۰
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۳

خلیج فارس رگ حیاتی کشور ما و جهان است

وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود در نشست "انجمن جامعه آسیا" در نیویورک با انتقاد از سیاست‌های دوگانه آمریکا در قبال کشورهای جهان گفت: آمریکا از باقی کشورها می‌خواهد که همانند کشوری عادی رفتار کنند اما خود این توصیه را رعایت نمی‌کند.
وزیر امور خارجه کشورمان در سخنان خود در نشست "انجمن جامعه آسیا" در نیویورک با انتقاد از سیاست‌های دوگانه آمریکا در قبال کشورهای جهان گفت: آمریکا از باقی کشورها می‌خواهد که همانند کشوری عادی رفتار کنند اما خود این توصیه را رعایت نمی‌کند.
به گزارش ایسنا، ظریف در این نشست گفت: چیز مهم این است که آمریکا به حرف‌هایی که مسئولان خود این کشور می‌زنند، گوش کند. آمریکا از باقی کشورها می‌خواهد که همانند کشوری عادی رفتار کنند. آیا کشوری از پیمان بین‌المللی که امضا کرده خارج می‌شود؟ آمریکا تنها از برجام خارج نشده. آمریکا می‌گوید برجام پیمانی است که به تصویب کنگره نرسیده است اما آمریکا از توافقاتی خارج شده است که حتی به تصویب کنگره رسیده است.
ظریف ادامه داد: آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد و حتی از یونسکو خارج شده است. آمریکا از پیمان پاریس نیز خارج شد. حال بگویید که کدام کشور است که عادی رفتار نمی‌کند. این اولین سوالی است که باید بدان پاسخ دهند. ما به پای میز مذاکره رفتیم. برایان هوک نیز آوریل گذشته آنجا بود. او نیز انتظار نداشت که این توافق پایان یابد. او باور نمی‌کرد که رئیس‌جمهورش چنین کاری کرده است. حال او باید سیاست را – که در واقع نمی‌توان آن را سیاست خواند – توجیه کند.
وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: این سیاستی خطرناک است. آمریکا نه‌تنها یک قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده بلکه از سایر کشورها نیز می‌خواهد که این قطع‌نامه را نقض کنند. تحریم‌های اعمالی جدید آمریکا از تحریم‌های قبلی متفاوت‌تر هستند. تحریم‌های گذشته آمریکا با مصوبات شورای امنیت مغایرت نداشت. آمریکا می‌توانست بگوید که فرضا غنی‌سازی اورانیم ایران قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض می‌کند. در آن زمان آمریکا حداقل بهانه‌ای داشت. حال قطعنامه‌ای وجود دارد که هدفش عادی‌سازی روابط تجاری ایران با سایر جهان است اما آمریکا نه‌تنها خود به آن عمل نمی‌کند بلکه به سایر کشورها می‌گوید که به این قطعنامه عمل نکنند.
وی درباره خلیج فارس و احتمال بستن تنگه هرمز هم گفت: تا جایی که در راستای منافع ملی ما باشد رفت و آمد در تنگه هرمز برقرار خواهد بود. خلیج فارس همیشه خلیج فارس بوده و رگ حیاتی کشور ما و جهان است.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود در نشست انجمن آسیایی در نیویورک با دفاع از برجام اظهار کرد: این بهترین توافقنامه‌ای بود که توانستیم به آن دست پیدا کنیم. اقدامات ترامپ در خروج از این توافق و دیگر توافق‌های بین‌المللی باعث شده که دیگر اعتمادی از سوی دیگران به آمریکایی‌ها وجود نداشته باشد چرا که بارها در این مدت دیده‌ایم که طرف آمریکایی از توافق‌های بین‌المللی خارج شده است.
وی با تاکید بر اینکه مقامات آمریکایی نمی‌توانند خواسته‌های خود را به ما و دیگران دیکته کنند در پاسخ به مجری این برنامه در مورد تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران و آیا اینکه ایران به برجام پایبند می‌ماند یا نه؟ اظهار کرد: تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تأثیرگذار بوده، این تحریم‌ها مردم ایران و مردم عادی را هدف قرار داده است.
ظریف تصریح کرد: ملت ایران موافق توافقنامه برجام هستند و اگر آمریکا می‌خواهد به ملت ایران خدمت کند باید به این توافق پایبند باشد نه فقط شعار بدهد.
وی با بیان اینکه تحت تأثیر این تحریم‌ها و فشارها ما سیاست خودمان را تغییر نمی‌دهیم، اظهار کرد: این تحریم‌ها به مردم عادی ضرر می‌رساند.
ظریف همچنین با اشاره به اینکه اروپایی‌ها به وعده‌هایشان در مورد برجام پس از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی عمل نکرده‌اند، گفت: اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی وعده‌های متنوعی را به ایران در ارتباط به برجام دادند تا این توافق حفظ شود. ما انتظار داریم آنها به وعده‌های خود عمل کنند.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با تاکید بر اینکه ساز و کار اینستکس یک ساز و کار برای تجارت و پیش شرط برای تحقق وعده‌های داده شده از سوی اروپایی‌هاست تاکید کرد: همانطور که اشاره شد این وعده‌ها تاکنون اجرایی نشده است، ما در برابر ساز و کار اینستکس ساز و کار ایرانی آن را ایجاد کرده‌ایم. در این ساز و کار از خرید و فروش صحبت می‌شود بدون اینکه از پول نقد استفاده شود و کسانی که کالایی به ایران می‌فروشند می‌توانند از این ساز و کار بهره‌مند شوند.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روند بررسی لوایح FATF در مجلس و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام و بیان سخنانی در این ارتباط گفت: این لوایح در حال بررسی است و ما در معاملات تجاری خودمان چیزی برای پنهان کردن نداریم.
ظریف همچنین در سخنان خود با اشاره به اینکه تاکنون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ۱۴ گزارش پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را تأیید کرده است اظهار کرد: در برابر این گزارش‌ها دولت آمریکا می‌گوید که ایران به برجام پایبند نبوده است. در حالیکه ایران به این توافق بین‌المللی به طور کامل پایبند است.
ظریف همچنین با بیان اینکه ترامپ و پمپئو حرف‌های ضد و نقیضی در مورد ایران می‌زنند، ادامه داد: آمریکایی‌ها از پیمان منع گسترش سلاح‌های جمعی خارج شده‌اند و آنها نمی‌توانند به ما دیکته کنند که چه اقداماتی انجام دهیم و مسائل را به صورت یکجانبه مطرح و به پیش ببرند.
کد مطلب: 106526
برچسب ها: محمدجواد ظریف
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *