۰
يکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹

اولتیماتوم به کاخ سفید برای پرونده خاشقجی

'مایکل مک کال' عضو ارشد جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه ضمن انتقاد از کارشکنی کاخ سفید در ارائه گزارش موردانتظار درباره قتل خاشقچی، خواستار اقدام فوری در این باره شد.
'مایکل مک کال' عضو ارشد جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه ضمن انتقاد از کارشکنی کاخ سفید در ارائه گزارش موردانتظار درباره قتل خاشقچی، خواستار اقدام فوری در این باره شد.
به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبکه خبری الجزیره، مک کال با بیان این که 'همه کسانی که در این جنایت هولناک دست داشته اند باید شناسایی و مجازات شوند،' افزود: از دولت (واشنگتن) می خواهم تا فورا از ملزومات قانون پیروی کرده و اطلاعات لازم را در اختیار کنگره بگذارد.'
این نماینده جمهوریخواه ماه گذشته نیز قتل خاشقچی را یک عقب نشینی بزرگ در روابط ریاض و واشنگتن دانسته و خواستار تجدیدنظر در این روابط شده بود.

** اختلافات کاخ سفید و کنگره
اعضای کنگره آمریکا در جریان بررسی های خود در مورد احتمال دست داشتن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود، به کاخ سفید 120 روز مهلت داده بودند تا گزارشی در این باره تهیه کند.
روز جمعه این مهلت 120 روزه به پایان رسید اما دولت ترامپ نتوانست گزارش مورد نظر را ارائه دهد.
حال سناتورهای آمریکایی حمایت های دولت ترامپ را از ریاض برخلاف قانون و اصول اخلاقی دانسته و در نظر دارند تا با اعمال تحریم های حقوق بشری جدید علیه عربستان به مسئله ورود کنند.
به گزارش منابع خبری، هفت سناتور ارشد از هر دو حزب کنگره آمریکا، روز پنجشنبه طرح جدیدی را به این مجلس تقدیم کردند که فروش تسلیحات به عربستان سعودی را منع کرده و این کشور را تحریم می کند.
«رابرت منندز» از دموکرات های ارشد کمیته روابط خارجی سنا در رابطه با این طرح گفت: از آن‌جایی که دولت ترامپ قصد پافشاری برای مسئول دانستن قاتلان خاشقچی را ندارد، زمان آن رسیده است که کنگره وارد عمل شود.
سنای آمریکا سال گذشته (میلادی) نیز طرحی را با هدف توقف حمایت ها از عربستان سعودی در جنگ یمن به تصویب رسانده بود؛ اما آن طرح در مجلس نمایندگان وقت که در دست جمهوریخواهان حامی دولت بود، به تصویب نرسید. اکنون اما با توجه به این که اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان در دست دمکرات هاست، گمانه‌زنی‌ها درخصوص امکان تصویب طرح یاد شده قوت گرفته است.
در زمان حاضر، چندین طرح قانونی دیگر در بررسی وضعیت حقوق بشری عربستان سعودی، در کنگره مطرح شده اند.
خاشقچی که از ستون نویسان روزنامه واشنگتن پست بود 2 اکتبر (10 مهر) سال گذشته میلادی پس از ورود به ساختمان کنسولگری ریاض در استانبول به دست عوامل بن سلمان به قتل رسید.

**انگشت های اتهام به سوی بن سلمان
گزارش های ارائه شده از آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا و ترکیه و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، همگی از دست داشتن ولیعهد ریاض در قتل خاشقچی حکایت دارد.
به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، نهادهای اطلاعاتی آمریکا با بررسی مکالمات شنود شده‌ی «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، دریافته‌اند که او یک سال پیش از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد، در محفلی خصوصی از برنامه قتل او خبر داده بود.
«اگنس کالامارد» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور اعدام‌های فراقانونی و خودسرانه که ریاست تیم تحقیق و تفحص درخصوص قتل خاشقچی را برعهده‌دارد، نیز روز پنجشنبه در گزارش اولیه خود در این باره نوشت که این قتل به دست مقام‌های عربستان سعودی برنامه‌ریزی و اجرا شده است.
عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان روز جمعه در واکنش به این گزارشات، نسبت به هر اقدامی که قتل خاشقچی را به سران این کشور ارتباط دهد، هشدار داد و تاکید کرد که بن سلمان در این جنایت نقشی نداشته است.
کد مطلب: 102689
برچسب ها: خاشقجی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *