۰
چهارشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸

مقاومتهای غیر منطقی، عامل رواج کودک همسری

زهرا علی اکبری
يكي دو روز است در فضاي مجازي (كه البته به لطف وجود چنين فضايي ناراستي هاي اخلاقي زيادي آشكار و برملا مي شود) فيلمي چند دقيقه اي از يك مراسم بي منطق، جنايت محور و ابهام آور به اشتراك گذاشته شد.
مقاومتهای غیر منطقی، عامل رواج کودک همسری
يكي دو روز است در فضاي مجازي (كه البته به لطف وجود چنين فضايي ناراستي هاي اخلاقي زيادي آشكار و برملا مي شود) فيلمي چند دقيقه اي از يك مراسم بي منطق، جنايت محور و ابهام آور به اشتراك گذاشته شد. از اين فيلم دردناك آنچه فهميده مي شود "عقد موقت" دختركي معصوم است كه در كنار مردي است كه معلوم نيست با كدام عقل نداشته اش راضي به چنين كاري شده است.
زماني كه صداي نگران زنان و دختران جامعه به گوش مي رسد كه در تبعيض رفتاري و جنسيتي گذران روزگار مي كنند، به مسئولان و سياسيون بر نخورد و نگویند که تبعیض و تجاوز به حقوق زنان وجود ندارد. اين كليپ چند دقيقه اي نمونه ي حاضري از آن دهها نگراني هايي است كه زنان اين مرز و بوم بر دوش زندگي خود تحمل مي كنند. كودك همسري فجيع ترين نوع ازدواج است كه متاسفانه در تقبیح این اقدام، نه از مجلس شوراي اسلامي آبي گرم مي شود و نه از قوه قضايات و اجراييات. به اسم است كه به كنوانسيون حقوق كودك پيوسته ايم و در راستاي آن گام بر مي داريم وگرنه مگر مي شود به آن ماده ها و تبصره ها پايبند باشيم و از طرف ديگر چنين آزارهايي را دختران كودك در كشور متحمل شوند ؟
چندش آور است شنيدن كلمات آن موكل ديني كه با وقاحت تمام اجازه عقد مدت دار و موقت را از دخترك نازنين مي خواهد. از آن دلخراش تر ديدن مردي است كه برايش فرقي نمي كند دختري كه براي مدتي موقت طبيعت حيواني وي را پاسخ می دهد چند سال دارد و از خوب و بد زندگی و ماجراي اين عقد چه مي داند و باز از اينها غصه دار تر سكوت آناني است كه دستي بر حكم راندن و حكم زدن دارند اما آن طور كه بايد و شايسته است در اين مسير گام بر نمي دارند.
بپذيريد كه اسلامي كه به عقد موقت و مدت دار دختري كم سن و سال رضايت مي دهد اسلام محمدي نيست و نخواهد بود و اگر هم در صدر تاريخ اسلام چنين عقودی برپا می شده و مجوز شرعی داشته است بی گمان اقتضای آن زمان و مکان بوده است .امروز  حدود هزار و چهارصد و چهل سال  از آن دوران می گذرد، اینجا نه عربستان است با آن طبیعت و ویژگی های مردانه و زنانه و نه اکنون صدر اسلام است با آن دستورات و احکام.
این ازدواج موقت و مدت دار با دختران کودک و نوجوان  بسیار بیشتر از آن چه که به ذهن می  رسد آسیب رسان است و جامعه را در معرض سقوط اخلاقی قرار می دهد.
دختری که در آغوش گرفتن عروسکی با موهای طلایی بلند، دویدن هم صدا با باد، لی لی بازی کردن و پرسشگری در نظام طبیعت آرزویش است، از عقد موقت با مردی که قدی و سنی و جسمی از وی سالیان سال بزرگوار است هیچ نمی داند .
گناه فقط دزدی، اختلاس، قتل، غارت، تهمت،غیبت و...نیست - هرچند که امروز این عناوین از شکل گناه در آمده اند و روزمرگی پیدا کردند- گناه همین است که کودکی آگاه از حقوق اش نباشد و چون آگاه نیست، محرومش کنند و بر او بتازند.
به نام دین و احکام شریعت چه باورهای غلط و سخیفی  را به خورد مردم می دهند؛ بی هراس از آنکه این تجاوز و تعدی ها دامن گیر انسانیت است و انحطاط اخلاقی، فساد رفتاری و ظلم را ترویج می کند.
تاکنون اقداماتی که در راستای حذف کودک همسری و دیگر حقوق کودکان از سوی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان مدنی، قضات و وکلا، نهادهای مردمی و دولتی فعال در حقوق بشر به ویژه کودک.... به انجام رسیده است، آنقدر ضریب نفوذ مطمئنی نداشته است که بتواند به شکل قانونی جلوی بسیاری از بداخلاقی ها دینی و قومی را بگیرد.
منظور از بداخلاقی دینی، پوشش شرعی دادن به کودک همسری است که هیچ پایه و اساسی مستندی هم ندارد و متاسفانه آدابی است که از دیرباز در برخی از قومیت ها وجود داشته و ادامه دارد.
درخصوص باورهای قومی باید یادآوری کرد که اگر تبیین و آگاهی بخشی صورت می گرفت، آن دسته از هموطنانی که به دلیل پایبندی به سنن کودک همسری را می پذیرند، از ابعاد ضدبشری آن مطلع می شدند و همراه تر از گذشته در مسیر حذف آن حضور داشتند.
محتوای اندوهناک این کلیپ با آن فضای عدم آگاهی که در رفتار افراد حاضر در آن موج می زند، گواه روشنی است که اگر متولیان امر در کشور قانونی موجه را وضع کنند و از سوی دیگر نهادهای فرهنگی بستر سازی آن را انجام دهند این وقایع دهشتناک و رنج آور رخ نمی دهد.
کودکان دختر این کشور را حمایت کنید که نبض توسعه جامعه و تداوم آن در دستان آنان است.
 
کد مطلب: 114137
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *