۰
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۰

گوشی‌های آیفون ۱۴ در ایران رجیستر نمی‌شوند

انجمن واردکنندگان موبایل اعلام کرد که تاکنون به‌صورت رسمی گوشی‌های آیفون ۱۴ وارد بازار نشده است. از همین رو امکان رجیستری کردن آن وجود ندارد.
گوشی‌های آیفون ۱۴ در ایران رجیستر نمی‌شوند
به گزارش مردم سالاری آنلاین،اخیراً اتحادیه صنف خدمات تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی مشهد در اطلاعیه‌ای به فروشگاه‌های فروش تلفن همراه اعلام کرد که خرید و فروش آیفون۱۴ ممنوع است.
این اتحادیه در اطلاعیه خود آورده است گوشی‌های با برند آیفون۱۴ در بازار به دلیل اینکه به‌صورت رسمی وارد کشور نشده قاچاق محسوب می‌شود.
بر اساس اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، تاکنون تصمیمی درباره زمان ثبت سفارش گوشی‌های آیفون۱۴ و نحوی تأمین ارز آن گرفته نشده است. این در حالی است که حتی تأمین ارز برای گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به‌سختی صورت می‌گیرد.
قاچاق گوشی‌های آیفون ۱۴ در سطح بازار
محمدرضا عالیان، سخنگوی واردکنندگان موبایل،عنوان کرد: در حال حاضر آیفون ۱۴ به‌صورت رسمی وارد کشور نشده است. از همین رو شناسه گمرکی این کالا در سامانه‌ها ثبت نشده، تجار امکان ثبت سفارش و ترخیص را ندارند.
وی ادامه داد: موبایل‌های آیفون ۱۴ که در سطح بازار موجود هستند یا از طریق رویه مسافری و یا قاچاق وارد کشور شده‌اند.
او اظهار کرد: از آن‌جایی که تاکنون گوشی‌های آیفون۱۴ به‌صورت رسمی وارد کشور نشده، هرگونه فروش آن در بازار غیرقانونی تلقی می‌شود.
عالیان با بیان اینکه این گوشی‌ها امکان رجیستری ندارند، گفت: حتی اگر این مدل گوشی‌ها از طریق مسافری برای مصرف شخصی وارد کشور شود، به دلیل اینکه شناسه آن در سامانه‌ها ثبت نمی‌شود امکان رجیستر شدن آن وجود ندارد.
او به اطلاعیه اتحادیه صنف خدمات تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی مشهد مبنی بر ممنوعیت فروش آیفون۱۴ اشاره کرد و افزود: تاکنون درباره ممنوعیت فروش این گوشی‌ها در تهران و یا سایر شهرها صحبتی از سوی اصناف نشده است.
زمان ثبت سفارش آیفون ۱۴ مشخص نیست
سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل عنوان کرد که تا به این لحظه زمان مشخصی برای ثبت سفارش این مدل گوشی‌ها و نحوی تأمین ارز آن اعلام نشده است.
عالیان در پایان یادآور شد: در حال حاضر برای واردات گوشی‌های پرچم‌دار دیگر نظیر سامسونگ، تأمین ارز به‌سختی در حال انجام است. اکنون شیوه تأمین ارز به‌صورت نیمایی نیست و به‌صورت ارز حاصل از صادرات است.
بر اساس این گزارش، چندی پیش در سامانه جامع تجارت اعلام شد که واردکنندگان موبایل می‌توانند ارز مورد نیاز برای واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را از طریق ارز حاصل از صادرات محصولات خود تامین کنند و ثبت سفارش انجام دهند.
منبع:تجارت نیوز
کد مطلب: 176211
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *