۰
سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۰
دبیرکل حزب مردم‌سالاری به مناسبت آغاز چهل و سومین سال انقلاب اسلامی:

آرمان‌های انقلاب را با کارآمدی نظام می‌توان روزآمد ساخت

به همان اندازه که فراموشی آرمان‌ها به ما ضربه می‌زند انحراف در آرمان‌ها نیز خطرناک است
دبیر کل حزب مردم‌سالاری گفت: چه اشکال دارد فردی نظامی وارد فعالیت سیاسی شود؛ اما به شرطی که در منصب نظامی دیگر نباشد. مادامی که در آن منصب است حضورش در سیاست درست نیست.
آرمان‌های انقلاب را با کارآمدی نظام می‌توان روزآمد ساخت
دبیر کل حزب مردم‌سالاری گفت: چه اشکال دارد فردی نظامی وارد فعالیت سیاسی شود؛ اما به شرطی که در منصب نظامی دیگر نباشد. مادامی که در آن منصب است حضورش در سیاست درست نیست.
مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ضرورت روزآمدسازی آرمان‌های انقلاب در اولین روزهای 43 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: پیش از ورود به هر دورانی باید به علت برپایی انقلاب اسلامی در سال 1357 برگردیم. برای اینکه به این علت بیشتر واقف شویم به شعارهای مردم توجه می‌کنیم. یک شعار در آن دوران بسیار محوری و اساسی بود و مدام تکرار می‌شد و آن استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود. این شعار محوری بیانگر علت وقوع انقلاب بوده است و نشان می‌دهد مردم به‌دنبال چه اهدافی بودند.
وی در ادامه تصریح کرد: از هر دو جنبه می‌شود به این شعار نگاه کرد؛ چرا انقلاب کردیم و به دنبال چه بودیم؟ برای پاسخ به بخش اول باید برگردیم به انواع وابستگی‌هایی که نظام پهلوی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی داشت. همه این‌ها باعث شده بود مردم احساس کنند که باید حکومتی مستقل که روی پای خودش بایستد، داشته باشند. مثلا دیگر 60 هزار نیروی مستشاری در کشور نباشند. اینکه بخواهیم بگوییم چه نوع وابستگی‌هایی داشتیم و مردم چرا از پهلوی منزجر بودند خودش یک بحث مجزا است. به طور کلی مردم معتقد بودند که حکومتشان باید مستقل باشد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: در بخش آزادی هم همین مسئله وجود داشت. مردم از خفقان زمان به سطوح آمده بودند. آزادی و آزادی بیان در مطبوعات، رسانه‌ها، احزاب و جمعیت‌های سیاسی و همچنین آزادی اجتماعات، همایش‌ها و تظاهرات وجود نداشت.
 وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال‌های خفقانی که بر مردم گذشت آنها از هرگونه آزادی محروم بودند. استبداد به‌گونه‌ای بود که در این اواخر داشتن کتاب ولایت فقیه امام خمینی(ره) هم رسما جرم بود. خود بنده در 15 سالگی به علت توزیع این کتاب چند روزی بازداشت بودم. احزاب و تشکل‌ها هم با مشکل رو به رو بودند. یک حزب داشتند آن هم رستاخیز بود. البته در یک مقطعی هم حزب ایران نوین را در کنار حزب رستاخیز درست کردند. مردم نمی‌توانستند خودشان حزب داشته باشند.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: در بحث مربوط به مطبوعات و رسانه‌ها هم بسیار سخت‌گیری می‌شد. ساواک در روزنامه‌های آن زمان نماینده داشت و بعد از تایید ساواکی‌ها مطالب چاپ می‌شدند. در مبارزه با اسلام کارهای زیادی انجام دادند؛ مثلا سال هجرت پیامبر(ص) را به سال شاهنشاهی تغییر دادند. در بحث جمهوریت هم که می‌شود گفت اصلا جمهوریتی نبود.
وی در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه اگر بعد از 42 سال بخواهیم ارزیابی داشته باشیم بسیاری از آرمان‌ها را به دست آورده‌ایم، افزود: اما این بدان معنا نیست که این آرمان‌ها تحقق کامل داشته است. استقلال و آزادی با همه ملزوماتش محقق نشده است.
کواکبیان با بیان اینکه «نسل جدید باید انقلاب را بشناسد» تصریح کرد: با این فضای مجازی جوانان احساس می‌کنند ما از سر بیکاری انقلاب کردیم؛ نمی‌دانند چه شرایطی بود. الان با توجه به مقتضیات زمان اهدافمان را باید روزآمد کنیم. امروز بحث فیلتر کردن فضای مجازی به نحوی از نقصان عقلی برخاسته می‌شود. اگر خیلی هنر دارید به زبان نسل امروز محتوا تولید کنید. در بحث اینکه نظام انتخاباتی به سمت تحزب برود و مردم بدون محدودیت‌ها بتوانند در انتخابات شرکت کنند و کاندیدای خود را انتخاب کنند باید پیش برویم.
وی خاطرنشان کرد: من معتقد هستم از صددرصد حدود شصت الی هفتاد درصد به اهدافمان از انقلاب دست پیدا کرده‌ایم. اما هنوز سی الی چهل درصد باقی است. عوامل سقوط رژیم شاهی باید بررسی شود و از آن موضوعات پرهیز کرد. اگر پدیده آقازادگی شکل بگیرد و فساد شکل بگیرد کم کم به همان جایی می‌رسد که رژیم شاهی رسید.
 
این استاد دانشگاه همچنین اضافه کرد: باید عدالت اجتماعی با همه ابعادش جریان داشته باشد. شکاف‌های طبقاتی زنگ خطر است. اگر مردم به مشارکت سیاسی بی‌رغبت شوند و کسی هم برایش مهم نباشد که مثل انتخابات اسفند ماه فقط 40 درصد واجدان شرایط در انتخابات حضور پیدا کنند، خوب نیست. عده‌ای بگویند عیب ندارد یک مجلس اقلیت هم می‌توان داشت. کم کم می‌رسد به جایی که مجلس در راس امور مد نظر امام(ره) و رهبری را از دست می‌دهیم. به جایی می‌رسیم که مردم دیگر برایشان مجلس مهم نباشد. به مجلس فرمایشی و زینتی خدای ناکرده ممکن است برسیم.
وی با یادآوری روند سیاست‌گذاری فرمایشی در رژیم پهلوی گفت: رژیم پهلوی مجلس داشت اما معلوم بود به نفع مطالبات مردم قرار نیست موضوعی تصویب شود. زمانی قرار بود جناب همایونی نایب‌السلطنه‌ای داشته باشد و وی باید ایرانی می‌بود. خانم فوزیه‌ای از مصر همسر شاه می‌شود که ایرانی نبود. قانون را در مجلس تصویب کردند که به فرموده از الان ایشان می‌تواند ایرانی تلقی شود. چنین مجلسی هم داشته‌ایم. نمی‌خواهم بگویم الان این شکلی است اما اگر شل بگیریم و مردم مشارکت نداشته باشند ما حتما پیش‌بینی خوبی برای آینده نداریم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: مکتب سیاسی امام خمینی(ره) آرمان‌هایی داشت که براساس آن مردم تشویق می‌شدند در زیر موشک باران هم در انتخابات شرکت کنند؛ چراکه واقعا احساس می‌کردند با مشارکتشان تحولی در مسیر تعیین سرنوشتشان ایجاد می‌کنند. اگر این آرمان‌ها در مردم زنده نشود و دست‌اندرکاران هم توجهی نکنند؛ ضرر می‌بینیم. بدا به روزی که هم مردم بی‌تفاوت شوند و هم وضعیت معیشتی‌شان آنان را به تنگ آورد، در آن حال نه از تاک نشان ماند؛ نه از تاک نشان.
وی افزود: باید تلاش کنیم تا این 30 الی 40 درصد عدم دستیابی به آرمان‌های مکتب امام خمینی(ره) هم به دست آیند. البته یک بحث این است که این آرمان‌ها کم رنگ شوند؛ یک بحث هم این است که در آرمان‌ها انحراف ایجاد شود و هر دو مورد برای انقلاب خطرناک است. ما همیشه این آرمان‌ها را باید پررنگ پیگیری کنیم و همواره تلاش کنیم تا آرمان‌های انقلاب مسیر اصلی خود را طی کنند.
کواکبیان در ادامه توضیح داد: فرض بفرمایید عده‌ای بگویند مردم مصلحت خودشان را نمی‌فهمند و ما از «ما بهتران» هستیم که مصلحت مردم را بهتر تشخیص می‌دهیم. این جمله را از امام خمینی(ره) شنیدیم شما چه کاره هستید؟ مثلا اگر حتی مردم اشتباه هم کنند چوبش را می‌خورند؛ به ما چه مربوط است که بگوییم ما برایشان مصلحت‌سنجی کنیم.
این استاد دانشکده علوم سیاسی علامه طباطبایی اظهار کرد: این بحثی که من می‌گویم امر پذیرفته شده‌ای در تجارب بشری و در سطح دنیا است که هیچ وقت نباید هیچ حکومتی برای بقای خودش نسبت به افکار عمومی بی‌تفاوت باشد. من عقیده دارم که به هر دلیلی اعتماد عمومی را نسبت به کل سیستم و وابستگی مردم را به آرمان‌هایی که دنبالش بودند تضعیف کردیم.
وی یادآور شد که نقش سیاسی زنان، نقش پرشور جوانان در اجتماع، دانشجویان و طلاب در اندیشه امام خمینی(ره) بسیار پررنگ است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: وصیت نامه امام(ره) صراحتا می‌گوید نیروهای نظامی و مسلح حق دخالت در احزاب و سیاست را ندارند. بعضی‌ها تفسیرهای جدیدی از این بند می‌دهند؛ این کار همان برداشت شخصی و انحراف است. من می‌گویم چه اشکال دارد فرد نظامی وارد فعالیت سیاسی شود؛ اما به شرطی که در منصب نظامی دیگر نباشد. مادامی که در آن منصب است حضورش در سیاست درست نیست.
کواکبیان در پایان گفت: هم انحراف از آرمان‌های اولیه خطرناک است و هم کمرنگ شدن آرمان‌ها. امیدوارم همه ما دلسوزان انقلاب بعد از 42 سال با چند صد هزار شهید و جانباز به این نتیجه برسیم که برای حفظ انقلاب به آرمان‌های اولیه توجه کنیم و انحرافی در آن‌ها نداشته باشیم.
 
 
کد مطلب: 145066
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *