۰
جمعه ۱۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۳
چهره هفته

احمد توکلی : استاد نرخ گذاری واقعی!

«نرخ واقعی ارز 3500 تومان است » ؛ پنج شنبه احمد توکلی نماینده سابق مجلس که دوست دارد بیشتر خودش را در نقش چهره ای اقتصادی و عدالت گستر نشان دهد این سخن را در حسینیه حضرت علی‌اکبر (ع) قزوین بیان کرد .
احمد توکلی : استاد نرخ گذاری واقعی!
«نرخ واقعی ارز 3500 تومان است»؛ پنج شنبه احمد توکلی نماینده سابق مجلس که دوست دارد بیشتر خودش را در نقش چهره ای اقتصادی و عدالت گستر نشان دهد این سخن را در حسینیه حضرت علی‌اکبر (ع) قزوین بیان کرد .
به گزارش مردم سالاری آنلاین، به نظر توکلی «نرخ تعیین‌شده برای ارز اصلاً علمی نیست و باید قیمتی تعیین شود که به نفع تولید باشد در غیر این صورت باید منتظر تورم و گرانی و بیچارگی بیشتر فقرا باشیم. باید تیم اقتصادی دولت از دیدگاه صاحب نظران استفاده کند و قیمتی برای ارز تعیین کند که در بازار تلاطم ایجاد نشود و قیمت کنونی منطقی نیست و بهترین نرخ همان ۳۵۰۰ تومان است که می‌تواند به تولید هم کمک کند».
عموم صاحب نظران اقتصادی معتقدند که نرخ ارز نمی تواند دستوری باشد و دخالت و نرخ گذاری دولت رفتاری منطقی نیست اما احمد توکلی چنین نظری ندارد. او قبلا هم از این سخنان گفته بود و نرخ گذاری های عجیب و غریب انجام داده بود؛ روزگاری که دولت اصلاحات روی کار بود و سید محمد خاتمی می خواست در آخرین سال دولتش قیمت بنزین را از 80 تومان به 100 تومان افزایش دهد، احمد توکلی که آن روزها نماینده مجلس بود ، در نقش معترضی بزرگ وارد میدان شد و اعلام کرد که «نرخ واقعی بنزین  34 تومان است »! او در آن سال به همراه اقتصاددانهای مشابه خویش در مجلس ، الیاس نادران و حسن سبحانی ( سبحانی اعلام کرد که قیمت واقعی بنزین 25 تومان است ! ) قانونی تحت عنوان قانون تثبیت قیمت ها را به تصویب رساند و دولت را از افزایش تدریجی قیمت ها بازداشت؛ اما زمانی که دولت احمدی نژاد شکل گرفت و بنزین یکباره 400 تومان شد، توکلی اصلا به روی خود نیاورد که قبلا قیمت بنزین را 34 تومان اعلام کرده بود و قانون تثبیت قیمت ها را بنیان گذاشته بود !
حالا هم توکلی به عنوان استاد این مدل قیمت گذاری ها ، در روزهایی که دلار در بازار آزاد 8 هزار تومان است و قیمت گذاری دولتی زمینه رانت خواری هایی را فراهم کرده که صدای بسیاری را در آورده ، قیمت واقعی دلار را 3500 تومان عنوان می کند. او که ریاست انجمنی مردم نهاد با عنوان دیده بان شفافیت و عدالت را به عهده دارد ، شاید لازم نمی داند که در این باره توضیح چندانی دهد ، اما بدون شک این اظهار نظرش هم در تاریخ می ماند و همواره این سوال از او پرسیده می شود که این قیمت گذاری ها را از کجای علم اقتصاد در می آورد ؟!
 
کد مطلب: 89980
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *