۰
يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۱۰
«مردم سالاری» چهارمين جلسه علنی مجلس را بررسی می کند

بررسی گزارش وزير نيرو در غياب رئيسی

نحوه تشکيل کميسيون‌ها در جلسه غيرعلنی
چهارمين جلسه علني مجلس دوازدهم روز گذشته به رياست حميدرضا حاجي بابايي و با حضور 256 نفر از  نمايندگان برگزارش شد. در جلسه روز گذشته (يکشنبه) وزير نيرو در صحن مجلس گزارشي را پيرامون مصرف انرژي و برق در کشور به نمايندگان ارائه کرد.
بررسی گزارش وزير نيرو در غياب رئيسی
گروه سياسي: چهارمين جلسه علني مجلس دوازدهم روز گذشته به رياست حميدرضا حاجي بابايي و با حضور 256 نفر از  نمايندگان برگزارش شد. در جلسه روز گذشته (يکشنبه) وزير نيرو در صحن مجلس گزارشي را پيرامون مصرف انرژي و برق در کشور به نمايندگان ارائه کرد.
به گزارش مردم سالاری آنلاین ،ابتدا، حميدرضا حاجي بابايي در نطق پيش از دستور خود در با بيان اين‌که‌ غزه امروز مسئله جهان است، گفت:همه دولت‌هاي مسلمان وظيفه دارند رژيم صهيونيستي و پشتيبانان واقعي آنان يعني آمريکا را محکوم کند. وي تاکيد کرد: مقام معظم رهبري فرمودند دشمن ددمنش و خونخوار براي جنايت و کشتار کودک، زن، مرد و پير و جوان هيچ حدي قائل نيست و مردم عزيز غزه به معناي واقعي مظلوم هستند. در روزهاي اخير حملات رژيم صهيونيستي به مردم غزه به ويژه به بيمارستان‌ها و اطراف آن در صدر اخبار است که باعث شهادت و جانباز شدن صدها نفر شده است. حاجي بابايي بيان کرد: بايد همه ملت‌هاي مسلمان بر اساس احکام قرآني اين حملات ددمنشانه رژيم صهيونيستي و حاميانش يعني آمريکا را محکوم کنند.
جوايز وزارت نيرو به مشترکين کم‌مصرف
سپس، علي اکبر محرابيان، در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه 2 عنصر آب و برق متضمن پيشرفت،  توسعه و آبادي کشور گفت: درابتداي دولت با 3 ناترازي بزرگ، توليد، مصرف، سوخت روبه‌رو بوديم. در دولت‌هاي هفتم و هشتم 60 درصد به ظرفيت‌هاي نيرو‌گاه‌ها افزوده شد، در دولت‌هاي نهم و دهم 63 درصد و در دولت يازدهم و دوازدهم تنها 23 درصد افزايش يافت.
وزير نيرو گفت: با افزايش خاموشي‌ها ما شاهد خاموشي‌هاي غير جدولي بوديم. فقط يک عدد بخواهم به شما بدهم در تابستان 1400 بيش از 42 اخبار رسانه‌هاي داخلي و خارجي مربوط با قطعي برق بود که اين سابقه نداشت.
وي ادامه داد: ما علاوه بر رفع ناترازي بايد رشد مصرف را هم مديريت کنيم، دولت بايد هم ناترازي حدود 15 هزار مگاواتي را مديريت مي‌کرد و هم 5 الي 6 هزار مگاوات مصرف کننده جديد را بايد مديريت مي‌کرديم.
محرابيان بيان کرد: اولويت ما توسعه نيروگاه‌ها و مديريت مصرف و بهينه سازي آن بود. بيش از 9 هزار مگاوات به ظرفيت نيروگاهي کشور افزود شد. حدود 22 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي در جريان ساخت داريم. وي يادآور شد: سال گذشته به مشترکين کم مصرف جايزه داده شد براي سال 1403 هم برنامه داريم با «پويش با انرژي» با استفاه از ابزار هوش مصنوعي که روش‌هاي کاهش مصرف را به مصرف کننده گوشزد مي‌کنند، پيش‌بيني شده است ميليون‌ها جايزه‌ به مشترکين داده شود، از بسته اينترنت تا خودرو در اين پويش  داده خواهد شد که اين موجب مي‌شود مصرف خانگي کاهش پيدا کند.
انتقاد نماينده اردبيل از قطع آب چاه‌هاي کشاورزي
پس از پايان توضيحات وزير نيرو، صديف بدري پس از قرائت گزارش وزير نيرو درباره مديرت مصرف انرژي در ماه‌هاي گرم سال و نحوه تعيين نرخ متوسط قراردادهاي تبديل انرژي مبناي تعرفه برق و تدابير متخذه براي کاهش قطعي برق صنايع، چاه‌هاي کشاورزي و مراکز درماني و حساس گفت: سخنگوي صنعت برق کشور اخيرا اشاره کرده است که اگر مصرف برق بالاي 300 کيلووات باشد مردم بايد منتظر قبوض نجومي باشند، متوسط جهاني مصرف برق به ازاي هر ده متر مربع برابر با 100 کيلووات است چرا بايد مردمي که در خانه 30 متري زندگي مي کنند منتظر فيش نجومي باشند.
وي ادامه داد: بر اساس ماده 25 قانون بهبود کسب و کار مصوب سال 90 قطع برق چاه‌هاي کشاورزي ممنوع است اما متاسفانه وزارت نيرو هر جا با کمبود مواجه مي شود به سمت قطع برق اين حوزه مي رود. در اين رابطه کميسيون کشاورزي مجلس چندين مکاتبه با وزارت نيرو داشته اما متاسفانه اين وزارت خانه به اين موضوع توجه نکرده است.
 نماينده مردم اردبيل در مجلس دوازدهم افزود: همچنين در حوزه مديريت مصرف آب براساس قانون اجراي سيستم آبياري نوين پاياب سدهاي کشاورزي درجه يک و دو بر عهده وزارت نيرو است اما شاهد اجراي اين موضوع توسط وزارت نيرو نيستيم و در اين رابطه نبايد برق چاه‌هاي کشاورزي قطع شود.
وي افزود: باغات حاصل زحمات 20 و 30 ساله کشاوزران است و نبايد وزارت نيرو سهل‌الوصول ترين مسير يعني قطع برق چاه‌هاي کشاورزي را مدنظر قرار دهد.
گلايه نماينده ايلام از وزير نيرو
فريدون همتي در نشست علني روز گذشته خطاب به وزير نيرو ادامه داد: شايسته نيست که در تابستان با کمبود و قطعي برق و زمستان با کمبود گاز مواجه شويم و در ميدان عمل اجراي اين شيوه توزيع مناسب نيست.
نماينده مردم ايلام در مجلس دوازدهم همچين توجه به بخش کشاورزي که توليد کننده مواد غذايي در بحث امنيت غذايي هستند بايد مورد توجه قرار گيرند و همچنين فرهنگ سازي امري مهم در حوزه مصرف و بهينه سازي است و رسانه ملي و ساير رسانه ‌ها بايد به جد پاي کار بيايند و به بخش فرهنگ سازي و ارائه مشوقات توجه شود.
تاکيد آزادي خواه بر قطع آب چاه‌هاي کشاورزي
در ادامه جلسه علني روز گذشته، احد آزادي‌خواه نماينده ملاير در تذکري ناظر بر ماده 20 آيين‌نامه داخلي گفت: برابر با آيين‌نامه بايد رئيس جلسه اولويت‌ها و نيازمندي‌ها را به گونه‌اي مطرح نمايد تا ما بتوانيم خروجي مشخصي از جلسه دريافت کنيم. از آنجايي که چاه‌هاي کشاورزي مشکل جدي مردم است نبايد به سادگي از آن عبور کرد.
وي تصريح کرد: اينکه امروز گزارش‌هاي کلي به مردم ارائه شود مشکلي از کشاورزان حل نمي‌شود. مشکل قطع برق چاه‌هاي کشاورزي، کشاورزان را ناراحت کرده است و بايد خروجي جلسه امروز حل مسئله کشاورزان باشد.
جبران خسارت در صورت قطع برق
مصطفي طاهري نيز در جلسه علني روز گذشته گفت: اگر به هر دليلي ناچار به قطع برق صنايع شويم بايد دولت ميزان خسارت وارده ناشي از اين موضوع را جبران کند که متأسفانه اين موضوع مغفول مانده است.
وي با اشاره به اينکه گزارش وزير نيرو درست بوده و مديريت کمبود برق نسبت به دولت‌هاي گذشته بهتر شده، افزود: وزارت نيرو بايد توضيح دهد که به دليل قطعي برق چه ميزان عدم‌النفع ايجاد شده است، اين عدد در سالهاي گذشته 30 تا 40 همت بوده است..
اين نماينده مردم در مجلس دوازدهم با بيان اينکه وزارت نيرو بدهي خود به نيروگاه‌ها را بايد پرداخت کند، اضافه کرد: مجلس و دولت بايد اين موضوع را با جديت در دستور کار خود قرار دهند.
جلسه غير علني براي تشکيل کميسيون‌ها
از طرف ديگر در جلسه غير علني مجلس درباره نحوه تشکيل کميسيون‌ها نيز بحث شد. حجت الاسلام عليرضا سليمي سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي در اين باره گفت: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درباره نحوه تشکيل کميسيون‌ها و برخي از کميسيون‌هايي که متقاضي براي آن زياد بوده و براي برخي متقاضي کم است، به صورت غير علني تشکيل جلسه دادند.
به گفته وي، نمايندگان تا پايان هفته گذشته فرصت داشتند تا فرم سوابق کاري و تخصصي و تحصيلي خود به همراه مدارک خود را به منظور امتيازبندي براي عضويت در کميسيون‌هاي تخصصي مجلس ارائه کنند. امتيازبندي نمايندگان براي عضويت در کميسيون‌هاي تخصصي مجلس به صورت الکترونيکي و توسط سيستم انجام مي‌شود و شب گذشته فرصت اين امتياز بندي‌ها به پايان رسيد. سليمي خاطر نشان کرد: در صورتي که نماينده يا نمايندگاني نسبت به امتياز بندي انجام شده اعتراض داشته باشند اعتراض آنها در جلسه مشترک هيأت رئيسه مجلس و رؤساي شعب مورد بررسي قرار مي‌گيرد. طبق ماده 36 آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي هريک از نمايندگان براي تعيين کميسيون تخصصي خود فرم‌هاي امتيازبندي را از شعبه مربوط دريافت مي‌کند و پس از تکميل فرم به همراه تعيين دو اولويت پيشنهادي، حداکثر تا سه روز پس از افتتاح دوره به هيأت رئيسه مجلس تحويل مي‌دهد.
کد مطلب: 217556
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *