۰
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۱۵

نگاهی به مسعود پزشکیان از زاویه‌ای دیگر

اگر ترامپ به کاخ سفید بازگردد، همه چیز تحت لایه دیگری از عدم اطمینان قرار خواهد گرفت. اما می‌دانیم که پزشکیان یک جراح قلب ماهر است و این صبر، دقت و احساس مسئولیت را به دفتر رئیس جمهور ایران می‌آورد.
نگاهی به مسعود پزشکیان از زاویه‌ای دیگر

 توصیف یک فرد چند بعدی پر از اراده و خوش بینی در چند کلمه آسان نیست. مسعود پزشکیان، رئیس جمهور منتخب ایران از هر نظر بزرگتر از زندگی است.

 
به گزارش فرارو، طارق سعیدی در وبسایت «News Central Asia» نوشت: طی چند روز گذشته ده‌ها داستان از رسانه‌های بزرگ و نظرات و تحلیل‌های روزنامه‌نگاران و نویسندگان مشهور و معتبر را مرور کرده‌ام. متأسفانه، همه آن‌ها به محض اینکه پزشکیان را اصلاح طلب توصیف می‌کنند، از مسیر اصلی منحرف می‌شوند.
 رخی نظرات پیش پا افتاده و سفارشی نیز تصویری نسبتاً ساده ارائه می‌دهند که کل چشم‌انداز ایران را به دو دسته مناسب تقسیم می‌کنند: تندرو‌ها و اصلاح‌طلبان.
 
برای این که تصور کنیم مسعود پزشکیان چه نوع رئیس‌جمهوری خواهد بود، احتمالاً سیاست‌های داخلی و خارجی او چگونه خواهد بود و شانس موفقیت او چقدر است، اجازه دهید این‌گونه شروع کنیم که مسعود پزشکیان در دسته‌بندی خودش قرار دارد.
 
زمانی می‌توانیم به درک دکتر مسعود پزشکیان نزدیک شویم که در لحظات تعیین کننده‌ای از زندگی دکتر مسعود پزشکیان خود را به جای او تصور کنیم. می‌توانیم از خود بپرسیم که آیا تصمیمات مشابهی می‌گیریم و شجاعت و استقامت برای پایبندی به انتخاب‌هایمان را داریم؟
 
مسعود پزشکیان در سال ۱۹۹۳ همسرش دکتر فاطمه مجیدی متخصص زنان و پسر کوچکشان را در تصادف جاده‌ای بر اثر برخورد خودرویشان به صخره در استان تبریز از دست داد. ضربه‌ای ناگهانی و سنگین برای پزشکیان بود. تصمیم گرفت دوباره ازدواج نکند. در عوض، او یاد گرفت که چگونه برای سه فرزند باقیمانده خود، یک دختر و دو پسر، آشپزی کند و همه کار‌ها را انجام دهد.
 
او علاوه بر زندگی بسیار پرمشغله خود به عنوان جراح قلب و مسئولیت‌های اداری خود در دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۱۹۹۴، همه ساله کتاب‌های درسی فرزندان خود را مرور می‌کرد تا بتواند به آن‌ها در انجام دروس کمک کند و به آن‌ها به عنوان معلم خصوصی خدمت کند.
 
وی در سال ۱۹۹۳، سالی که همسر و پسرش از دنیا رفتند، فوق تخصص جراحی قلب را از دانشگاه علوم پزشکی ایران دریافت کرد. او بعداً متخصص جراحی قلب شد و در سال ۱۹۹۴ به ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز رسید و به مدت پنج سال در این سمت بود.
 
ما فقط می‌توانیم شب‌های آن دوره از زندگی مسعود پزشکیان را به‌طور مبهم تصور کنیم: برنامه‌ریزی وعده‌های غذایی روز بعد برای فرزندانش، نظارت بر تکالیف آنها، دوست داشتن آن‌ها به روش‌های مختلف برای کمک به آن‌ها برای تحمل از دست دادن ناگهانی مادر و برادرشان. او همه این کار‌ها را هر روز بدون هیچ وقفه‌ای انجام می‌داد، در حالی که به اورژانس‌های بیمارستان رسیدگی می‌کرد و ذهن را برای مقابله با یک روز پر هیجان دیگر در بیمارستان آماده می‌کرد.
 
تصمیم او برای وقف زندگی خود به فرزندانش پر از فداکاری بود، اما موفقیت امروز فرزندانش گواه این است که او انتخاب سخت، اما درستی داشت:
 
زهرا پزشکیان: زهرا با مدرک فوق لیسانس پتروشیمی از دانشگاه شریف، قبل از آمدن دولت روحانی در پتروشیمی جم مشغول به کار بود.
 
حسن مجیدی: همسر زهرا، دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مالی است.
 
یوسف پزشکیان: پسر ارشد مسعود پزشکیان، دکترای خود را در رشته فیزیک با معدل بالای ۱۷ از دانشگاه شریف گرفت و اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه سهند است. همسرش حورا دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی است.
 
مهدی پزشکیان: مهدی در حال اتمام پایان‌نامه دکتری خود در رشته کنترل برق، با بورسیه تحصیلی در خارج از کشور بود، اما از آن زمان به ایران بازگشته است. همسرش فاطمه، فوق لیسانس حقوق دارد و پسرشان محمد حسین سه ساله است.
 
زهرا پزشکیان از همراهان همیشگی مسعود پزشکیان در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری بود.
 
 شکل گیری مسعود پزشکیان در واقع از زمانی شروع شد که او در زمان شاه در سال ۱۹۷۳ به عنوان سرباز وظیفه به زابل اعزام شد. او به تازگی دیپلم کشاورزی را از مدرسه گرفته بود. زابل دورترین ناحیه ایران است که با افغانستان و پاکستان هم مرز است.
 
پزشکیان با دیدن زندگی مردم زابل تصمیم گرفت به جای کشاورزی به حرفه پزشکی برود. این تصمیم سختی بود، زیرا نیازمند سال‌ها کار منظم و بدون شغل سودمند بود. در عوض، یک شغل در کشاورزی او را در مسیری سریع برای اشتغال و تجارت قرار می‌داد.
 
او تازه از دانشکده پزشکی در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل شده بود که جنگ ایران و عراق (۱۹۸۸-۱۹۸۰) آغاز شد. او در طول جنگ در خط مقدم به عنوان رزمنده و پزشک خدمت کرد. بخشی از کار او فرستادن تیم‌های پزشکی آماده به نقاطی بود که به آن‌ها نیاز داشتند.
 
او برای انجام چند کار سطح بالا همیشه استعداد داشته است. وی در حین کار به عنوان رزمنده و پزشک در جنگ موفق به گذراندن دوره پزشک عمومی در سال ۱۹۸۵ شد و به تدریس فیزیولوژی در دانشکده پزشکی پرداخت.
 
فعالیت سیاسی پزشکیان با پیوستن وی به دولت محمد خاتمی به عنوان معاون وزیر بهداشت در سال ۱۹۹۷ آغاز شد. او چهار سال بعد به عنوان وزیر بهداشت منصوب شد و از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ این سمت را بر عهده داشت. از آن زمان تاکنون پنج بار به نمایندگی از تبریز به نمایندگی مجلس ایران انتخاب شد و از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ نایب رئیس اول مجلس بود.
 
او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ شرکت کرد، اما انصراف داد. بار دیگر در انتخابات ۲۰۲۱ شرکت کرد، اما رد شد.
 
پدر مسعود پزشکیان آذری و مادرش کرد بود. او علاوه بر فارسی به زبان‌های عربی، انگلیسی، آذری و کردی صحبت می‌کند.
 
هیچ اتهام فساد مالی علیه مسعود پزشکیان و خانواده اش وجود ندارد.
 
در رابطه با روابط سیاسی و اقتصادی منطقه ای، انتظار می‌رود دولت پزشکیان به ابتکارات رئیس جمهور فقید ادامه دهد. این شامل تعامل گسترده‌تر و عمیق‌تر با آسیای مرکزی بزرگ در همه زمینه‌های اقتصادی، به ویژه انرژی است.
 
تلاش واقعی برای احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در سال ۲۰۱۵ وجود خواهد داشت. این توافق که به طور کلی "توافق هسته ای" نامیده می‌شود، گامی اساسی برای ایران و جهان بود. با این حال، با خروج ناگهانی ایالات متحده آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ در سال ۲۰۱۸ آسیب جدی دید.
 
شاید میل به نجات توافق هسته‌ای یکی از دلایلی بود که پزشکیان جواد ظریف را در تیم تبلیغاتی خود به کار گرفت.
 
جواد ظریف از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ وزیر امور خارجه ایران در دولت حسن روحانی بود. وی در دوران تصدی خود به عنوان وزیر امور خارجه، رهبری مذاکرات ایران با کشور‌های ۱+۵ را برعهده داشت که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ تهیه کردند و تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ لغو کردند.
 
جواد ظریف یک دیپلمات حرفه‌ای است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در روابط بین الملل از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو و فوق لیسانس و دکترا از دانشکده مطالعات بین المللی جوزف کوربل، و دانشگاه دنور است.
 
پزشکیان گفته است که هر جا لازم باشد با کارشناسان مشورت خواهد کرد. به نظر می‌رسد جواد ظریف می‌تواند یکی از نامزد‌های تصدی وزارت خارجه در دولت پزشکیان باشد.
 
پزشکیان همچنین گفته است که ایران برای رسیدن به رشد ۶ درصدی تولید ناخالص داخلی سالانه به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد. این می‌تواند به طور همزمان آسان و دشوار باشد..
 
در حوزه قانونگذاری، پزشکیان باید تنها با یک نفر زبان مشترک پیدا کند: باقر قالیباف، رئیس مجلس.
 
قالیباف جزو شش نامزدی بود که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری حاضر شد. او از رقابت خارج شد، زیرا در میان دو نامزد برتر شمارش رأی دهندگان نبود. قالیباف در دور دوم از سعید جلیلی رقیب پزشکیان حمایت کرد.
 
قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری بود، اما از روحانی شکست خورد. وی در سال ۲۰۰۵ نیز کاندیدای انتخابات شد و در انتخابات ۲۰۱۷ نامزد شد، اما به نفع رئیسی انصراف داد.
 
در مجلس فعلی ایران که قالیباف رئیس آن است، اصولگرایان اکثریت را در اختیار دارند.
 
اقتصاد حوزه‌ای است که چالش‌های سیاست داخلی و خارجی به‌طور آشفته‌ای در هم آمیخته می‌شود. مهم نیست مردم به چه کسی رأی داده اند، اکنون مسئولیت رئیس جمهور منتخب است که این بحران را حل و فصل کند.
 
از سوی دیگر، اگر ترامپ به کاخ سفید بازگردد، همه چیز تحت لایه دیگری از عدم اطمینان قرار خواهد گرفت. اما می‌دانیم که پزشکیان یک جراح قلب ماهر است و این صبر، دقت و احساس مسئولیت را به دفتر رئیس جمهور ایران می‌آورد.
 
کد مطلب: 219340
برچسب ها: مسعود پزشکیان
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *