۰
دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۴۷

آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

دولت آمریکا اعلام کرد که این کشور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.
آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد
دولت آمریکا اعلام کرد که این کشور سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.
به گزارش مردم سالاری آنلاین،  دولت دونالد ترامپ، روز دوشنبه ۱۹ فروردین، طی بیانیه‌ای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» قرار داد.
ترامپ در بیانیه خود گفت این تصمیم با هدایت وزارت خارجه آمریکا بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در این بیانیه آورده است: «امروز به طور رسمی برنامه دولتم برای تروریستی اعلام کردن نیروهای سپاه پاسداران ایران از جمله نیروهای قدس را ذیل بند ۲۱۹ قانون مهاجرت و تابعیت اعلام می‌کنم. این گام بی‌مانند نشانگر آن است که ایران نه‌تنها یکی از حامیان اصلی تروریسم است بلکه فعالیت‌هایی که سپاه پاسداران در آن دخیل است، تروریسم را ترویج و حمایت مالی می‌کند. سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران وسیله اصلی این کشور برای اعمال و حمایت از کمپین جهانی تروریسم است».
به‌رغم آنکه هم نیروی قدس و هم کلیت سپاه توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا در فهرست تروریستی قرار گرفته، و تحریم شده‌اند، این نخستین بار است که وزارت امور خارجه آمریکا، کلیت سپاه را وارد فهرست تروریستی خود می‌کند. در واقع، این اولین بار است که آمریکا یک نیروی نظامی رسمی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد.
به گفته مقامات ارشد آمریکایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری همواره بر این اعتقاد بوده است که سپاه پاسداران بایستی به عنوان «یک سازمان تروریستی» شناخته شود. رسانه‌های آمریکا پیشتر گزارش داده بودند که وزارت دفاع و سازمان سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا) مخالف این تصمیم دولت آمریکا بودند.
 
اظهارات ضدایرانی و به شدت افراطی وزیر امور خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا، همزمان با اعلام قرار گرفتن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی دولت آمریکا، در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.
پمپئو در لحنی به شدت تند و توهین‌آمیز گفت: «در حال حاضر سپاه از هر روشی برای اعمال قدرتش استفاده می‌کند. سپاه و دولت ایران اقدامات تروریستی در دنیا انجام می دهند. قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه با روش های خشن می خواهد انقلاب ایران را صادر کند. اقدام ما یک پیام روشن دارد سپاه پاسداران و ایران اقدامات تروریستی انجام می‌دهند. خون سربازان آمریکایی روی دست سپاه است. رییس پلیس تهران هم از سپاه است. آنها در گسترش فساد در ایران نقش دارند. نفرات سپاه انقلابی نیستند، دزد هستند. مسئولان فاسدی هستند که از قدرتشان سواستفاده کردند. هر کس با سپاه معامله کند حامی تروریست شناخته می‌شود».
 
ظریف خواستار قرار گرفتن نام نیروهای نظامی آمریکا در غرب آسیا در فهرست تروریستی ایران شد
وزیر امور خارجه در نامه‌ای به رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی خواستار قرار گرفتن نام نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا (سنتکام) در فهرست گروه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نظر به حمایت پنهان و آشکار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه از گروه‌های تروریستی و دخالت مستقیم در انجام فعالیت‌های تروریستی توسط نظامیان آن کشور، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ارسال نامه‌ای خطاب به دکتر روحانی رئیس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب مجلس محترم شورای اسلامی، پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به سنتکام را در فهرست گروه‌های تروریستی جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.
 
کد مطلب: 105678
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *