۰
يکشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۹

اختلاف طبقاتی منشاء افسردگی مردم

یک عصب شناس و متخصص علوم رفتاری گفت: سلامت مفهومی چند وجهی است و جامعه مصرف گرا و جامعه ای که در آن افراد به دنبال عمل زیبایی هستند، سلامت روان ندارد.
یک عصب شناس و متخصص علوم رفتاری گفت: سلامت مفهومی چند وجهی است و جامعه مصرف گرا و جامعه ای که در آن افراد به دنبال عمل زیبایی هستند، سلامت روان ندارد.
حسن عشایری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: مداخله گرها در حوزه سلامت روان محدود نیستند، به عنوان مثال مصرف گرایی نیز بر سلامت روان افراد یک جامعه تأثیر می گذارد. جامعه ای که اولویتش مصرف گرایی، عمل های زیبایی و پوشیدن لباس های گران قیمت است، از سلامت روان برخوردار نیست.
وی ادامه داد: برای بررسی سلامت باید به سه بعد زیستی، روانی و اجتماعی توجه کرد. سلامتی نداشتن بیماری نیست بلکه بر اساس تعریف جدید سازمان بهداشت جهانی ارتقا کیفیت زندگی جزئی از سلامت روان است.
استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: بسیاری از مداخله گرهای اجتماعی سلامت روان افراد را دچار نقص می کنند و منشاء برخی از آنها می تواند زیستی باشد.
عشایری گفت: کارکرد نادرست و نارسایی در اندام ها به مخاطره سلامت روان افراد منجر می شود؛ به عنوان مثال مشکلات تیروئید می تواند به کج خلقی و حتی رفتارهای خشونت آمیز در جامعه و خانواده منجر شود.
استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: سلامت روان مفهومی فردی نیست. اجتماع نیز یکی از مداخله گرهای مهم بر سلامت روان افراد است.
این عصب شناس افزود: در همه جوامع نوعی از اختلال روان مانند اضطراب و افسردگی وجود دارد ولی علت و عامل آن در ایران متفاوت با دیگر کشورها است.
عشایری ادامه داد: زندگی سراسر مساله و حل مساله است و خانواده، آموزش و پرورش و رسانه ها در ایجاد اختلال روان و همچنین درمان آن تاثیرگذار هستند.
وی افزود: افسردگی خلقی درمان می شود ولی عقل افسرده درمان نمی شود. باید در خانواده، آموزش و پرورش و رسانه ها خردورزی و فرهنگ مدنیت به افراد آموزش داده شود. همه افراد باید بدانند قانون شهروندی فقط برای دیگران نیست و خودشان نیز باید رعایت کند.
عشایری اضافه کرد: منشاء اضطراب و افسردگی در بین مردم کشور نابسامانی و اختلاف طبقاتی است زیرا بیشتر افراد جامعه شاهد هستند عده معدودی هر روز ثروتمندتر می شوند و طبقه متوسط به سمت پایین سقوط می کند.
کد مطلب: 90462
برچسب ها: سلامت روانی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *