۰
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۰

درخواست ضد ایرانی آمریکا از دبیرکل سازمان ملل

نماینده آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای، خواستار «پاسخ دادن دبیرکل سازمان ملل» به «درخواست‌های جامعه بین‌المللی برای تحقیق» در این باره شد.
درخواست ضد ایرانی آمریکا از دبیرکل سازمان ملل
به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از ایسنا،لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل در بیانیه‌ای که در وبگاه هیات آمریکا در سازمان ملل منتشر شده است، با تکرار ادعاهای اخیر واشنگتن درباره همکاری‌های ایران و روسیه به ویژه در حوزه دفاعی مبنی بر حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین گفتکه  به شدت درباره همکاری  نظامی رو به افزایش روسیه و ایران که به گفته وی روسیه را قادر می‌سازد به جنگ بی‌رحمانه‌اش علیه اوکراین ادامه دهد، نگران است.

گرینفیلد مدعی شد که «آمریکا اطلاعات بیشتری منتشر کرده است که گواه ارائه صدها پهپاد یک‌طرفه(انتحاری) و تجهیزات ساخت پهپاد از سوی ایران به روسیه است.روسیه در هفته‌های اخیر از این پهپادها  برای حمله به کی‌یف، تخریب زیرساخت‌های اوکراین و کشتن و ارعاب شهروندان غیرنظامی اوکراینی استفاده کرده است.»
نماینده آمریکا در سازمان ملل با نادیده گرفتن فروش میلیاردها دلار تسلیحات این کشور به کشورهای خاورمیانه که به رقابت تسلیحاتی در این منطقه دامن زده است،  مدعی شد که عملکرد روسیه و ایران «ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که تمامی کشورها، از جمله اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل  و دیگر کشورها را از خریداری این تسلیحات از ایران منع می‌کند.»این در حالی است که مقامات ایران همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه را در چارچوب محدودیت‌های بین‌المللی و روابط دوجانبه تلقی کرده‌ و هر گونه مغایرت آن با محدودیت‌های بین‌المللی را رد کرده‌اند.

در ادامه این بیانیه با چشم‌پوشی از تاثیر ثبات‌زدای فعالیت‌های نظامی مداخله‌جویانه آمریکا در منطقه و  اثرات ویرانگر جنگ‌هایی از جمله جنگ عراق در منطقه، آمده است: «اوکراین، آمریکا و دیگر کشورها این تخطی‌ها را به سازمان ملل گزارش داده و اطلاعات و تحلیل‌های بیشتری را در اختیار سازمان ملل گذاشته‌اند. پاسخ دادن دبیرکل به درخواست‌های جامعه بین‌المللی برای تحقیق درباره این تخطی‌ها نیازی مبرم است.»
تکرار این ادعاهای در حالی از سوی گرینفیلد مطرح می‌شود که جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه مدعی شد که ایران درحال ارسال تجهیزات به روسیه برای تولید کارخانه ساخت پهپاد است.
کربی با نمایش تصاویر ماهواره‌ای مدعی شد که روسیه تا ماه مه صدها فروند پهپاد تهاجمی و همچنین تجهیزات مرتبط با تولید پهپاد را از ایران تحویل گرفته است.او افزود: پهپادها در ایران ساخته می‌شوند و از طریق دریای خرز از امیرآباد ایران به ماخاچ‌کالا روسیه ارسال می‌شوند و سپس در عملیات‌ها توسط نیروهای روسی علیه اوکراین مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ادعای کمک پهپادی ایران به روسیه در جنگ اوکراین درحالی تکرار می‌شود که این ادعا بارها از سوی مقامات ایران و روسیه رد شده است.
روسیه تاکید کرده است، برخلاف اوکراین که از تسلیحات متحدان خود در این جنگ استفاده می‌کند، مسکو متکی به صنایع نظامی و دفاعی ساخت داخل است.
مقامات ایران که خواستار ارائه مستندات برای اثبات این ادعا در چارچوب بررسی‌های تیم‌های فنی و کارشناسی شده بودند، تاکید کرده‌اند که از هیچ یک از طرفین این جنگ حمایت نمی‌کنند.
وزارت امور خارجه ایران در موضع‌گیری نسبت به ادعاهای زلنسکی علیه ایران، یادآور شد که «جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که مخالف جنگ اوکراین و استمرار آن است و از درد و رنج مردم اوکراین بسیار متأسف است و بر ضرورت یافتن راهکاری سیاسی برای پایان بخشیدن به آن در سریع‌ترین زمان ممکن تاکید دارد و آماده است برای تحقق آن مساعدت نماید.»
کد مطلب: 197212
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *