۰
چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۷
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران خبر داد:

کشف ۱۹ میدان جدید نفت و گاز

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در پیامی پنجم خردادماه، سالروز کشف نفت در مسجدسلیمان را گرامی داشت و نوشت: طی هشت سال اخیر، در مجموع ۱۹ میدان مشتمل بر ۴۸ افق مخزنی جدید همچون نام‌آوران، یلدا، پازن و ارم کشف شده است.
کشف ۱۹ میدان جدید نفت و گاز
مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در پیامی پنجم خردادماه، سالروز کشف نفت در مسجدسلیمان را گرامی داشت و نوشت: طی هشت سال اخیر، در مجموع ۱۹ میدان مشتمل بر ۴۸ افق مخزنی جدید همچون نام‌آوران، یلدا، پازن و ارم کشف شده است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت نفت، «سیدصالح هندی» در ادامه آورده که پنجم خرداد مصادف با سالروز کشف نفت در ۱۱۴ سال پیش در شهر مسجدسلیمان استان زرخیز خوزستان، جنوب کشور عزیزمان ایران اسلامی به سال ۱۲۸۷ است.
وی تاکید کرده که غیرت و همت بی‌همتای ایرانی‌ها باعث شد این نعمت الهی علی‌رغم میل و حضور خارجی‌ها به‌ویژه انگلیسی‌ها برای کشف اولیه و استخراج آن‌که نقشه غارت و یغمای دائمی آن را نیز برنامه‌ریزی کرده و در سر می‌پروراندند، به‌دست جوانان و فرزندان این مرز و بوم، کشف و تولید شود و بهره‌برداری آن رونق و تداوم یابد و با تربیت نسل‌های بعدی در جایگاه اساتید برجسته‌ دانشگاهی و مدیران توانمند اجرایی، توانستند به نحو مطلوبی نفت را در خدمت اقتصاد میهن عزیزمان درآورند و با ملی شدن صنعت نفت ایران، مخازن و میادین نفتی و گازی یکی پس از دیگری کشف و به‌عنوان سرمایه‌ عظیم ملی پشتوانه‌ آبادانی کشور شد.
هندی در ادامه با اشاره به اینکه این رشد ادامه یافت تا آنجا که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم - دولت تدبیر و امید - حجم نفت و گاز کشف‌شده در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ آن‌چنان بود که مقام نخست نفت و گاز در سال ۲۰۱۹ در میان تمامی کشورهای جهان به ایران تعلق گرفت، گفت که همچنین در مدت زمان مورد اشاره در مجموع ۱۹ میدان مشتمل بر ۴۸ افق مخزنی جدید همچون نام‌آوران و یلدا و میادین گازی پازن و ارم کشف شد که حجم نفت خام قابل استحصال این کشفیات ۳ میلیارد و ۳۰۳ میلیون بشکه و حجم گاز خشک قابل استحصال ۷۲ هزا رو ۸۷۴ میلیارد فوت‌مکعب تخمین زده می‌شود.
به گزارش ایرنا، شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی از نظر مجموع حجم اکتشافات انجام‌شده (نفت و گاز) با کشف ۴.۹۷۳ میلیارد بشکه معادل هیدروکربن مایع ذخیره قابل برداشت، جایگاه نخست را در بین شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا اعم از شرکت‌های نفت ملی و بین‌المللی به خود اختصاص داده است. این رقم معادل ۳۱ درصد از مجموع حجم هیدروکربن کشف شده دنیا در سال ۲۰۱۹ میلادی است.
کشف میدان ارم با ذخیره قابل برداشت معادل ۲.۷ میلیارد بشکه (معادل ۲۰ درصد کل گاز کشف شده در جهان) و میدان نام‌آوران با ذخیره قابل برداشت ۲.۳ میلیارد بشکه (معادل ۱۰.۵ درصد از کل نفت کشف شده در جهان) به ترتیب جایگاه‌های اول و سوم اکتشافات صورت گرفته در جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی را به خود اختصاص داده‌اند.
کد مطلب: 151152
برچسب ها: نفت و گاز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *