۰
شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۳۵

معاونت مبارزه با قاچاق ارز راه‌اندازي شد

در جلسه مشترك مديران ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز و گمرك ايران، كه با هدف تبادل نظر و افزايش همكاري برگزار شد، طرفين بر مبارزه همه جانبه با قاچاق كالا و ارز تاكيد كردند
 فداحسين مالكي رييس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز در اين نشست از راه‌اندازي معاونت مبارزه با قاچاق ارز در اين ستاد خبر داد و با انتقاد از برخي اظهارنظرها در حوزه ارز و قاچاق تاكيد كرد كه اين گونه اظهارنظرها كه مصلحت در آن رعايت نمي‌شود، مي‌تواند آسيب‌زا باشد.

وي بر جايگاه فراقوه‌اي اين ستاد تاكيد كرد و افزود: براي ساماندهي وضعيت ارز، حوزه ارزي در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز ايجاد مي‌شود تا دراين زمينه پيگيري‌ها بيشتر شود.

او با بيان اين‌كه گمرك‌هاي كشور مي‌توانند تاثير مثبتي بر نظم و امنيت اقتصادي كشور داشته باشند، اظهار كرد: با توجه به شرايط خاص كشور و همچنين موضوع تحريم‌ها بيانگر آن است كه بايد همگي براي تحكيم و ثبات اقتصادي كشور تلاش كنيم.

مالكي تصريح كرد: تجربه ۳۰ ساله انقلاب نشان داده كه مي توانيم از پس همه مشكلات و تحريم‌ها بر بياييم. انقلاب اسلامي محلي براي رشد و پرورش مديران بحران شده و كشورمان به پرورش چنين مديراني شهره است.

رييس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: بايد مشكلات اقتصادي كشور و همچنين موضوع قاچاق كالا را آسيب‌شناسي كنيم. متاسفانه برخي آقايان در اظهارنظرها مصلحت را رعايت نمي‌كنند و اين روند به گونه‌اي است كه حتي صداي مجلس هم درآمده است.

وي افزود: ‌ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز يك جايگاه فراقوه‌اي دارد و به دنبال مبارزه اثربخش و موثر با قاچاق كالاست و در اين زمينه همواره تلاش مي‌كند تا مشكلات سازمان‌هاي عضو را برطرف كند.

او خاطرنشان كرد: بايد كيفيت و كميت كالاهاي ايراني را به حدي ارتقا داد تا اين كالاها توسط خانواده‌هاي ايراني خريداري شوند؛ آن گاه معضل قاچاق كالا نيز قابل حل خواهد بود.

يگان حفاظت از گمرك تشكيل مي‌شود

در اين نشست همچنين عباس معمارنژاد - رييس كل گمرك، از تشكيل يگان حفاظت از گمرك خبر داد.

وي اعلام كرد كه بسته سياستي مبارزه با قاچاق كالا و تخلفات گمركي تهيه و اجرايي شده است.

او با اشاره به همكاري‌هاي نزديك ميان ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز و گمرك گفت: طبق قانون جديد گمرك، يگان حفاظت از گمرك تشكيل مي‌شود.

وي اظهار داشت: بسته سياستي مبارزه با قاچاق كالا و تخلفات گمركي را تهيه و اجرا كرده‌ايم. طي دو سال گذشته در موضوعات كاري همكاري خوبي را با ستاد مبارزه با قاچاق كالا داشته‌ايم.

معمارنژاد تصريح كرد: نتيجه همكاري و هماهنگي ميان ستاد و گمرك مصوبات شهريور سال ۱۳۹۰ هيات دولت بود كه به عنوان منشور و فصل الخطاب گمرك براي مبارزه با قاچاق كالاست.

رييس كل گمرك ايران ادامه داد: سامانه هوشمند ورود و خروج كالا در گمرك‌ها با همكاري ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز تهيه شده و در شش گمرك كشور در حال اجراست و در ۱۰ گمرك ديگر نيز در حال عملياتي شدن است.

وي افزود: سامانه ترانزيت كالا هم توسط گمرك ايران طراحي و تهيه شده و مي‌تواند به صورت آنلاين رديف‌هاي ترانزيتي را بررسي كند. ترانزيت يكي از مسيرهاي قاچاق كالاست.

معمارنژاد گفت:‌ براي مبارزه با قاچاق كالا به يك سياست‌گذاري نياز داريم. برخي سياست‌هاي نامناسب و غلط نيز بر پديده قاچاق تاثيرگذار است، ولي برخي سخت‌گيري‌هاي بي مورد نيز دراين زمينه موثر هستند.

رييس كل گمرك ايران اظهار داشت: با اعمال قانون جديد مبارزه با قاچاق كالا و ارز بخشي از وظايف گمرك كاهش يافته و گمرك در همه پرونده‌هاي قاچاق شاكي نخواهد بود.

به گفته وي در سال گذشته از ۳۰ هزار پرونده قاچاق تشكيل شده، ارز ۴۶ درصد از آنها زير يك ميليون تومان بود.
کد مطلب: 6968
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *