۰
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۸

تغییر رویکرد تحریمی آمریکا

دور جدید تحریم‌های آمریکا فشار بیشتر به بخش فلزات و کشتیرانی ایران را هدف گرفته است.
دور جدید تحریم‌های آمریکا فشار بیشتر به بخش فلزات و کشتیرانی ایران را هدف گرفته است.
به گزارش ایسنا، با وجود آن که پس از تحریم‌های آمریکا علیه یکی از بزرگ‌ترین کشتیرانی‌های جهان (شرکت کاسکو)، زنجیره حمل نفت در سطح جهان دچار مشکلاتی شد اما به نظر می‌رسد که طرف آمریکایی مصمم به افزایش فشار تحریمی روی بخش حمل به ویژه کشتیرانی برای اعمال فشار بیشتر به ایران است.
آمریکا این هفته در ادامه تحریم‌های خود ضد ایران به شرکت‌های خارجی هشدار داد که صدور الکترود گرافیتی و کک سوزنی به ایران ممکن است آن‌ها را با خطر تحریمی آمریکا مواجه کند. این دو محصول بیشتر در صنایع فولاد کاربرد دارند.
این اقدام آمریکایی‌ها چند روز پس از آن اعلام شد که دفتر کنترل دارایی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به " اوفک" تگ تحریمی (برچسب) شرکت کشتیرانی ایران و یک شرکت مستقر در چین را از دارایی تحت تملک یک کشور تحریمی به " تحت تحریم طبق دستور اجرایی ۱۳۳۸۲" تغییر داد.
آن طور که بلومبرگ گزارش داده است، برایان هوک - مسئول امور ایران در کاخ سفید - گفته که آمریکا به هدف قرار دادن منابع ارزی صادراتی باقی مانده ایران نظیر پتروشیمی و فولاد ادامه خواهد داد.
به گفته هوک، ایرانی‌ها از شگردهای پیچیده‌ای برای دور زدن تحریم استفاده می‌کنند و شرکت‌ها باید مراقبت کارهایشان باشند، چراکه آمریکا ایده‌هایی خوبی برای مقابله با نهادها و شرکت هایی دارد که بخواهند پا در کفش تحریم‌ها کنند.
از زمان خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ آمریکا تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران اعمال کرده است. آمریکا در فاز جدید تحریم‌های خود به جای هدف قرار دادن محصولات جدید روی ایجاد اختلال در شبکه حمل کالاهای صادراتی از ایران و وارداتی به این کشور متمرکز شده است.
یک منبع آگاه در دولت آمریکا به بلومبرگ گفته است که این کشور روی شناسایی کشتی‌ها متمرکز خواهد شد.
آمریکا همچنین حساسیت ویژه‌ای روی یکی از راه‌های بسیار رایج دور زدن تحریم پیدا کرده است. انتقال متوالی محصولات از یک کشتی به کشتی دیگر. هاگ گریفیث، کمسئول سابق تحریم سازمان ملل در امور کره شمالی گفت: آمریکا شروع به نظارت دقیق بر رفتار کشتی ها کرده است تا جلوی انتقال پول و کالا توسط کشتی ها در وسط دریا را بگیرد.  
مارک دوبوویتس - رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی آمریکا - نیز در همین رابطه گفت: صادرات محصولات پتروشیمی مهم‌ترین منبع درامد ارزی ایران است و با توجه به کاهش شدید صادرات نفتی، آمریکا سراغ صادرات غیر نفتی ایران رفته است. وقتی آن‌ها (خزانه داری آمریکا) تحریم‌ها را اعمال کرده اند اکنون مساله اصلی اطمینان از اجرایی شدن آن‌هاست.
کد مطلب: 120318
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *