۰
يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۵

افشای نقش فرانسه در سرنگونی قذافی

یک سری ایمیل‌های افشا شده متعلق به هیلاری کلینتون فاش ساخته‌اند که معمر قذافی به با مداخله فرانسه و تنها از آن جهت که پاریس خواستار حفظ پایگاه مالی خود در کشورهای آفریقایی بود، کشته شد.
یک سری ایمیل‌های افشا شده متعلق به هیلاری کلینتون فاش ساخته‌اند که معمر قذافی به با مداخله فرانسه و تنها از آن جهت که پاریس خواستار حفظ پایگاه مالی خود در کشورهای آفریقایی بود، کشته شد.
به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه کی آفریکا یکی از ۳۰۰۰ ایمیل جدید هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که از سوی وزارت امور خارجه در سال ۲۰۱۶ منتشر شده در بر دارنده سندی است مبنی بر اینکه کشورهای غربی از ائتلاف ناتو به عنوان ابزاری برای سرنگون کردن معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی استفاده کردند.
این اقدام ناتو برای سرنگونی قذافی هدفش حمایت از مرم نبوده بلکه دفع تلاش قذافی برای ایجاد یک واحد ارز آفریقایی با پشتیبانی طلا برای رقابت با انحصار بانکداری غربی‌ها بوده است. این ایمیل مربوط به آوریل ۲۰۱۱ که از سوی سیدنی بدومنتال یک مشاور معتمد هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق آمریکا نزد او فرستاده شده موضوعش «مشتری فرانسه و طلای قذافی» بوده و یک سری مقاصد مداخله جویانه غربی‌ها را فاش می‌کند.
این ایمیل‌ها نشان می‌دهند که ابتکار عمل نظامی ناتو با رهبری فرانسه در لیبی هدفش دسترسی بیشتر به سهم بیشتری از تولید نفت لیبی و تضعیف یک طرح بلندمدت قذافی برای ریشه کن کردن فرانسه به عنوان قدرت مسلط در آفریقای فرانسه زبان بوده است. در این ایمیل نیکولاس سارکوزی، رئیس جمهور اسبق فرانسه به عنوان عامل رهبری این حمله به لیبی با پنج هدف مشخص معرفی می‌شود: به دست آوردن نفت لیبی، تضمین نفوذ فرانسه در منطقه، تقویت وجهه داخلی سارکوزی، تقویت جایگاه نظامی فرانسه و جلوگیری از نفوذ قذافی در آفریقای فرانسه زبان.
اما در بخشی از این نامه به تهدید بزرگ ذخایر طلا و نقره قذافی اشاره شده و آن را ۱۴۳ تن طلا و حجم مشابهی نقره برآورد می‌کند. این ایمیل تصریح می‌کند که منابع اطلاعاتی عنوان می‌کنند که انگیزه پشت حمله فرانسه به لیبی اقدامی حساب شده برای تقویت یک قدرت بیشتر، استفاده از ناتو به عنوان یک ابزار برای فتوحات امپریالیستی و نه یک مداخله انسان دوستانه و دادن تبلیغات غلط به مردم در این زمینه بوده است. این ایمیل نوشته است این ذخایر طلا قبل از شورش‌های فعلی در لیبی انبار شده و هدفش استفاده از آن برای یک واحد ارز پان آفریقایی بر مبنای دینار طلایی لیبی بوده است. هدفش ارائه یک جایگزین برای فرانک فرانسه به کشورهای آفریقایی فرانسوی زبان بوده است.
این اسناد نشان می‌دهند زمانیکه سازمان اطلاعات فرانسه از ابتکار عمل ایجاد ارز رقابتی با سیستم بانک مرکزی غرب با خبر شد تصمیم سرنگونی قذافی از طریق نظامی و با دخالت ائتلاف ناتو گرفته شد.
کد مطلب: 116790
برچسب ها: هیلاری کلینتون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *