۰
سه شنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۳

دولت ترکیه: کنار جمهوری آذربایجان هستیم

سخنگوی دولت ترکیه، درگیری‌ در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان را نگران کننده خواند و افزود که ترکیه کنار باکو است.
دولت ترکیه: کنار جمهوری آذربایجان هستیم
به گزارش خبرگزاری «ترند نیوز» «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در توییتی نوشت: «درگیری‌ها در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان نگران کننده است. با توجه به ادامه مذاکرات، ارمنستان باید از اقدامات تحریک آمیز خودداری کند. صلح و ثبات تنها بر اساس تمامیت ارضی و حقوق مشروع آذربایجان قابل دستیابی است. ترکیه در کنار آذربایجان است.»
«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه، نیز روز سه‌شنبه به درگیری‌های مرزی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان واکنش نشان داد.
وزیر امور خارجه ترکیه در این باره گفت: «ارمنستان باید اقدامات تحریک‌آمیز خود را متوقف کند و بر مذاکرات صلح و همکاری در چارچوب آشتی‌ای که با جمهوری آذربایجان به آن دست یافته است، متمرکز شود.»
شب گذشته درگیریهای شدیدی میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان صورت گرفت و ارمنستان از ادامه پیشرویهای نظامیان جمهوری آذربایجان به سمت خاک خود خبر داد.
به دنبال این تحرکات، رسانه‌های جمهوری آذربایجان از توافق ایروان و باکو برای برقراری آتش بس از ۹:۱۵ صبح به وقت محلی خبر داده‌اند.
خبرگزرای ریانووستی روسیه به نقل از منابع جمهوری آذربایجان گزارش کرد که آتش بس از ساعتی پیش اجرایی شده است. طی ساعات گذشته روسیه، فرانسه و ایالات متحده نسبت به تشدید درگیریهای دوباره میان نظامیان ارمنی و جمهوری آذربایجان ابراز نگرانی کرده بودند.
منابع رسمی ارمنستان همچنین از تماس تلفنی آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور جمهوری ایران و «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان به دنبال تحولات نظامی شب گذشته میان ارتش جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر دادند.
خبرگزاری ارمنستان نوشت، پاشینیان روز سه شنبه با رئیس جمهور ایران تماس تلفنی داشت. به گفته دفتر نخست وزیرارمنستان، آیت الله رئیسی در این تماس تلفنی جنگ جدید در قفقاز جنوبی را غیرقابل قبول دانسته و گفت که ایران با دقت تحولات قفقاز را دنبال می‌کند.
کد مطلب: 174420
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *