?>?> نرخ تورم در کانادا و انگلیس چقدر است؟ - مردم سالاری آنلاين
۰
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۹

نرخ تورم در کانادا و انگلیس چقدر است؟

برای چهارمین بار متوالی نرخ تورم کانادا بالا رفت و نرخ تورم در انگلیس به اوج سه ماهه رسید.
نرخ تورم در کانادا و انگلیس چقدر است؟
برای چهارمین بار متوالی نرخ تورم کانادا بالا رفت و نرخ تورم در انگلیس به اوج سه ماهه رسید.
به گزارش ایسنا به نقل از گلوب اند میل،  متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۱ درصد بالا تر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بیشترین تورم ثبت شده در این کشور طی چهار ماه اخیر محسوب می شود.  
در بین بخش‌های مختلف،  بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۲.۳ درصد بوده است.  تورم آب و برق نیز ۱.۸ درصد و مراقبت های درمانی با ۱.۷  درصد اندازه گرفته شده است.  از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش لباس و پوشاک با منفی چهار درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۱.۳ درصد بوده است.   
طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه اکتبر با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۴ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی گیرد تا پایان این ماه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۰.۲ درصد رسیده است.
در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۰، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی ۱۷.۸ درصد بوده است. 
همچنین به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در اروپا و انگلیس که منجر به توقف بخش بزرگی از فعالیتهای اقتصادی در این کشور شده، نرخ تورم سالانه این کشور تا پایان ماه اکتبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسیده است.
این نرخ تورم که بالاترین نرخ تورمی انگلیس در طول سه ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تأثیر افزایش نرخ تورم فرهنگ و آموزش قرار گرفته است که تورم آن به دو درصد در ماه اکتبر افزایش پیدا کرده است. نرخ تورم در بخش حمل و نقل به ۱.۲ درصد رسیده است. بانک مرکزی انگلیس دستیابی به تورم دو درصدی را هدف گذاری کرده است و باقی ماندن تورم در این محدوده کار را برای سیاست گذار در ادامه دشوار خواهد کرد.
هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن در نظر نمی گیرد، تا پایان این ماه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۰.۴ درصد رسیده است. آب و برق با تورم منفی ۱.۳ درصدی و لوارم منزل با ۰.۱ درصد از محرکه های کاهشی تورم بوده اند.
نرخ تورم ماهانه در انگلیس نیز با ۰.۴ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به صفر درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم انگلیس در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۲۰ معادل ۲.۵۶ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ماه آوریل ۲۰۱۵ با ۸.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.
نیل بریل، کارشناس ارشد مدیریت دارایی در موسسه پریمیر میتون گفت: در حال حاضر نرخ تورم خیلی مایه نگرانی بانک مرکزی نیست و برعکس هنوز فضای مانور زیادی با توجه به فاصله نرخ تورم از سطح هدفگذاری شده وجود دارد، به نظر نمی رسد تا پایان سال شاهد نزدیک شدن تورم به محدوده دو درصدی باشیم. 
کد مطلب: 140243
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *