۰
يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۰

سه طرح جدید مالیاتی کجا را هدف گرفته‌اند؟

مطرح شدن سه طرح «مالیات بر جمع درآمد»، «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» و «مالیات بر سود سپرده بانکی» همانطور که از عنوانشان پیدا است عملکرد سفته بازاران و دلالان را در اقتصاد ایران هدف قرار داده‌است.
مطرح شدن سه طرح «مالیات بر جمع درآمد»، «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» و «مالیات بر سود سپرده بانکی» همانطور که از عنوانشان پیدا است عملکرد سفته بازاران و دلالان را در اقتصاد ایران هدف قرار داده‌است.
به گزارش ایسنا، سرپرست سازمان امور مالیاتی از در دستور کار قرار گرفتن سه پایه جدید مالیاتی جدید توسط دولت و مجلس خبر داده است. «مالیات بر جمع درآمد»، «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» و «مالیات بر سود سپرده بانکی» سه طرحی هستند که توسط محمد قاسم پناهی مطرح شده‌اند.
دلالان هدف اصلی طرح‌های مالیاتی سه‌گانه
همانطور که از عناوین این پایه‌های مالیاتی جدید برمی‌آید، تمرکز اصلی این طرح‌ها بر مساله دلالی و سفته‌بازی در اقتصاد است؛ مسأله‌ای که مخصوصاً در یک سال اخیر مانند طوفانی اقتصاد ایران را درنوردید و به همه فعالان اقتصادی نشان داد که کت اقتصاد ایران در تن کیست!
از بروز تلاطم بازارهای سرمایه‌ای که از جهش قیمت ارز آغاز شد حدود یک سالی می‌گذرد و حالا اثر تورم رکودی بر جان همه بازارهای سرمایه‌ای نشسته است. واقعیت این است که در شرایطی که سرعت تغییر و تحولات اقتصادی بسیار بالا است، تصمیم‌گیران اقتصادی هم باید چالاکی بالایی را در برخورد با مسائل به کار بگیرند.
احتیاط کنید؛ اقتصاد در رکود تورمی است!
با این همه مطرح شدن دیرهنگام سه طرح مالیاتی «مالیات بر جمع درآمد»، «مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک» و «مالیات بر سود سپرده بانکی» که با هدف کنترل سفته‌بازی مطرح شده‌اند باید با حساسیت بالایی به اجرا دربیایند چرا که به عقیده کارشناسان طرح‌های مالیاتی همچون دیگر دستورهای کلان اقتصادی می‌توانند باعث ایجاد پیامدهایی ناخواسته شوند، اهمیت این موضوع زمانی بیشتر درک می‌شود که بدانیم اقتصاد کشور در شرایط رکود تورمی است و در این شرایط باید نسبت به عدم تعمیق این شرایط هم حساس بود.
به گزارش ایسنا، پیش از این نیز یک اقتصاددان با بیان اینکه سیاستگذاری مالیاتی در همه جای جهان متکی بر قاعده پویایی است، اظهار کرده بود که پویایی در این گزاره به این معناست که سیاست گذاران مالیاتی در شرایط مختلف و با توجه به مسائل خاص اقتصادی سیاست‌های مناسب مالیاتی را در زمان درست آن طراحی و اجرا کنند.
کد مطلب: 108370
برچسب ها: مالیات
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *