۰
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۸

در این 30سال باعث رونق اقتصادی شدم

دومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهار دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
در این 30سال باعث رونق اقتصادی شدم
دومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهار دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.
به گزارش انتخاب، این پرونده دارای ۷ متهم به نام‌های عباس ایروانی، امیر رضا رفیعی، مرتضی روغنی‌ها، حامد خاتمی پور، علی کرم نیا، حسن صفریان و مهدی شهابی است.
متهمان این پرونده به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو و پرداخت رشوه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.
همچنین جعل اسناد متعدد و پرداخت رشوه برای گاز سوز نشان دادن قطعات بنزین سوز از دیگر اقدامات خلاف این گروه بود.
در ابتدای جلسه دادگاه متهم ردیف اول عباس ایروانی برای بیان دفاعیات خود در جایگاه قرار گرفت و گفت: بنده مسئول هلدینگ عظام هستم و هیچ سابقه کیفری ندارم.
قاضی صلواتی بیان کرد: در سال ۶۶ به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چگونه می‌گویید سابقه کیفری ندارید؟
متهم ایروانی گفت: در آن موضوع فردی مبلغ ۵۰ هزار تومان به شخص دیگری داده بود و من بعد از چند روز تبرئه شدم.
وی با بیان اینکه طی ٣٠ سال فعالیت سبب ایجاد رونق اقتصادی شدم، افزود: خداوند شاهد است که در این سال‌ها برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌هایی انجام داده‌ام و در مدت ٩ ماه بازداشت مشکلات زیادی را متحمل شدم.
متهم ایرانی گفت: بنده به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم، چون پرونده بدون کارشناسی به دادگاه آمده است و کاش اجازه می‌دادید در جلسه پیش و پس از کیفرخواست از خود دفاع کنم و حتما این موضوع صلاح بوده است.
قاضی صلواتی اظهار کرد: این کار طبق روال قانونی دادگاه است و مواظب اظهارات خود باشید.
متهم ایروانی بیان کرد: برای ۴ هزار نفر به طور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کردیم و از خروج ۳۵۰ میلیون دلار کشور جلوگیری کردیم، همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بود که البته برخی از رسانه‌ها کار‌های خیر ما را پوششی برای اقدامات خلاف دانسته‌اند.
وی با بیان اینکه در کیفرخواست ناهمخوانی‌هایی وجود دارد، گفت: از شما می‌خواهم تا شاکیان پرونده را معرفی کنید؛ نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه از حدود ۱۰ سال پیش بود و نهاد مذکور در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.
متهم ایروانی ادامه داد: من تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور را کردم و البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منصوب کرد و سرانجام طی یک نامه‌ای به این نهاد بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.
وی با بیان اینکه سال ۹۶ پرونده علیه من درست شد، گفت: در اظهارانی که در کیفرخواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خودرو را برای تعرفه کمتر گازسوز معرفی کردیم، در حالی که تعرفه‌های گاز و بنزین سوز هر دو ۵ درصد شده بودند.
متهم ایروانی با اشاره به ارز دولتی اظهار کرد: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان ۶۵۰ میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کرده‌اند.
وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که به من منتسب کردند آن است که گفتند در قطعات EUC برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار دادیم، اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودرو مسئولان قرار می‌گیرد.
متهم ایروانی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و تیغه‌های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آن‌ها جوابگوی تسهیلات و بدهی‌ها هستند.
متهم ایروانی اظهار کرد: با توجه به وضع و جو موجود و نبود امکانات، فعالیت‌های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیا نیست و درخواست مساعدت دارم.
قاصی صلواتی بیان کرد: درباره تک تک اتهامات توضیح دهید. وطیفه شما دفاع است نه اینکه من دوبار تک تک اتهامات را قرائت کنم. درباره اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان توضیح دهید.
متهم ایروانی با بیان اینکه هیچ قاچاقچی انجام نشده است، گفت: تنها درباره قاچاق یک مورد صحبت شده که نماینده گمرک درباره آن صحبت کرده است و البته آن هم قاچاق نبود، بلکه قراردادی با شرکت بیرونی داریم و مدارک آن‌ها را تحویل دادیم و هیچ خطایی در قاچاق انجام نداده‌ایم.
وی با اشاره به اتهامش درباره رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به کارمندان من که مانند برادرانم هستند گفته بودند که اگر بنویسید فلانی دستور داده در مجازاتتان تخفیف می‌دهیم، اما اقرار در زندان درست نیست.
قاضی صلواتی اظهار کرد: شما باید تشخیص دهید که اقرار صحیح است یا خیر؟ نمی‌توانید برای دادگاه تعیین تکلیف کنید؟ مراقب اظهارات خود باشید.
متهم ایروانی تصریح کرد: مرام‌نامه‌ای در سازمان وجود دارد و بر اساس آن اگر اتفاقی رخ دهد، مسئولیت آن برعهده مدیران است، اما دستور از طرف من نبود. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند، مسئولیتش برعهده خود شخص است.
وی با اشاره به اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول بیان کرد: من چیزی درباره این موضوع ندیده‌ام و اگر یک مورد پیدا کردید، آن را قبول می‌کنم. مجموعه من ۴ هزار نفر نیرو دارد، امکان اینکه در بین تمام مجموعه‌ها بروم وجود ندارد.
متهم ایروانی ادامه داد: آیا کسی گفته بنده رشوه می‌دادم؟
قاصی صلواتی گفت: متهمان دیگر گفته‌اند.
متهم ایروانی با بیان اینکه به هیچ عنوان مسئولیت با من نیست، گفت: هزاران کار در مجموعه‌ها رخ می‌دهد که من از آن‌ها بی خبر هستم، نمی‌شود در مجموعه بزرگ خطایی وجود نداشته باشد. بنده نه در جریان رشوه‌ام و نه از جعل اسناد خبری دارم.
وی تصریح کرد: درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی باید بگویم من وی را ندیده‌ام.
در ادامه جلسه دادگاه قاضی صلواتی گفت: چطور دستور می‌دهید که خاتمی پور خودش را گم کند؟ شما می‌گفتید محموله با پرداخت رشوه ترخیص شود.
متهم ایروانی بیان کرد: باید سند داشته باشید. مدیران ما پاداش می‌گیرند.
قاضی صلواتی اظهار کرد: در اظهارات آمده است که آقای ایروانی در دهم اردیبهشت ۹۷ به احدی دستور می‌دهد پیش فاکتور ثبت سفارش را ۲۰ تا ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی ثبت کند و شما گفته‌اید که این کار انجام شود.
متهم ایروانی تصریح کرد: مستندی وجود ندارد، در دادسرا هم به من گفتند. اگر ارز دولتی گرفته باشیم، ارزش دارد. در غیر این صورت اگر قیمت را بیش از قیمت واقعی ثبت کنیم، باید گمرکی بیشتری پرداخت کنیم.
قاضی صلواتی گفت: آقای روغنی‌ها می‌گوید رشوه به گمرک پرداخت شده و ایروانی هم در جریان آن‌ها بوده است.
متهم ایروانی بیان کرد: من در جریان نبودم.
قاضی صلواتی با اشاره به قطعات خودرو گفت: شما قطعات خودرو گاز سوز را به اسم بنزین سوز وارد می‌کردید. به آلودگی هوا ضربه زدید و اکنون می‌گویید در جریان نیستید؟
متهم ایروانی اظهار کرد: برای خودرو به هر دو نیاز است.
قاضی صلواتی گفت: قطعه بنزین سوز که وارد می‌کنید به اسم گاز سوز معرفی شده است. در پانزدهم دی ماه سال ۹۶ به آقای روغنی‌ها دستور می‌دهید مشکل ترخیص محموله وارداتی باید حل شود، حتی اگر نیاز به حق الحساب باشد.
متهم ایروانی گفت: این‌ها را در زندان اقرار کرده‌اند؟ اگر اقرار کرده‌اند باید مستند داشته باشند.
قاضی صلواتی بیان کرد: مستند موجود است، متهمان همچون خاتمی پور، روغنی‌ها و رفیعی دستکاری در واحد لجستیک عظام را تأیید کرده‌اند.
متهم ایروانی گفت: اگر عظام دستوری داده قبول است ما یک کتابچه مرام‌نامه اخلاقی داریم و در آن مواردی را نوشته‌ایم.
قاضی صلواتی بیان کرد: آن را بخوانید. خاتمی پور می‌گوید جهت ترخیص محموله در گمرک به یازده نفر رشوه پرداخت شده است که شماره حساب هم نمی‌دادند.
متهم ایروانی گفت: این آقا با شرکت‌های زیرمجموعه ما قرارداد دارند و خودشان باید جواب دهند.
قاضی صلواتی گفت: روغنی‌ها می‌گوید ایروانی در واتساپ گفته که خاتمی پور خودش را گم و گور کند که این عبارت گم و گور هم دقیقا ذکر شده است.
متهم ایروانی بیان کرد: این موارد در بازجویی گفته شده و نمی‌شود که برای تبرئه خودشان، برخی از مسائل را به بنده منتسب کنند.
قاضی صلواتی ضمن اشاره به اظهارات متهم خاتمی پور گفت: این متهم می‌گوید ایروانی از هشت ماه پیش نگران اسناد معجول بوده و از من خواسته اسناد مساله دار تا سال ۹۵ را امحا کنم. شما ۱۷.۵ میلیون دلار ارز گرفته‌اید و ۴۳.۹۵ میلیون دلار واردات داشتید.
متهم ایروانی گفت: مقداری مربوط به ارز دولتی و مقداری مربوط به انتقال است.
قاضی صلواتی گفت: شما گفتید که ممکن است مدیران مرتکب تخلف و قاچاق شده باشند.
متهم ایروانی گفت: خیر، نگفتم.
قاضی گفت: اظهارات خودتان است، امضا کرده‌اید.
متهم گفت: پس در آن دست برده‌اند.
قاضی گفت: آن اسناد و مدارک شماست که در آن دست می‌برید. در بازجویی بازپرس نمی‌توان دست برد. شما گفتید که حسین شیرزاد برای شرکت‌های ما رشوه پرداخت و از ما مبالغی را دریافت می‌کرد.
متهم ایروانی گفت: وی هیچ وقت از رشوه اسم نمی‌برد و نمی‌گفت بابت رشوه است.
قاضی صلواتی گفت: آیا شما با شرکت‌های سازنده خودرو قرارداد بستید؟
متهم گفت: اصلا. مگر می‌شود قرارداد ببندم.
قاضی صلواتی گفت: برعکس شده من باید توضیح دهم. شما با عباس ربیعی مدیر خدمات پس از فروش ساپکو قرداد بستید، این قرارداد به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به نام همسرش زهره شکرچی بود که ربیعی هم ۲ میلیارد از جرائم شرکت‌های عظام را کسر می‌کند.
وی گفت: با دختر بهروز حسینی اسد رئیس آنالیز ایران خودرو قرارداد بستید. ۲۵ میلیون در سال ۹۱ و ۵۰ میلیون در سال ۹۵ گرفته است. همچنین با رئیس مهندسی ایران خودرو قرارداد بستید و ۱۰ تا ۱۲ میلیون در سال‌های ۹۱ و ۹۲ و ۵۰ میلیون در سال ۹۵ دریافت کرده‌اند.
متهم ایروانی بیان کرد: سالی یک بار هم این‌ها را نمی‌بینیم.
قاضی صلواتی گفت: از من به شما نصیحت، دلتان به هیچ کس خوش نباشد. این دل خوشی‌ها در این دادگاه سر سوزنی ارزش ندارد.
در ادامه جلسه شاه محمدی نماینده دادستان بیان کرد: ارزش ریالی مجموع اقلام ۷۶۶ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۹۱۴ دلار است. ۱۰۰ سکه از یکی از متهمان مربوط به گمرک کشف شده که یک سوم آن مربوط به هدایای دوستان شما بوده است.
شاه محمدی گفت: شما نزد بازپرس گفتید : گفتم که تا می‌توانید از معافیت گمرکی استفاده کنید.
نماینده دادستان گفت: شما از طریق ایادی خودتان دستورات‌‌تان را پیش می‌بردید. شما در صدر بودید و دستورات را برای دیگران صادر می‌کردید.
وی بیان کرد: از عواید این امور استفاده می‌کردید و این موضوع را هم در بازپرسی اعلام کردید؛ البته که عواید شما چندین برابر بود و به خوبی از آن مطلع هستید.
شاه‌محمدی با اشاره به راه‌های کسب سود از طریق غیر قانونی گفت: قاچاق عمده حالت سردستگی داشت. آقای ایروانی می‌گویید ارز خارج دریافت نکردید و گفتید مگر ذهنم مشوش است که بالاترین قیمت را اعلام کنم. شما برای خروج ارز این کار را انجام می‌دادید. شما از سه منبع یعنی منبع خودتان، بانک مرکزی و ایران خودرو ارز اخذ می‌کردید.
نماینده دادستان تصریح کرد: احتکار و فروش در بازار ثانویه هم مشهود است. کم اظهاری در فروش و ارائه اسناد جعلی به گمرک در پرونده وجود دارد. شما قیمت اکسیژن سنسور را از رومانیا با ده یورو و ۹۰ سنت به شرکت خودتان فروختید، اما آنچه به ایران خودرو فروختید، ۱۳ یورو و ۹۴ سنت بود و این به دلیل کم اظهاری در ارزش بود تا تعرفه گمرکی هم کم‌تر بپردازید.
وی با بیان اینکه شما ارائه قطعه بنزین سوز به جای گاز سوز را داشتید، گفت: می‌گویید تعرفه ۵ درصد بود و کالای مدنظر هم در خودرو گازسوز و هم بنزین سوز قرار گرفته است، اما با استعلامات دادستانی و اقرار آقای رفیعی مشخص شد که این امکان وجود نداشت که از ایسیو در خودرو‌های گازسوز استفاده شود، همچنین تعرفه این کالا ۲۰ درصد بود.
متهم ایروانی در واکنش به سخنان نماینده دادستان گفت: تعرفه در ۲۰ سال گذشته ۲۵ درصد بوده است.
شاه محمدی گفت: سند آن را به دادگاه ارائه می‌کنم.
نماینده دادستان به واردات کالا‌های چینی با نام شرکت سازه پویش که شرکت زیرمجموعه متهم است اشاره کرد و گفت: کالایی در گمرک آوردید که ساخت چین بود و گمرک آن را توقیف کرده است.
متهم ایروانی گفت: من فنی نیستم و در رابطه با رشوه و دزدی می‌گویم این را از افراد دیگر بپرسید.
شاه محمدی گفت: استفاده نابجا از معافیت قانون صادرات و واردات و سوء استفاده از مصوبه هیئت دولت باعث شد که متهم کالای بنزین سوز را به عنوان گازسوز ارائه دهد و تعرفه را هم ۵ درصد اعلام کند. فعالیت‌های متهم منجر به ایجاد آلودگی هوا شده است.
وی ادامه داد: قرار بود مواد اولیه وارد کنید و یا آن را در داخل کشور مونتاژ کنید، در حالی مدعی رونق تولید هستید که کالای چینی را به نام کالا شرکت خودتان وارد کردید.
متهم ایروانی گفت: بزرگ‌ترین داخلی ساز در کشور هستم.
قاضی صلواتی خطاب به ایروانی گفت: این برای بار دوم است که به شما می‌گویم نظم دادگاه را رعایت کنید.
متهم ایروانی گفت: اگر خلاف کردم یک تا پنج هزار روز مرا به زندان ببرید.
نماینده دادستان با اشاره به دریافت ارز دولتی گفت: شما ECU را چند وارد کردید؟
متهم ایروانی گفت: من چه می‌دانم چند وارد کردم.
نماینده دادستان بیان کرد: این کالا را ۴٠ یورو وارد کردید و ۶٨ یورو به ایران خودرو فروختید. همچنین اسنادی وجود دارد که آن‌ها را در بازار هم فروخته اید.
متهم ایروانی گفت: در بازار ECU مصرف نمی‌شود، اگر نمی‌دانید بدانید.
قاضی صلواتی خطاب به متهم ایروانی گفت: چرا نظم دادگاه را برهم می‌زنید؛ با جوسازی نمی‌توانید کاری پیش ببرید؛ اجازه دهید نماینده دادستان نکات کیفرخواست را بیان کند، اگر توضیح داشتید بعد از ایشان می‌توانید بگویید.
نماینده دادستان درباره دریافت تسهیلات متهم از بانک مسکن گفت: در بانک مسکن اعتبارات اسنادی گرفتید، در حالی که مصوبه بانک ١۵ روز بعد صادر شد و این اقدام ناشی از تبانی است.
وی گفت: ۶٠۶ میلیون درهم امارات در زمان ریاست آقای شریفی در بانک مسکن دریافت کردید که آن را به شرکت خود در امارات بردید.
شاه محمدی با اشاره به مصوبه منطقه ویژه سلفچگان گفت: قرار بود با ارائه سند برگ سبز گمرکی و بارنامه تسهیلات بگیرید، اما شما خود را تولید کننده معرفی و بدون ارائه اسناد تسهیلات دریافت کردید.
نماینده دادستان بیان کرد: درست است که تا قبل از سال ٩۶ ارز دولتی خودتان دریافت نکردید، اما از ارز تخصیص یافته ایران خودرو استفاده کردید.
متهم ایروانی گفت: از ایران خودرو ارز را با قیمت آزاد گرفتیم؛ حتی ۴۵٠٠ تومان می‌گرفتیم و قطعه سازان پیش وزیر رفتند و اعتراض کردند؛ اوایل امسال ارز ١۴۵٠٠ می‌گرفتیم که بعد ٨۵٠٠ شد.
متهم ایروانی گفت: این پرونده مربوط به قاچاق است، چرا درباره دریافت تسهیلات صحبت می‌کنید.
قاضی صلواتی گفت: دادگاه موظف به رسیدگی در چارچوب کیفرخواست صادره است، اما شما باید توضیح دهید که هزینه تأمین قطعات از خارج را از کجا آوردید؟
متهم بیان کرد: هیچ ارز دولتی دریافت نکردم.
وی ادامه داد: هیچ خلافی در مجموعه من رخ نداده و تمام این‌ها جوسازی است.
نماینده دادستان گفت: عواید را پذیرفتید و از ضابطان تشکر کردید.
متهم ایروانی گفت: من از ضابطان برای اینکه خلاف‌های مجموعه مرا به من نشان دادند، تشکر کردم.
قاضی صلواتی گفت: پس نقش شما در این مجموعه چه بود؟
قاضی صلواتی اظهار کرد؟ شما در صحبت‌های خود می‌گویید که هیچ نقشی در گمرک نداشتید و درباره موضوعات دیگر خبری ندارید، شما چه کاری در شرکت انجام می‌دادید؟
ایروانی بیان کرد: در ایران خودرو بنده تنها عضو مجمع بودم و درباره موضوعاتی که در مجمع مطرح می‌شد، صحبت می‌کردم.
نماینده دادستان بیان کرد: اقرار آقای اهری و دیگر افراد نشان دهنده این موضوع ارسال پیش فاکتور با تأیید شما و توسط شرکت خودتان انجام می‌شد.
متهم ایروانی بیان کرد: در حال حاضر هیچ فردی با ارز آزاد جنس وارد نمی‌کند که آن را به قیمت کمتر بفروشد.
وی ادامه داد: یک ارز دولتی داریم، یک ارز متقاضی. یعنی صادراتی ارز از صرافی دریافت می‌کند.
نماینده دادستان بیان کرد: در صحبت‌های خود گفته بودید که از ارز متقاضی استفاده کردید، اما پیش از آن ارز را از ایران خودرو دریافت کرده بودید.
متهم ایروانی تصریح کرد: ایران خودرو ارز دولتی ندارد و ارز را از صرافی‌ها می‌خرد و به مجموعه‌ها می‌دهد.
نماینده دادستان تصریح کرد: اقرار متهمان و ضابطان هم همگی اشتباه است؟ یک تخفیف در چین به میزان ۱۴ درصد به شما داده شد که آن را هم دریافت کردید، اما کالایی وارد نکردید.
ایروانی گفت: اگر یک دلار خارج از کشور داشتم همه را به دولت تقدیم می‌کردم و دولت بیاید و آن‌ها را مصادره کند و من را اعدام کنید جز ۶۵ میلیون دلار که توان پرداخت آن را ندارم، هیچ پولی خارج از کشور ندارم.
وی افزود: در حال حاضر به دنبال توسعه خود هستیم و یک زمین ۲۴ هزار متری در رشت در حال توسعه است. زحمتی که من برای کشور کشیده‌ام کسی نکشیده و پول در همین مملکت وجود دارد، شاید بچه‌ها و کارمندان من کار‌هایی انجام داده‌اند که می‌توانید آن‌ها را مواخذه کنید.
نماینده دادستان تصریح کرد: یک شرکت در چین و یکی در آلمان ایجاد کرده و با یک شرکت در کشور امارات کار کرده‌اید و مبلغ را از ایران خودرو دریافت کرده و به آن شرکت حواله می‌کردید و ٢ درصد کارمزد توسط شما دریافت می‌شد.
متهم ایروانی گفت: این اقدامات در دوره تحریم‌ها انجام شدند.
نماینده دادستان با اشاره به فروش قطعات وارداتی بی‌کیفیت گفت: شما ارز را تخصیص می‌کردید و آقای مرتضی مرتضوی کار شما را انجام می‌داد و سپس قطعات بی‌کیفیت وارد شده وارد خودرو می‌شود و به مردم ضرر وارد می‌کردید.
وی تصریح کرد: شما در هر جایی برای خود عامل داشتید، عامل شما در بالا دستی ایران خودرو آقای مرتضوی در پایین‌دست آقای رفیعی بود.
نماینده دادستان بیان کرد: شما با همکاری آقای رفیعی فلاح و یک شخص دیگر به منظور صدور تأییدیه کیفی اقدام به ارتشاء می‌کردید.
متهم ایروانی بیان کرد: گروه اعزام بهترین کیفیت را داشت و قطعات با کیفیت شرکت‌های خارجی را وارد کشور می‌کرد و همین اکنون هم خط EUC گروه عظام بهترین است.
نماینده دادستان با اشاره به فروش در بازار ثانویه گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموعه قطعات وارداتی در بازار فروش ثانویه با قیمتی که خودتان می‌خواستید فروخته می‌شدند.
وی ادامه داد: تعیین قیمت در بازار ثانویه توسط شخص شما انجام می‌شد.
شاه محمدی با اشاره به جعل اسناد بیان کرد: شما چند را کتمان می‌کنید، اما اسناد آن موجود است. گواهی مبدأیی که درباره یک قطعه کالا تنظیم شده و به ایران خودرو ارسال شده است، نشان می‌دهد که به گمرک درباره قطعات گازسوز و بنزینی سوز اشتباه گفته‌اید.
نماینده دادستان ادامه داد: مدعی هستیم که همه چیز توسط ترخیص کاران صورت می‌گرفت. محل اتاق بازرگانی کشور چین، اتاق آقای خاتمی پور شد و بر اساس اقرار آقای خاتمی پور شما به آن‌ها گفته بودید که تمام اسناد را امحا کند، اما آقای خاتمی پور این کار را انجام نداد.
متهم ایروانی بیان کرد: هر فردی که با این آقا قرارداد امضا کرده است باید جوابگو باشد.
نماینده دادستان بیان کرد: همه گفتند چه اقداماتی با اظهارات شما انجام می‌شده است.
نماینده دادستان گفت: اقرار متهمان نزد ضابطان و بازپرس و مراجع انتظامی حاکی از آن است که مطابق با دستورات شما اقدامات مجرمانه جعل و قاچاق صورت گرفته است.
قاصی صلواتی گفت: شما به متهم خاتمی پور گفتید که خودش را گم و گور کند و چند روز گوشی را خاموش کند. در جلسه دادگاه و از ابتدای جلسه، متهمان را تهدید و به آن‌ها تلقین کردید.
ادامه رسیدگی به پرونده به صبح فردا (یکشنبه چهاردهم مهرماه) موکول شد.
کد مطلب: 115821
برچسب ها: گروه عظام
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *