۰
يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۸
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت تشریح کرد:

تشکیل سازمان بیمه الکترونیک تا حذف دفترچه

سامانه تائید خدمات سازمان که در گذشته صرفاً کنترل هزینه داروهای گران قیمت و پرونده‌ای را داشت، به سایر خدمات از جمله خدمات تصویربرداری، تایید خدمات هموفیلی، همودیالیز و اعلام قیمت و تعهدات خدمات سازمان نیز تسری داده شده است.
تشکیل سازمان بیمه الکترونیک تا حذف دفترچه
سامانه تائید خدمات سازمان که در گذشته صرفاً کنترل هزینه داروهای گران قیمت و پرونده‌ای را داشت، به سایر خدمات از جمله خدمات تصویربرداری، تایید خدمات هموفیلی، همودیالیز و اعلام قیمت و تعهدات خدمات سازمان نیز تسری داده شده است.
  
به گزارش مردم سالاری آنلاین،طاهر موهبتی همزمان با آغاز یوم الله دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی،یجاد معاونت آمار، فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بیمه سلامت ایران را یکی از اقدامات مهم در این حوزه دانست و افزود: سازمان بیمه سلامت، همگام با حرکت جهانی نظام سلامت به سمت نظام های سلامت الکترونیک و نیـز همراه با برنامه دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جهت توسعه دولت الکترونیـک، عـزم، همت و توان خود را جهت طراحی، استقرار و بهره‌برداری نظام‌های الکترونیـک، در قالـب سـازمان الکترونیک بیمه سلامت ایران متمرکز کرده است.
وی ادامه داد: سند برنامه راهبردی سازمان الکترونیک سازمان بیمه سلامت ایران در برنامه ششم توسعه، اهداف، راهبرد و برنامه عملیاتی را  ترسیم کرده است تا مـدیران لایـه‌هـای مختلـف نظـام سلامت و سلامت الکترونیک به ویژه مدیران حوزه بیمه سلامت کشور بر اساس چشم انداز تعریف شده بتوانند با برنامـه ریـزی‌های یکپارچه، هماهنگ و همگرا در راستای تحقق آن اقدام لازم را بعمل آورند.
موهبتی به استقرار سرویس استحقاق سنجی اشاره کرد و گفت: سرویس برخط استحقاق سنجی درمان با استعلام برخط اطلاعات هویتی و بیمه ای فرد مراجعـه کننـده از بانک‌های اطلاعاتی سازمان‌های بیمه‌گر، که با استفاده از کد ملی انجام می‌شود، امکان حذف و کاهش دفترچـه بیمه در فرآیند ارایه خدمات در مراکز درمانی را فراهم می کند.
مدیر عامل سازمان بیمه سلامت افزود: در این سیستم به صورت الکترونیکی و در لحظه، امکان رهگیری اطلاعات و خدمات ارایه شده به بیمه شدگان در مراکز مختلف درمانی وجود دارد که باعث بهبود کارایی، بهره‌وری، کنتـرل و نظـارت، مـدیریت پرداخـت و دریافت مالی بیمار و مراکز درمانی و در برآیند کلی شفاف سازی ارایه خدمات در حوزه سلامت می‌شود.
 به گفته وی، در حال حاضر سرویس استحقاق سنجی در ۱۷۰۰۰ مرکز سطح یک، ۶۰۵ بیمارستان دولتی دانشگاهی، ۱۰ هزار داروخانه در هنگام تائید داروهای گران قیمت و ۳ هزار و ۳۰۰ مطب در هنگام نسخه نویسی الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
موهبتی در بخش دیگری از سخنانش نسخه نویسی الکترونیک را از دیگر اقدامات مهم سازمان بیمه سلامت ایران برشمرد و گفت: سازمان بیمه سلامت با استفاده از توان بخش خصوصی اقدام به تولید سـامانه نسـخه الکترونیـک مبتنـی بـر سرویس کرده و آنرا به صورت پایلوت در استان کرمان اجرا و پس از حصول اطمینان از عملکرد آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ برنامه ریزی برای استقرار در ۳۰ درصد شهرهای کشور با عمق ۵۰ درصد مطب‌های طرف قرارداد و ۱۰۰ درصد موسسات ارائه دهنده خدمات سلامت سرپائی تا پایان سال انجام شده است که در حـال حاضـر بخشی از این مهم تحقق یافته است.
وی افزود: در این سامانه موضوع نسخه نویسی و نسخه پیچی انجام شده و کنتـرل هزینه در بدو تولید مدیریت شده و از ارائه خدمات خـارج از اسـتانداردهای مصـوب و گایـدلاینهـای درمـان جلوگیری به عمل می آید.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در ادامه به استقرار سامانه رسیدگی الکترونیک اسناد بستری اشاره کرد و گفت: این سامانه در سازمان بیمه سلامت تولید و به صورت پایلوت در اسـتان اصـفهان اجرا و پس از حصول اطمینان از عملکرد آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ برنامه ریزی برای استقرار در تمامی استان‌های کشور تا پایان سال انجام شده است که در حال حاضر این مهم در هشـت اسـتان بـه صـورت کامـل و در بقیـه استان‌ها به صورت موردی و مجموعاً در بیش از ۴۵۰ بیمارستان عملیاتی شده است که مطابق برنامـه زمانبنـدی انجام شده تا پایان سال در تمامی بیمارستان‌های دولتی دانشگاهی تحقق خواهد یافت.
وی ادامه داد:  با استفاده از ایـن سـامانه فرایند رسیدگی به اسناد بیمارستانی از مرحله دریافت اسناد تا مرحله رسیدگی که حدود ۳ ماه زمان نیاز داشت به کمتر از ۲۰ روز برنامه ریزی شده است.
موهبتی همچنین گفت: سازمان بیمه سلامت با توسعه سامانه تائید دارو گام های مؤثری در زمینه مدیریت هزینه ها برداشته اسـت. در این سامانه کلیه داروهای گران قیمت و پرونده ای، داروهای بیماران خاص و صعب العلاج، داروهای پر مصرف با شرایط خاص مدیریت می شود.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، وی با بیان اینکه با کمک این سامانه ۸۰ درصد هزینه های دارویی سازمان بیمه سلامت رصد و کنترل می شود، افزود: از دیگر ویژگی های مهم این سامانه رهگیری داروهای دارای کد اصالت با هماهنگی سازمان غذا و دارو و ستاد مبارزه با قاچاق کالا است. با بکارگیری این بخش از سامانه امکان تخلفات داروئی به حداقل ممکن کاهش یافته است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران توسعه سامانه تایید خدمات را نیز راهی برای مبارزه با مفاسد در این حوزه دانست و گفت: سامانه تائید خدمات سازمان که در گذشته صرفاً کنترل هزینه داروهای گران قیمت و پرونده‌ای را داشت، به سایر خدمات از جمله خدمات تصویربرداری، تایید خدمات هموفیلی، همودیالیز و اعلام قیمت و تعهدات خدمات سازمان نیز تسری داده شده است.
وی به راه‌اندازی مرکز ۱۶۶۶ اشاره کرد و افزود: این مرکز در راستای توسعه بستر ارتباطی بر خط و غیرحضوری به منظور ارائه خدمات مشاوره‌ای، اخذ نظرات، انتقادات و پیشنهادات برای افزایش مشارکت بیمه‌شدگان و شرکای کاری سازمان در نظارت همگانی، تقویت و تثبیت اعتماد به سازمان راه‌اندازی شده است.
کد مطلب: 123473
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *