۰
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۵۴

اتهام‌زنی لندن علیه تهران در ماجرای توقیف کشتی اسرائیلی

وزارت امور خارجه انگلیس طی صدور بیانیه‌ای توقیف کشتی اسرائیلی را محکوم کرد و با اتهام‌پراکنی درباره نقش ایران در این رویداد پرداخت.
اتهام‌زنی لندن علیه تهران در ماجرای توقیف کشتی اسرائیلی
به گزارش مردم سالاری آنلاین،وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای توقیف یک فروند کشتی رژیم صهیونیستی موسوم به «گلکسی لیدر» در دریای سرخ را محکوم کرد و با اتهام‌پراکنی درباره نقش ایران در این رویداد، خواستار آزادی فوری خدمه آن شد.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، آمده است که بریتانیا توقیف غیرقانونی کشتی «گلکسی لیدر» در دریای سرخ را محکوم می‌کند. ما خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط کشتی و خدمه آن هستیم.بیانیه یادشده، با اتهام‌پراکنی درباره نقش ایران در این رابطه مدعی شد: ایران مدت‌هاست که از حوثی‌ها حمایت نظامی و سیاسی کرده است. ما به ایران تصریح کرده‌ایم که این کشور مسئولیت اقدامات گروه‌های نیابتی و شرکای خود را بر عهده دارد. ایران باید فعالانه این گروه‌ها را مهار و از تشدید درگیری در سراسر منطقه جلوگیری کند.

وزارت امور خارجه انگلیس ادعا کرد که این کشور از طریق مشارکت در ائتلاف موسوم به «ساختار امنیت دریایی بین‌المللی» (IMSC) و «نیروهای دریایی ترکیبی» (CMF) که از سوی ایالات متحده فرماندهی می‌شود، به تضمین ایمنی کشتیرانی در منطقه متعهد است.نیروی دریایی یمن یکشنبه گذشته موفق شد تا یک کشتی اسرائیلی را در دریای سرخ تحت کنترل خود درآورد.

شبکه «المیادین» گزارش داد، ۵۲ نفر در این کشتی حضور داشته‌اند که همگی دستگیر شده‌اند. المیادین اضافه کرد که خدمه این کشتی و تمام کسانی که در آن حضور داشته‌اند، تحت بازجویی قرار دارند تا تابعیت‌ آن‌ها مشخص شود.

در همین پیوند، دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، این اقدام را محکوم کرد و مدعی شد که جمهوری اسلامی ایران، عامل توقیف این کشتی به شمار می‌رود.

نتانیاهو در عین حال گفت که ربودن این کشتی، پیامدهای بین‌المللی به همراه خواهد داشت که مربوط به امنیت خطوط کشتیرانی جهانی است.

این درحالیست که یحیی سریع، سخنگوی جنبش انصارالله تصریح کرد که تمام کشتی‌ها با پرچم رژیم صهیونیستی و کشتی‌هایی که شرکت‌های اسرائیلی آن‌ها را اداره می‌کنند یا کشتی‌هایی که متعلق به این شرکت‌ها هستند، اهداف مشروع نیروهای مسلح یمن خواهند بود.

کد مطلب: 206769
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *