۰
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۰
سخنگوی نیروی هوایی اوکراین:

توان دفاع کردن از خود در برابر موشک‌های بالستیک ایران را نداریم

در شرایطی که کی‌یف در حال لابی برای گرفتن جنگنده‌های غربی است، «یوری اینات» سخنگوی نیروی هوایی اوکراین مدعی است که روسیه در تلاش برای دریافت موشک‌های بالستیک ایرانی است.
توان دفاع کردن از خود در برابر موشک‌های بالستیک ایران را نداریم
به گزارش مردم سالاری آنلاین،سخنگوی نیروی هوایی اوکراین هشدار داد که این کشور توان دفاع کردن از خود در برابر موشک‌های بالستیک «فاتح» و «ذوالفقار» ایران را ندارد.
در شرایطی که کی‌یف در حال لابی برای گرفتن جنگنده‌های غربی است، «یوری اینات» سخنگوی نیروی هوایی اوکراین مدعی است که روسیه در تلاش برای دریافت موشک‌های بالستیک ایرانی است.
منابع رسانه‌ای از کی‌یف پایتخت اوکراین خبر دادند که یک مقام ارشد نظامی اوکراین در یک نطق تلویزیونی اعلام کرده که این کشور توانمندی مقابله کردن با موشک‌‎های بالستیک ایران را ندارد.
به گزارش سی‌ان‌ان، «یوری اینات» سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در این نطق مدعی شد که روسیه در تلاش برای دریافت موشک‌های بالستیک ایرانی است.
وی گفت: «روسیه هنوز هم مایل است که پهپادها و موشک‌های فاتح و ذوالفقار از ایران دریافت کند. اینها موشک‌های بالستیک هستند. ما ابزارهای (مورد نیاز) برای شکست آنها را نداریم».
اظهارنظر این مقام اوکراینی درباره تلاش روسیه برای دریافت موشک‌های ایران در شرایطی مطرح شده که مقامات این کشور و حامیان غربی آن بارها ادعاهای بی اساس زیادی در این باره مطرح کرده بودند.
«سی‌ان‌ان» در گزارش قبلی خود به نقل از «مقامات یک کشور غربی» مدعی شده بود: «از ماه نوامبر (2022)، ایران در حال آماده شدن برای ارسال حدود 1000 سلاح دیگر، از جمله موشک‌های بالستیک کوتاه برد زمین به زمین و پهپادهای بیشتر به روسیه برای استفاده در جنگ خود علیه اوکراین بود».
خبرگزاری «رویترز» هم در ماه اکتبر 2022 در گزارشی ادعا کرده بود که ایران با ارسال پهپادها و موشک‌های «فاتح» و «ذوالفقار» به روسیه موافقت کرده بود.
این ادعاهای رسانه‌ای با اظهارات برخی مقام‌های اوکراینی همراه شد و مسئولان این دولت غربگرا هم این ادعاها را تکرار کردند.  ایران و روسیه بارها این ادعاها را بی اساس خوانده و رد کرده‌اند.
«یوری اینات» سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در نطق تلویزیونی شامگاه دوشنبه (دیشب) خود از کشورهای غربی خواست که پیشرفته‌ترین سامانه پدافند هوایی خود را به کی‌یف بدهند.
به گفته این مقام اوکراینی، «برای شکست دادن تهدیدهای بالستیک» موجود، این کشور به آخرین نسل سامانه آمریکایی «پاتریوت» آمریکا و «سام» فرانسه نیاز دارد.
سی‌ان‌ان در پایان گزارش خود به وعده چندی قبل آمریکا برای ارسال سامانه پدافند هوایی پاتریوت به اوکراین اشاره کرد.
در گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: «ایالات متحده جزئیاتی درباره سامانه پدافند هوایی پاتریوت که قصد دارد به اوکراین ارائه بدهد، اعلام نکرده است (اما) قرار شد آموزش سامانه موشکی پاتریوت به نظامیان اوکراینی اوایل ماه جاری آغاز شود».
توسل دوباره اوکراین به ادعاهای ضد ایرانی برای جلب موافقت کشورهای غربی جهت ارسال تسلیحات و سامانه‌های پیشرفته‌ نظامی در شرایطی انجام شده که اظهارنظر خصمانه مشاور ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین علیه ایران تنش زیادی در روابط تهران و کی‌یف ایجاد کرده است.
«میخائیلو پودولیاک» مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین در واکنش به حمله به تاسیسات دفاعی ایران در اصفهان توئیت منتشر کرد و نوشت که این حمله به جنگ اوکراین مرتبط است.
در پی انتشار موضع عجیب و مغرضانه از سوی مشاور دفتر ریاست‌ جمهوری اوکراین در رابطه با اقدام تروریستی علیه تأسیساتی در اصفهان، کاردار سفارت اوکراین در تهران توسط رئیس اداره سیاسی در حوزه اورآسیا به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار شد.
مسؤول ایرانی ضمن تسلیم یادداشت رسمی به کاردار سفارت اوکراین، خواستار توضیح رسمی و فوری از سوی دولت اوکراین در این رابطه شد.
منبع:فارس
کد مطلب: 188257
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *