۰
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۴

ظریف: اگر این هفته اختلاف ها در مورد رفع تحریم ها حل شود، توافق را تدوین و عملیاتی می کنیم

هفته گذشته پیشرفت‌هایی به طور جدی در مذاکرات صورت گرفت و امیدواریم این هفته نیز در مذاکرات در سایر موضوعات به ویژه رفع تحریم‌ها به پیشرفت دست یابیم؛ در این صورت آن را تدوین و به شکل یک توافق جامع و دقیق در می‌آوریم. این برنامه عملیاتی ما برای رسیدن به توافق است.
ظریف: اگر این هفته اختلاف ها در مورد رفع تحریم ها حل شود، توافق را تدوین و عملیاتی می کنیم
وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز با همتای ایتالیایی خود دیدار کرد.

 ظریف در این دیدار گفت: امیدوارم با رفع تحریم‌ها همکاری‌های اقتصادی و تجاری با ایتالیا گسترش یابد.

دو طرف پس از این دیدار در کنفرانس خبری مشترک شرکت و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند.

وی گفت: هفته گذشته پیشرفت‌هایی به طور جدی در مذاکرات صورت گرفت و امیدواریم این هفته نیز در مذاکرات در سایر موضوعات به ویژه رفع تحریم‌ها به پیشرفت دست یابیم؛ در این صورت آن را تدوین و به شکل یک توافق جامع و دقیق در می‌آوریم. این برنامه عملیاتی ما برای رسیدن به توافق است.

وی گفت: مذاکرات هسته‌ای به مرحله‌های حساس خود نزدیک شده و گفت‌وگوهای دقیقی داشتیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند در مذاکرات اخیر در ژنو پیشرفت اندکی صورت گرفت برخی دیگر آن را پیشرفت قابل ملاحظه توصیف می‌کنند همچنین تا پایان ماه مارس به چه شکلی از توافق سیاسی خواهیم رسید؟ با بیان اینکه مذاکرات هسته‌ای به مرحله های حساس خود نزدیک شده و در هفته اخیر گفت‌و‌گوهای خوب و دقیقی داشتیم افزود: مسئولان فنی – هسته‌ای دو کشور در مذاکرات اخیر حضور داشتند و به طور کلی بحث‌های مفیدی در حوزه فنی و رسیدن به تفاهم فنی و حل مسائل صورت گرفت.

ظریف گفت: پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه ها ( فنی) صورت گرفت اما در حوزه‌های دیگر هسته‌ای و تحریم‌ها اختلاف‌ها باقی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطر نشان کرد: بارها تکرار کرده ایم تحریم‌ها برای رسیدن به هیچ هدفی مفید نبوده و آمریکا و دیگر کشورها باید به این نتیجه برسند که تحریم‌ها راه گشا نیست بلکه مانع است. اگر این نگرش به وجود آید برای رسیدن به توافق جامع آماده‌ایم.

وی همچنین با تاکید بر اصل همه یا هیچ که در توافق ژنو نیز به آن اشاره شده است گفت: همواره اعلام کرده ایم تا بر روی کلیه مسائل به توافق نرسیم ، توافقی وجود ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه این هفته بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا در مخالفت با توافق هسته ای سخنرانی می‌کند دیدگاه شما در این باره چیست؟ گفت: جای تاسف است که گروهی منافع خود را در تنش وبحران می بینند و از هیچ راه حلی استقبال نمی کنند نتانیاهو مخالف هر گونه راه حل است و این نشان دهنده تلاشی است برای اینکه با استفاده از یک موضوع غیر واقعی و ساختگی بر واقعیات منطقه از جمله اشغال و سرکوب مردم فلسطین و نقض حقوق آن‌ها در غزه ، کرانه باختری و بیت المقدس سرپوش گذاشته شود.

ظریف گفت: این رویکرد (رژیم صهیونیستی ) جدید نیست . آن‌ها با هراس‌افکنی و دروغ پردازی حتی در داخل کشورهای دیگر تلاش دارند مانع برقراری آرامش در منطقه شوند. معتقدم این تلاش بیهوده است و نباید مانع رسیدن به توافق شود.

وزیر خارجه کشورمان همچنین نسبت به گسترش روابط سیاسی، اقتصادی با ایتالیا ابراز امیدواری کرد و گفت:‌ در طول یک سال گذشته رفت و آمدهای خوب سیاسی میان دو کشور برقرار بوده و بنگاه‌های تجاری نیز گفت‌و‌گوهای خوبی داشتند و امیدواریم این گفتگوها با رفع موانع تحریم ها هرچه بیشتر گسترش یابد. امروز با همتای ایتالیایی خود درباره این مسائل گفت‌و‌گو کردیم . همچنین موضوعات منطقه ای و مذاکرات هسته ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت. من این آمادگی را در رهبران دو کشور در راستای ارتقای روابط و استفاده از فرصت ها می بینم.
منبع:انتخاب
کد مطلب: 44871
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *