توان انتظار داشت که در آینده نزدیک تجاوز این رژیم به سوریه به یک رویا تبدیل خواهد شد.
چنین به نظر می رسد که اقداماتی از این نوع علیه رژیم صهیونیستی در سوریه و لبنان موجب شده است برخی راهبردهای این رژیم که روزی به دنبال نیل تا فرات بود، اکنون به زحمت می تواند از نیل تا نیل را نیز برای خود حفظ کند.
کد مطلب: 102696
برچسب ها: تل آویو
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *