۰
دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۵

یک ماه از وقوع زلزله‌ مهیب ترکیه و کشته شدن 46هزار نفر گذشت

در زلزله های مذکور 45 هزار 968 تن در این یازده استان جان خود را از دست داده و ده‌ها هزار تن دیگر نیز مجروح شد.
یک ماه از وقوع زلزله‌ مهیب ترکیه و کشته شدن 46هزار نفر گذشت
به گزارش مردم سالاری آنلاین،مردم و  دولت ترکیه پس از گذشت یک ماه از وقوع دو زلزله بزرگ در جنوب شرق کشور، به تلاش‌های خود در راستای بازگرداند شرایط زندگی به روال عادی در منطقه ادامه می‌دهند.
یک ماه پیش در ششم فوریه مردم ترکیه با خبر تلخ وقوع زلزله‌ای به بزرگی 7.7 ریشتر به مرکزیت شهرستان پازارجیک استان قهرمان ماراش روز خود را آغاز کردند. در ادامه همان روز منطقه شاهد یک زلزله دیگر به بزرگی 7.6 ریشتری در البستان از توابع همین استان شد.
این زمین لرزه‌ها نه تنها در 11 استان ترکیه شامل قهرمان ماراش، حتای، شانلی اورفا، مالاتیا، آدی‌یامان، دیاربکر، غازی آنتپ، عثمانیه، آدانا، الازیغ، کیلیس بلکه در شمال غربی سوریه نیز منجربه تلفات سنگین جانی و مالی شد.
در ادامه 2 زلزله دیگر در به بزرگی 5.8 ریشتر و 6.4 ریشتر در حتای مستقل از دو زلزله مذکور در منطقه رخ داد.
از سوی دیگر تاکنون بیش از 13 هزار پس لرزه در این منطقه به ثبت رسید.
فوت بالای 45 هزار نفر در ترکیه
در دو زلزله مذکور 45 هزار 968 تن در این یازده استان جان خود را از دست داده و ده‌ها هزار تن دیگر نیز مجروح شد.
شماری از این مجروحین توسط واحد‌های امدادی به بیمارستان‌های مناطق دیگر ترکیه منتقل شده و تحت مداوا قرار گرفتند.
نجات حدود 10 هزار نفر از زیر آوار
طی این زمین لرزه‌ها تعداد زیادی از ساختمان‌های مسکونی و ادرای خسارات سنگینی را متحمل شده است. بر اساس اعلام وزارت شهرسازی، محیط زیست و تغییرات اقلیمی 227 هزار و 27 ساختمان در منطقه تخریب یا دچار خسارت سنگین شده است.
یکی از دشوارترین فعالیت‌های واحد‌های امدادگر داخلی و بین‌المللی، نجات زلزله‌زدگان از زیر آوار بود که طبق آمار رسمی نزدیک به 10 هزار نفر از زیر آوار زنده بیرون آورده شدند.
این واحد‌ها به همت تلاش‌های بی وقفه حتی با گذشت261 ساعت پس وقوع زلزله‌ها توانستن افرادی را از زیر آوار به طرز معجزه‌آسایی نجات دهند.
همدردی و همیاری جامعه بین‌المللی با ترکیه
در این روزهای دشوار جامعه بین‌المللی و به ویژه مقامات کشورها و سازمان‌های بین المللی نه تنها با ارسال پیام‌های تسلیت بلکه با حضور میدانی، ارسال کمک‌های بشردوستانه و اعزام تیم‌های امدادگر و پزشکی در کنار ترکیه ایستادند.
به گفته مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از 90 کشور 11 هزار و 500 واحد امدادگر به ترکیه آمده و در فعالیت‌های امداد و نجات مشارکت کردند. همچنین 27 کشور 30 بیمارستان صحرایی برپا کردند که از این تعداد 10 مورد به کشورشان بازگشته 20 تیم همچنان به فعالیت ادامه می‌دهند.
تشکیل شهرک‌های چادری و کانتینری
با گذشت یک ماه از وقوع زلزله‌ها یکی از مسائل اصلی و مهم ایجاد شهرک‌های اسکان موقت برای زلزله‌زدگان است. در این زمینه 332 شهرک چادری و 209 شهرک کانتینری در منطقه برپا شده است.
همچنین شهرک‌های با خانه‌های پیش ساخته فلزی نیز در برخی نقاط در حال احداث هستند.
حضور میدانی بیش از 226 هزار پرسنل در مناطق زلزله‌زده
هم اکنون 226 هزار و 288 پرسنل شامل تیم‌های امدادگر، پلیس، ژاندارمری، گارد ساحلی در منطقه فعالیت می‌کند. 18 هزار و 48 ماشین سنگین، 75 هواپبما، 102 بالگرد به فعالیت خود در منطقه ادامه می‌دهد.
تلاش‌ها برای بازگشت زندگی به روال عادی
هم زمان با پایان عملیات‌های جست‌وجو و نجات در مناطق زلزله زده، مرحله آوار برداری به سرعت و با دقت بالا آغاز شده است. آوارهای ساختمان‌ها پس از جمع آوری شدن به طور مجزا به حومه شهر منتقل شده و در آ‌نجا تخلیه می‌شوند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که اگر مالکان واحدها در قید حیات باشند بتوانند به برخی از لوازم شخصی به جا مانده ، دسترسی پیدا کنند.
یکی دیگر از موارد مهم در این زمینه بازیافت مصالح ساختمانی به ویژه فلزات است که در دوره باز‌سازی بنا‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
از سوی دیگر در برخی از این استان‌ها تعدادی از کسبه‌ها مغازه‌های خود را دوباره باز کرده و در تلاش احیای کسب و کارشان هستند.
تمامی آحاد جامعه به همراه دولت ترکیه پس از گذشت یک ماه از وقوع دو زلزله بزرگ در جنوب شرق کشور، به تلاش‌های خود در راستای بازگرداند شرایط زندگی به روال عادی در منطقه ادامه می‌دهند.
آغاز احداث 30 هزار واحد در ماه مارس
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم در زمینه بازسازی شهرها گفت که قرار است در وهله اول 30 هزار واحد مسکن در ماه مارس احداث خواهد شد.
به گفته وی شمار واحدها در ادامه در یازده استان به 270 هزار واحد خواهد رسید که این رقم در آینده می‌تواند افزایش پیدا کند.
منبع:جماران
کد مطلب: 191096
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *