۰
دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۰
گروسي:مشتاقانه منتظر شرکت در گفت‌‌وگوهاي فني با ايران هستم

تيم فني آژانس به زودي راهي تهران مي‌شود

نشست فصلي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در حالي در پايتخت اتريش آغاز شد که تلاش‌ طرف‌هاي غربي در آستانه برگزاري اين نشست، براي جنجال‌آفريني درباره جهش ادعايي ميزان غني‌سازي در ايران به سطح نزديک به توليد سلاح اتمي، شکست خورد.
تيم فني آژانس به زودي راهي تهران مي‌شود
گروه سياسي: نشست فصلي شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در حالي در پايتخت اتريش آغاز شد که تلاش‌ طرف‌هاي غربي در آستانه برگزاري اين نشست، براي جنجال‌آفريني درباره جهش ادعايي ميزان غني‌سازي در ايران به سطح نزديک به توليد سلاح اتمي، شکست خورد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین،در اين نشست که تا روز جمعه ادامه دارد طيف مختلفي از مسائل هسته‌اي و موضوعات اجرايي آژانس، در دستور کار قرار دارد.
طبق گزارش آژانس شرکت کنندگان درباره مسائل مرتبط با ايمني هسته‌اي، تقويت فعاليت‌هاي آژانس در حوزه علم، فناوري و کاربردهاي هسته‌اي، کارکرد پادمان در جمهوري دموکراتيک خلق کره، راستي اجراي توافقنامه پادمان در سوريه، ايمني، امنيت و پادمان‌هاي هسته‌اي در اوکراين؛ انتقال مواد هسته‌اي و بررسي تمام جنبه‌هاي پادماني در چارچوب پيمان امنيتي آکوس بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.
فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران و برجام از ديگر موضوعات عنوان شده در دستور کار اعضاي شورا است و طبق برنامه اعلام شده راستي آزمايي و بازرسي فعاليت‌هاي اتمي ايران در پرتو قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل متحد و اجراي توافقنامه پادمان در دستور کار قرار دارد.
صبح ديروز«ميخائيل اوليانوف»، نماينده روسيه در وين در صفحه توييترش درباره برگزاري نشست شوراي حکام نوشت: «اميدوارم جلسه آتي شوراي حکام از سياسي‌کاري غيرموجه درباره پرونده ايران خودداري کرده و رويکرد مسئولانه‌اي نسبت به اين مسئله نشان دهد.»
اوليانوف در ادامه با اشاره به ادعاي مطرح شده در گزارش شبکه بلومبرگ مبني بر غني‌سازي 84 درصدي اورانيوم در ايران، اظهار داشت: «تلاش‌ها براي ايجاد بحث‌هاي جنجالي پيرامون اين موضوع از جمله غني‌سازي 84 درصدي شکست خورد.»
ايران در جريان سفر 2 روزه «رافائل گروسي» مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در ابتداي هفته به تهران تلاش کرد مساله را حل و فصل کند که گويا به موفقيت هم دست‌يافته‌است. گروسي درباره ديدارش با رييس جمهور ايران در وين گفته است که «اين ديدار براي من بسيار مهم بود. به دليل نتيجه نگرفتن در تعامل‌هاي‌مان با ايران، به علاوه دو مشکل جديد در برخي از تاسيسات هسته‌اي از جمله کشف ذرات با غناي بسيار بالا، براي من بسيار مهم بود که در سطح بالا مذاکرات کنم و نتايجي به دست بياورم.»
او گفته است که در ديدار با رييس جمهور ايران در مورد چگونگي همکاري‌ها صحبت کرده است. ما درک صريحي داشتيم که بايد برخي اقدامات قطعي را خيلي زود آغاز کنيم. ايران و آژانس در پايان يک دور طولاني مذاکرات فني و کارشناسي روز شنبه در بيانيه‌اي مشترک اعلام کردند، تعاملات دو طرف بر اساس «موافقتنامه جامع پادماني» انجام خواهد شد.
اشتياق گروسي براي گفت‌وگو با ايران
گروسي در سخنراني خود در آغاز نشست فصلي شوراي حکام آژانس با اشاره به حذف برخي دوربين‌هاي نظارتي آژانس اتمي در ايران گفت که اين نهاد نزديک به 9 ماه است که به دليل نصب نبودن تجهيزات نظارتي قادر به انجام فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي و نظارت بر اجراي برجام در رابطه با توليد و موجودي سانتريفيوژها، روتورها، آب سنگين و کنسانتره سنگ اورانيوم (UOC) نبوده است.
بنابر گزارش وب سايت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، وي در ادامه به گفت‌گوهاي روز شنبه خود با رئيس سازمان انرژي اتمي ايران اشاره کرد و افزود: من به آنها يادآوري کردم که موافقت ايران براي اجازه دادن به آژانس براي ادامه اقدامات نظارتي و راستي‌آزمايي بيشتر در جهت انجام مأموريت آژانس، ضروري است.  گروسي خاطر نشان کرد: دستيابي به اين امر بسيار مهم خواهد بود، زيرا به آژانس اجازه مي‌دهد تا در صورت ازسرگيري اجراي تعهدات هسته‌اي ايران تحت برجام، شروع به ايجاد يک خط پايه جديدِ ضروري کند.
مديرکل آژانس اتمي همچنين اظهار داشت: اکنون مشتاقانه منتظر بحث‌هاي فني بعدي و اجراي سريع و کامل تضمين‌هاي ايران و بيانيه مشترک من و اسلامي، معاون رئيس جمهور ايران هستم. اين بيانيه مشترک را به عنوان ضميمه آخرين گزارش من در مورد توافقنامه پادماني NPT با جمهوري اسلامي ايران که در پيش روي شماست، خواهيد ديد.
رافائل گروسي با ادعاي اينکه «ايران بدون اطلاع قبلي» در ماه ژانويه تغيير قابل توجهي را در اطلاعات مربوط به طراحي اعلام شده براي کارخانه غني‌سازي سوخت فردو (FFEP) اعمال کرد، مدعي شد که اين، برخلاف تعهدات ايران ذيل توافقنامه پادماني بود.
وي ادامه داد: پس از گفت‌وگوهاي بين ايران و مقامات آژانس، ايران تأييد کرد که افزايش بيشتر دفعات و شدت فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي آژانس اتمي در FFEP، همانطور که توسط آژانس اطلاع داده شده است را تسهيل خواهد کرد.
وي در بخش پاياني اظهارات خود درباره ايران خاطر نشان کرد: من از تضمين‌هاي سطح بالاي ايران مبني بر اينکه مايل است فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي و نظارتي مناسب بيشتري را اجرا کند و با آژانس براي حل مسائل پادمان باقي‌مانده، از جمله موارد مربوط به سه مکان اعلام‌نشده که آژانس در آن‌ها ردي از ذرات اورانيوم پيدا کرده است، همکاري کند، استقبال مي‌کنم. با استناد به روح بيانيه مشترک، من مشتاقانه منتظر شرکت در گفت‌گوهاي فني با ايران، همان‌طور که توافق کرده‌ايم، هستم. ما کار مهمي در پيش داريم.
اعزام تيم فني آژانس به تهران
عصر ديروز ، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام کرد که تيم فني اين سازمان به زودي براي شرکت در جلسات با ايران در خصوص حل وفصل مسائل پادماني، راهي تهران مي‌شود.
گروسي به خبرنگاران گفت که در جريان سفرش به تهران، برخي مسائل از قبل توافق شده؛ اما نياز بود که جمع‌بندي شود. وي يکي از تفاوت‌هاي مهم اين سفر را ديدار با مقامات ارشد ايران از جمله رئيس جمهوري کشورمان توصيف کرد و گفت که در جريان جلسات و مذاکراتي که صورت گرفت درباره حرکت از مقطع صحبت به تحقق نتايج ملموس بحث شد.
مديرکل آژانس ادامه داد: ما 3 سال است که در اين باره سرگرم گفت‌وگو هستيم و نيازي به توافق براي ادامه مذاکرات نداريم. هدف اين است که به نتايج ملموس برسيم. وي تلاش کرد تا در پاسخ به خبرنگاران مناسبات و همکاري‌هاي ايران و آژانس را عادي توصيف کند و گفت که توافقات به عمل آمده بخشي از مراودات عادي پادماني ميان آژانس با يک کشور عضو است.
هنگامي که خبرنگاري درباره جزئيات برنامه آژانس در ايران، طبق بيانيه مشترک پرسيد، مديرکل آژانس گفت: چرا اجازه نمي‌دهيد کارمان را انجام دهيم؛ مگر اينکه بخواهيد به عنوان يک بازرس به ما ملحق شويد که ممکن است جالب باشد. وي تصريح کرد: ما مي دانيم چه کار بايد انجام دهيم.
وي سپس توضيح داد که آژانس از وظايف خود آگاه است و طبق مامورتي دارد ارزيابي خود را ارائه خواهد داد؛ «هنگامي هم که کار پيش نمي رود ما اين موضوع را گزارش مي‌کنيم. اما اينکه بخواهيم فهرست مکان‌ها و افراد و ... ارائه کنيم، غير ممکن است. هيچ وقت چنين اتفاقي نيافتاده است. نه فقط در رابطه با اين موضوع که در خصوص هرگونه مسائل پادماني با اين سطح از حساسيت رخ نداده‌است.
وي افزود: ‌شما مي‌توانيد اطمينان داشته باشيد که اژانس به طور مداوم به امر اطلاع رساني مبادرت خواهد داشت. 
گروسي با اشاره به ديدارش با رئيس جمهوري کشورمان گفت: من در اين جلسه فرصت داشتم تا ديدگاه خود را درباره روش همکاري آژانس با ايران را توضيح دهم. همچنين ديدار و گفت‌وگوي قابل توجهي را با وزير امور خارجه ايران داشتم.  وي افزود:در سياست بين‌الملل گفت‌وگو با کساني که تصميم‌گير هستند، فارغ از نتيجه آن، اثر گذار است.
مديرکل آژانس در پاسخ به برخي از حواشي درباره توافق به‌عمل آمده با ايران گفت: من بايد کارم را انجام دهم و هرگز تسليم نشوم. به نظرم اين گامي در جهت درستي بود.
گروسي درباره اظهارات نخست وزير رژيم صهيونيستي که عليه سخناني وي درباره غيرقانوني بودن حمله نظامي به تاسيسات هسته‌اي واکنش نشان داده بود گفت: من درباره سخنان نخست وزير اسرائيل عليه خودم نظر نمي‌دهم. اما مساله‌اي که مطرح کرد، مطلب جديدي نيست.
وي ادامه داد که طبق قوانين بين‌المللي از پروتکل ژنو در سال 1949 تا قطعنامه‌هاي شوراي حکام تصريح کرده‌اند که حمله به تاسيسات هسته‌اي غير قانوني است. مديرکل آژانس بر همين اساس تصريح کرد که حرفي خارج از عرف نزده است. مديرکل آژانس در پاسخ به سووالي درباره ارتباط با گزارش‌هاي آژانس و مسائل نظامي گفت که او در مقام مديرکل آژانس به رويکرد ديپلماتيک براي حل و فصل اختلافات اعتقاد دارد. «اين شغل من است. شايد افراد نظامي خلاف اين را تصور کنند اما من به عنوان ديپلمات به دنبال راهي براي گفت‌وگو هستم»
گروسي درباره زمان حل‌وفصل ادعاهاي سياسي پادماني آژانس هم گفت که بر اساس تجربيات گذشته ترسيم نقشه راه و تعيين ضرب‌الاجل با واقعيت‌هاي صحنه نسبت ندارند. «ما روي مشکلات متمرکز هستيم. بديهي است که اين رويه نمي‌تواند براي مدت طولاني ادامه پيدا کند. اگر از من بپرسيد من مايلم تا هفته آينده حل‌وفصل شود اما قطعا زمان مي‌برد.» وي افزود: اينکه گفت‌وگوها پيش نشست آتي شوراي حکام به نتيجه برسد، نمي‌دانم. اما اميدوارم چنين شود.
مديرکل آژانس همچنين عنوان کرد که نسبت به دورنماي توافقات به‌عمل آمده نه خوش‌بين و نه بدبين است. وي افزود که اظهارنظرهاي رسانه‌اي هم در ماموريت او به عنوان مديرکل آژانس تاثيري ندارد.
هنگامي که خبرنگاري درباره حواشي توافقات آژانس و ايران و اظهارنظرهاي مطرح شده در اين زمينه پرسيد: من مستقيم با مقامات ايران گفت‌وگو مي‌کنم نه از طريق رسانه‌ها [...] نااميد نيستم چرا که ما در ابتداي مرحله جديدي قرار داريم. وي تصريح کرد که تلاش مي‌کند واقع‌بين باشد و از اينکه توافقات به عمل آمده مي‌تواند نتايج ملموسي داشته باشد رضايت دارد.
کد مطلب: 191116
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *