۰
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۴۰

آیا مصرف آبلیمو برای کلیه ضرر دارد؟

نوشیدن آب لیمو که سرشار از ویتامین c و آنتی اکسیدان و اسید سیتریک می باشد، در بیمارن مزمن کلیه تاثیری نداشته و خطری برای بیماران کلیوی ندارد.
آیا مصرف آبلیمو برای کلیه ضرر دارد؟
به گزارش مردم سالاری آنلاین،لیمو سرشار از ویتامین سی است که باعث جذب کلسیم می شود. کلسیم ماده ای است که استخوان ها را محکم نگه می دارد. آبلیمو یک نوشیدنی بسیار تازه است که مورد علاقه بسیاری از افراد بوده اما هنوز مطمئن نیستند که آیا آبلیمو مضر است یا مفید.

مصرف آبلیمو در بیماران کلیوی

کلیه های ما عملکرد دفع سموم و بقایای خونی را دارند. نقش مهمی در کنترل فشارخون، تنظیم سلامت استخوان و ثابت نگه داشتن سطح مواد شیمیایی مانند کراتینین و اوریک اسید نیز دارند.بیماری مزمن کلیه یعنی زمانی که کلیه نتواند خون را تسویه کند، و مواد باقیمانده را دور بریزد، باعث می شود که این مواد داخل خون تجمع پیدا کنند و باعث مشکلات سلامتی خطرناک مثل سکته یا بیماری قلبی می شود.  نوشیدن آب لیمو خطری برای بیماران کلیوی ندارد. 

آیا آبلیمو باعث کاهش کراتینین می شود

مصرف آبلیمو تاثیراتی روی کاهش سطح کراتینین دارد اما تاثیراتش بسیار کم است و در رشد اختلال ایجاد نمی کند. کراتینین یک ماده شیمیایی پسماند محسوب می شود که عضلات؛ آن را بیرون می دهند.

هر چقدر که بدن یک فرد عضلانی تر باشد، کراتینین بیشتری در خونش وجود دارد. حجم کراتینین تمیز شده توسط کلیه ها را پاکسازی کراتینین می دانند که در یک فرد سالم، برای خانم ها در هر دقیقه 95 میلی متر و برای آقایان 120 میلی لیتر آزاد می شود و پاکسازی آن بستگی به سن، سایز و وضعیت کلیه دارد. مصرف آبلیمو یا هر آبمیوه ای نمی تواند باعث افزایش و کاهش سطح کراتینین شود؛ مگر خیلی کم.

نوشیدن آب لیمو وضعیت بیماری کلیوی مزمن را بدتر نمی کند اما اگر خیلی زیاد استفاده شود، باعث ایجاد مشکلات سلامتی در فرد می شود و مصرف آب لیموی زیاد برای حالت تهوع ، اسهال و استفراغ بد است. همچنین ادرار آور است و باعث افزایش تجمع مایعات خواهد شد.

زمان صحیح برای مصرف آبلیمو

هیچ زمان خاص و ویژه ای برای مصرف آب لیمو وجود ندارد. تنها مسئله ای که وجود دارد این است که آب لیمو باعث ایجاد محیط قلیایی در بدن می شود و بهتر است اولین چیزی باشد که هنگام صبح استفاده می کنید. هنگامی که بعد از استراحت شبانه از خواب بیدار می شوید، بدن همه سم زدایی ها را انجام داده و نیاز به محیط قلیایی دارد تا بتواند سطح ph را تنظیم کند.

 

 

کد مطلب: 203029
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *