۰
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۰۱
واشنگتن پست تحلیل کرد:

سخنرانی بی‎اثر نتانیاهو بر مواضع هسته‌ای اوباما

واشنگتن پست در مقاله ای که دیدگاه های این روزنامه آمریکایی در مورد مذاکرات هسته ای و موضع گیری نتانیاهو و تاکیدش بر سخنرانی در کنگره را بازتاب داده بود، نوشت: دلایل برحقی برای نگرانی در مورد توافقی که دولت اوباما در موردش با ایران مذاکره می کند، وجود دارد.
سخنرانی بی‎اثر نتانیاهو بر مواضع هسته‌ای اوباما
واشنگتن پست در سرمقاله خود به قلم هیات تحریریه اش نوشت: تازه ترین پیشنهاد آمریکا به ایران اجازه می دهد بخش قابل توجهی از زیرساخت های هسته ای خود را حفظ کند و تمام نظارت ها ظرف ۱۰ تا ۱۵ سال به پایان می رسد، حتی اگر حکومت ایران تلاش خود برای سلطه بر منطقه یا ایدئولوژی های افراطی خود را تغییر نداده باشد.

در ادامه این گزارش آمده: انتظار می رود اسرائیل در واشنگتن خواستار شروط سختگیرانه تری شود. متاسفانه سخنرانی برنامه ریزی شده بینامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کنگره طی روز سه شنبه احتمالا هیچ فشاری بر دولت اوباما وارد نخواهد کرد که مانع از یک توافق بد شود. حتی ممکن است تاثیری عکس داشته باشد و شرایط را برای موضع گیری نمایندگان و سناتورهای دموکراتی که به دلیل گزارش های مربوط به امتیازدهی آمریکا در مذاکرات با مشکل مواجه هستند، علیه رئیس جمهور سخت تر کند.

نتانیاهو که پیش از این، دوبار در نشست مشترک کنگره سخنرانی کرده است، اینبار در پی همکاری بی سر و صدا با جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان برای حضور در کنگره، بدون آنکه به کاخ سفید یا دموکرات های کنگره اطلاع داده شود، اشتباه کرد. این مسئله باعث شد تعدادی از دموکرات ها، از جمله چندین تن از آنها که به داشتن ارتباط نزدیک با اسرائیل معروف هستند، این اقدام نتانیاهو را مورد انتقاد قرار دهند یا از برنامه خود برای عدم شرکت در سخنرانی وی خبر دهند.

انتظار می رود نخست وزیر اسرائیل بحث پرشوری علیه پذیرش ایران به عنوان کشوری در آستانه هسته ای شدن، به راه اندازد. اما تعداد اندکی از جمهوری خواهان کنگره نیاز به توجیه شدن دارند؛ اکثر آنها با توافقی که در باراک اوباما پیگیرش است، مخالف هستند. در مقابل، تعدادی از دموکرات ها مطمئن نیستند که از قانونی که در صورت عدم دستیابی به توافق تا ماه مارس، تحریمهای مضاعفی را بر ایران اعمال می کند، حمایت کنند یا دولت را تحت فشار قرار دهند که هرگونه توافقی را به رای کنگره مشروط کند.

نتانیاهو با چنین اقدامی دموکرات ها را در موضع انتخاب بین اسرائیلی که با رهبر جمهوری خواهان همکاری می کند و یک رئیس جمهور دموکرات قرار داده و تصمیم گیری و اقدام در مورد نگرانی های دموکرات ها را از نظر سیاسی دشوار کرده است.

کاخ سفید هیچ تردیدی در اجرای تاکتیک های قاطعانه خود ندارد؛ با اعلام اینکه جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا به جای شرکت در این نشست مشترک سفری به خارج خواهد داشت، دموکرات ها را ترغیب کرد که در سخنرانی شرکت نکنند. هفته گذشته سوزان رایس، مشاور امنیت ملی و جان کری، وزیر امور خارجه به طور علنی به نخست وزیر اسرائیل حمله کردند و رایس با اعلام اینکه این اقدام نتانیاهو «تار و پود روابط آمریکا و اسرائیل را تخریب می کند»، تندترین اظهارنظری که تاکنون یک مقام ارشد آمریکایی علیه یک رهبر اسرائیلی داشته را ابراز کرد.

شاید دولت آمریکا امیدوار است که این لفاظی ها منجر به شکست نتانیاهو در انتخابات آتی اسرائیل شود. اگر اینطور باشد، دولت در حال انجام یک اشتباه سیاسی است: این تقابل به استراتژی انتخاباتی نتانیاهو برای افزایش حمایت از حق اسرائیل کمک می کند. ضمن اینکه حملات لفظی مقامات آمریکایی می تواند تاثیری منفی بر روابط آمریکا- اسرائیل داشته باشد. اسرائیلی ها و آمریکایی هایی که می خواهند روابط شان از تنش میان نتانیاهو و اوباما نجات یابد، باید به آنها بگویند که رفتارشان اشتباه است.
منبع:فرارو
کد مطلب: 44890
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *