۰
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۴۸

رشد ۷۴ درصدی واردات سیگار

در ۱۰ ماهه امسال ۸۳۳۹ تن سیگار به ارزش بیش از ۸۴.۸ میلیون دلار وارد کشور شد و در مقابل صادرات آن به صفر رسید.
به گزارش ایسنا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۱ واردات سیگار به کشور از نظر وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۷۴.۷ و ۱۴.۵ درصد افزایش یافت.
سوئیس بزرگترین صادرکننده به ایران در ۱۰ ماهه امسال بود؛ به طوری که سهم این کشور از کل ارزش واردات سیگار به ایران به ۴۹.۵ درصد رسید.
ترکیه و امارات هم به ترتیب با ۲۱.۶ و ۱۴.۵ درصد سهم در رده‌های بعدی عمده‌ترین مبادی ورود سیگار به ایران در سال جاری قرار گرفتند.
رشد واردات سیگار به کشور طی سال جاری در حالی به ثبت رسیده است که هم‌اکنون بخش بزرگی از بازار سیگار کشور از طریق محصولات قاچاق تامین می‌شود، براساس برخی برآوردها سهم محصولات قاچاق در بازار سیگار کشور بین ۴۰ تا ۵۰ درصد است.
اگرچه شرکت دخانیات اوایل امسال وعده داده بود که سهم قاچاق را در بازار سیگار کشور از طریق افزایش تولید داخل و واردات رسمی کاهش خواهد داد. با این وجود این شرکت چند ماهی است که آمار تولید و واردات سیگار کشور را منتشر نکرده است.
از سوی دیگر معصوم نجفیان که به تازگی به مدیرعاملی شرکت دخانیات ایران منصوب شده از عملکرد این شرکت در حوزه‌های صادرات انتقاد کرده و گفته که شرکت دخانیات ایران باید بتواند سیگار مورد نیاز بازارهای منطقه را تامین کند. در سال گذشته صادرات سیگار کشور به بیش از ۳۰۰ هزار دلار رسیده بود که این رقم امسال صفر شده است. همچنین صادرات توتون و تنباکوی کشور نیز با کاهش قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است.
کد مطلب: 23060
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *