۰
دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۶
ارتش روسیه به سمت دونتسک درحال حرکت است

سقوط لوهانسک

بامداد دیروز (دوشنبه) منابع خبری گزارش دادند با عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از شهر «لیسیچانسک»، منطقه لوهانسک واقع در شرق اوکراین به کنترل نیروهای روسیه درآمده است. رسانه‌های روسی حوالی ظهر یکشنبه مدعی سقوط لوهانسک شده‌بودند.
سقوط لوهانسک
گروه بین‌الملل - هدیه گل‌محمدی: بامداد دیروز (دوشنبه) منابع خبری گزارش دادند با عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از شهر «لیسیچانسک»، منطقه لوهانسک واقع در شرق اوکراین به کنترل نیروهای روسیه درآمده است. رسانه‌های روسی حوالی ظهر یکشنبه مدعی سقوط لوهانسک شده‌بودند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین ،وزارت دفاع انگلیس مدعی شد که هدف بعدی روسیه پس از تصرف کامل لوهانسک،‌ استان دونتسک خواهد بود که بیشتر مناطق آن تحت کنترل نیروهای اوکراینی است. در بیانیه‌ای که روز دوشنبه از سوی رکن اطلاعات وزارت دفاع انگلیس منتشر شد، آمده است: نیروهای اوکراینی از لیسیچانسک عقب نشینی کرده اند و احتمالاً به مواضع دفاعی بازگشته‌اند. این بیانیه با اشاره به اینکه «نبرد در داخل و اطراف شهر لیسیچانسک در هفته گذشته با پیشرفت مستمر نیروهای روسی تشدید شده بود» یادآور شد: این شهر آخرین مرکز عمده جمعیت باقیمانده در استان لوهانسک تحت کنترل اوکراین بود. اینک تمرکز روسیه به طور قطع روی تصرف استان دونتسک خواهد بود که بخش بزرگی از آن تحت کنترل نیروهای اوکراینی است.
لندن می‌گوید که هم زمان با فرا رسیدن فصل برداشت محصول، تهاجم روسیه همچنان تأثیر مخربی بر بخش کشاورزی اوکراین دارد. جنگ باعث اختلال عمده در زنجیره تامین بذر و کود شده است که کشاورزان اوکراینی به آن متکی هستند. وزارت دفاع انگلیس تاکید می‌کند که محاصره اودسا توسط روسیه همچنان صادرات غلات اوکراین را به شدت محدود مي‌کند و به همین دلیل، بعید است که صادرات محصولات کشاورزی اوکراین در سال ۲۰۲۲ بیش از ۳۵ درصد از کل صادرات سال ۲۰۲۱ باشد.
عقب نشینی از آخرین سنگر لوهانسک
به گزارش الجزیره، ستاد نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد که نیروهای این کشور از شهر «لیسیچانسک»، آخرین مقر خود در منطقه لوهانسک عقب نشینی کرده‌اند.
ارتش اوکراین اعلام کرد که به دلیل حملات هوایی شدید و برای محافظت از جان نیروها، از شهر لیسیچانسک عقب نشینی کردند.
پیش تر «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور این کشور را در جریان کنترل کامل بر منطقه لوهانسک در شرق اوکراین قرار داده بود. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که آزادسازی لوهانسک با سقوط شهر لیسیچانسک و همچنین چند شهر مجاور تکمیل شد که اکنون تحت کنترل روسیه و نیروهای مسلح جمهوری لوهانسک هستند.
در همین رابطه ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین در واکنش به سقوط شهر لیسیچانسک گفت: ما سرزمین‌های خود از جمله لیسیچانسک را پس خواهیم گرفت، اما قبل از هر چیز باید از مردم محافظت شود.
وی افزود، سیستم‌های HIMARS و سلاح‌های مدرنی که دریافت می‌کنیم کمک می‌کنند خسارات سنگینی به نیروهای روسیه وارد کنیم. وزارت دفاع روسیه روز جمعه اعلام کرده بود نیروهای جمهوری خلق لوهانسک و نظامیان روسی کنترل پالایشگاه نفت لیسیچانسک، معدن ماتروسکایا و کارخانه ژلاتین لیسیچانسک را در اختیار گرفتند.
مقام‌های اوکراینی با وجود اعلام کمک یک میلیار دلاری از سوی دولت بایدن، این اقدام را برای عقب راندن قوای روسیه از خاک اوکراین کافی نمی‌دانند.
کد مطلب: 167751
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *