۴
۳
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸
«مردم سالاری آنلاین» بررسی می‌کند

هزینه مراسم عروسی در تهران چقدر است؟!

تصمیم به ازدواج بدون شک مهمترین تصمیم هر فرد برای ورود به دوران تازه‌ از زندگی است. تصمیمی سخت، پر استرس و این روزها پر هزینه. گذشتن از هفت خانی که خان عروسی سخت‌ترین خان آن است. این روزها آپشن‌های عجیب و غریبی به عروسی ایرانی اضافه شده است که معلوم نیست از کی و چطور وارد سنت‌های ما شدند.
هزینه مراسم عروسی در تهران چقدر است؟!
تصمیم به ازدواج بدون شک مهمترین تصمیم هر فرد برای ورود به دوران تازه‌ از زندگی است. تصمیمی سخت، پر استرس و این روزها پر هزینه. گذشتن از هفت خانی که خان عروسی سخت‌ترین خان آن است. این روزها آپشن‌های عجیب و غریبی به عروسی ایرانی اضافه شده است که معلوم نیست از کی و چطور وارد سنت‌های ما شدند.
به گزارش «مردم سالاری آنلاین» عروسی ایرانی از دیرباز در رسوم ایرانی جایگاه ویژه‌ای داشته است، اما این روزها جای عروسی ساده ایرانی را مراسمی گرفته که همه به دنبال هرچه پرزرق و برق برگزار کردن آن هستند. کسانی که توان دویدن در این ماراتن پر هزینه را ندارند، عطای خاطره انگیزترین شب زندگیشان را به لقایش می‌بخشند و بی‌سروصدا زندگی مشترک خود را آغاز می‌کنند. نکته جالب اینجاست که گاهی هم که عروس و داماد راضی به یک مراسم ساده و خودمانی می‌شوند، خانواده‌ها نمی‌خواهند از کورس تجملات عقب بمانند.
اصطلاح «عروسی لاکچری» چندسالی هست که باب شده است، عروسی‌های با مراسمی فرای تصور که با هزینه هنگفت آنها می‌توان چندین عروسی برگزار کرد. از تالارهای تشریفاتی با منوهای رنگارنگ تا آپشن‌های عجیب و غریب آتلیه‌های عروسی. در مقابل اما زوج‌هایی هستند که با حداقل قیمت‌ها شب عروسی خود را خاطره انگیز می‌کنند.
«مردم سالاری آنلاین» در این گزارش برخی هزینه‌های اساسی یک مراسم عروسی را در پایتخت بررسی کرده است:
 
رقابت عجیب و غریب در تالارها
تا همین چند سال پیش رقابت تالارهای عروسی بر سر کیفیت غذا‌ بود تا از این طریق مشتریان را ترغیب به استفاده از این تالارها کنند، اما حالا رقابت بر سر ارائه خدمات و غذاهای عجیب و غریب است. این روزها در پایتخت تالارهایی مشغول به فعالیت هستند که علاوه بر ورودی‌های 20 تا 30 میلیونی، منوهای با قیمت 2 میلیون تومان برای هر نفر ارائه می‌کنند.متوی که آشنا‌ترین غذای آن بره درسته است، مابقی اسم‌ ها را به راحتی نمی‌توانیم تلفظ کنیم. بهتر بود اسم این منو را از شیر مرغ تا جان آدمیزلد می‌گذاشتند. در مقابل در همین تهران تالارهای هستند که منوهای آنها از 40 تا 95 هزار تومان برای هر نفر شروع می‌شود، این قیمت در برخی از تالار‌ها برای دونوع غذا در نظر گرفته شده است.. تالارهایی نیز با منوهای 100 تا 400 هزار تومان خدمات متنوع‌تری برای یک عروسی ارائه می‌دهند، اینتالارها نیز این مبلغرا برای سه تا ۲۰ نوع غذا درنظر گرفته‌اند.
 
قیمت‌های باور نکردی گلفروشی‌ها
«مردم سالاری آنلاین» در ادامه کندوکاو خود در خصوص هزینه‌های یک مراسم عروسی در پایتخت سری هم به گلفروشی‌های شهر زد. در این پیگیر‌یها با قیمت‌هایی مواجه شدیم که بعضی از آنها باور کردنی نبود. ماشین عروس 15 میلیونی و دسته گل 7میلیونی در آرشیو برخی گلفروشی‌ها هوش از سر شنونده می‌برد. قیمت یک دسته گل معمولی در پایتخت از 200 هزار تومان شروع می‌شود. اما گویا لاکچری‌ترین دست گل تهران این روزها 7میلیون تومان قیمت دارد. البته گل‌فروشی‌هایی هم در پایتخت هستند که دسته گل عروس را به عنوان اشانتیون ماشین عروس به زوج جوان هدیه می‌دهند.
اما لاکچری‌ترین ماشین عروس پایتخت بین 14 تا 15 میلیون تومان گل زده می‌شود؛ برای یک ماشین معمولی باید 1 تا 3 میلیون تومان هزینه کرد. گلفروشی‌هایی نیز با 300 تا 500 هزار تومان یک ماشین گل زده به آقای داماد تحویل می‌دهند تا بتواند از پس ماراتن هزینه‌ها بر بیاید.
دلیل این قیمت‌های نجومی را که پرسیدیم، از ما خواستند در محل حاضر شویم و نمونه کار را ببینیم. اما از نظر ما گل‌های دسته گل ۷ میلیونی و ماشین ۱۵ میلیونی یا باید از جنس آلیاژ طلا باشند یا سخنگو!
 
آرایشگاه‌های عروس پر زرق و برق
بدون شک زیبا بودن و آراستگی را همه دوست دارند به ویژه دختران جوان. همه نوعروسان ترجیح می‌دهند در شب عروسی به بهترین و برازنده‌ترین شکل ممکن دیده شوند و بدرخشند. برای اینکه هزینه این زیبایی در مهمترین شب زندگی یک دختر جوان را بدانیم با ده آرایشگاه مطرح تهران تماس گرفتیم. لازم به ذکر است که در لیست ما نام لوکس‌ترین و منصف‌ترین آرایشگاه‌‌ها در کنار هم قرار داشت. در این گفت‌وگوهای تلفنی متوجه شدیم که برای درخشش یک نوعروس در مراسم عروسی حداقل 1میلیون و 500 هزار تومان لازم است؛ اما برای دریافت خدمات VIPیک سالن زیبایی باید 5 میلیون و 500 هزار تومان خرج کرد. اینطور که از توضیحات خانم مشاور برمی‌آمد خدماتی از جمله رنگ موی ویژه، گریم‌های خاص و از این قبیل خدمات در گزینه vipقرار دارند. گویا سالن‌هایی در تهران با 750 هزار تومان تا 1 میلیون تومان هم این خدمات را ارائه می‌کنند که البته دست ما به آنها نرسید!
 
آرایشگاه‌های مردانه
علاقه به زیبایی و آراستگی، دختر و پسر نمی‌شناسد، همانقدر که درخشیدن در شب عروسی برای نوعروس مهم است تازه داماد هم دوست دارد در مرکز توجه قرار داشته باشد. پس همین دلایل کفایت می‌کند تا آرایشگاه دامادی یکی دیگر از آپشن های یک مراسم عروسی باشد. آرایشگاه‌های مردانه نیز خبر از قیمت‌‌های 2 تا 2ونیم میلیون تومان در مناطق خاص پایتخت دادند. اما دامادهایی هم هستند که با 500 هزار تومان هزینه آرایشگاه، شب عروسی را به پایان می‌رسانند. گویا در برخی مناطق شهر دامادهایی با هزینه 300 هزار تومانی آرایشگاه هم به خانه بخت می‌روند. حالا اینکه داماد ۳۰۰ هزار تومانی چه تفاوت شگرفی با داماد ۲ونیم میلیونی دارد را باید از داماد ۲ونیم میلیون تومانی پرسید.
 
ثبت گران قیمت خاطره در قاب دوربین
همه هزینه‌هایی که در بالا به آنها پرداختیم انجام می‌شود تا یک فیلم و یک آلبوم عکس از شبی خاطره انگیز برای زوج باقی بماند. اما می‌دانید برای ثبت این شب خاطره‌انگیز برخی 200 میلیون تومان هزینه می‌کنند؟ قیمت‌های این صنف تنوع زیادی داشت. قیمت پکیج‌های برخی آتلیه‌ها از 7ونیم میلیون تومان شروع می‌شد و بهترین پکیج آنها 25ونیم میلیون تومان قیمت داشت. برخی دیگر یک مراسم را با 4ونیم میلیون تومان ثبت می‌کردند، اما ارزان‌ترین پکیج یک آتلیه لاکچری 15 میلیون تومان قیمت داشت، این آتلیه برای لوکس ترین پکیج خود 200 میلیون تومان دریافت می‌کند. اما در مقابل نیز یک آتلیه معروف در جنوب تهران پکیج‌های از 2 تا 5 میلیون تومان به مشتریان خود ارائه می‌کند. خاطرات شب عروسی آنها نیز ثبت و ماندگار می‌شود. همه این آتلیه‌ها با سه دوربین عکس برداری می‌کنند و به نسبت خدماتی که زوج از آنها انتظار دارد قیمت افزایش پیدا می‌کند. حالا عروس ۲۰۰ میلیونی چه انتظاری دارد تلفنی به ما نگفتند و خواستند در محل حاضر شویم. اما شنیده میشود سفرهای عجیب و غریب در این پکیج گنجانده شده است.
 
هزینه‌های تضمینی برای بقا
همه موارد فوق از واجبات یک مراسم عروسی تلقی می‌شود، اما سوال اینجاست که بالابردن بیهوده این هزینه‌ها میتواند تضمینی برای ماندگاری و بقای یک زندگی باشد؟ آیا عروس‌های لاکچری و لوکس، آینده روشن و زندگی خوشبختی را نوید می‌دهد؟ بدون شک خیر. فقط کافی است سری به آتلیه‌ها زده و سوال کنید چند فیلم و عکس عروسی لوکس به دست صاحبانشان نرسیده زیرا زندگی تا آن مرحله هم ادامه نداشته است. فارغ از هزینه‌های نجومی و تدارک اتفاقات عجیب و غریب، کاش کمی بیشتر در انتخاب یک انسان درست دقت کنیم و از معیارهای مالی کمی فاصله بگیریم...
گزارش:مانیا شوبیری
 
کد مطلب: 113222
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
واقعا درسته! حیف این همه هزینه که اول زندگی مشترک درگیرش مشیم!
ممنون از گزارش کاملتون
نوید
هزینه در حد نرمالش خوبه . نه این اعداد و ارقام کذایی
یزدی
Iran, Islamic Republic of
برگزاری مراسم عروسی در ایران یکی از موانع اصلی عدم ازدواج جوانان شده
واقعا ضرورت برگزاری این مراسم چی میتونه باشه
Iran, Islamic Republic of
واقعا برای چند ساعت این همه هزینه هیچ توجیهی نداره