۰
جمعه ۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶

کشف دسته گلهای ۲۰۰۰ ساله!

باستان‌شناسان با کاوش در یکی از شهرهای باستانی مکزیک به دسته‌گل‌هایی برخوردند که به دوهزار سال پیش تعلق دارند.
کشف دسته گلهای ۲۰۰۰ ساله!
باستان‌شناسان با کاوش در یکی از شهرهای باستانی مکزیک به دسته‌گل‌هایی برخوردند که به دوهزار سال پیش تعلق دارند.
به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، حدود ۲۰۰۰ سال پیش مردم شهر باستانی «تئوتیئواکان» چند شاخه گل را کنار هم گذاشتند، دسته‌گل‌هایی ساختند و آن‌ها را زیر تکه‌چوب‌های شعله‌ور قرار دادند. حالا باستان‌شناسان در کمال تعجب موفق شدند بقایای این  دو دسته‌گل را در تونل زیر یکی از هرم‌های این شهر تاریخی که در شمال شرقی «مکزیکوسیتی» واقع شده است کشف کنند.
هرمی که این دسته‌گل‌ها در نزدیکی آن کشف شده، وسیع است و در زمان ساخت حدود ۲۳ متر ارتفاع داشته است. در این صورت این هرم از هرم «ابوالهول بزرگ جیزه» واقع در مصر نیز بلندتر بوده است.
هرم «تئوتیئواکان» بخشی از «معبد مار پردار» (Temple of the Feathered Serpent) است.
باستان‌شناسان این دسته‌گل‌ها را در عمق ۱۸ متری زمین و در عمیق‌ترین بخش تونل کشف کرده‌اند. در کنار این دسته‌گل‌ها چندین تکه ظرف سفالین به همراه مجسمه‌ «تلالوک»، ایزد باران و حاصلخیزی نیز کشف شده است.
«سرجیو گومز» که باستان‌شناس موسسه ملی انسان‌شناسی و تاریخ مکزیک است معتقد است این دسته‌گل‌ها بخشی از مراسم‌ تشریفاتی مرتبط با بارش و حاصلخیزی بوده‌اند که توسط مردم بومی این منطقه در تونل‌ها برگزار می‌شدند.
 باستان‌شناسان امیدوارند با تشخیص نوع گل‌های این دسته‌گل‌ها که از ۴۰ و ۶۰ شاخه گل تشکیل شده‌اند بتوانند اطلاعات بیشتری درباره این مراسم کسب کنند. 
باستان‌شناسان در محل کشف این دسته‌گل‌ها شواهدی از یک آتش ‌بزرگ و چندین تکه‌چوب سوخته نیز کشف کرده‌اند. به نظر می‌رسد مردم ابتدا دسته‌گل‌ها را بر روی زمین گذاشته و سپس آن‌ها را با حجم زیادی چوب پوشانده‌اند. به نظر می‌رسد حجم زیاد چوب‌ها دسته‌گل‌ها را از آسیب آتش دور نگه داشته است.
تونلی که «گومز» و تیم او در آن مشغول کاوش بودند در سال ۲۰۰۳ کشف شده و تاکنون محل کشف هزاران اثر تاریخی از جمله آثار سفالین، مجسمه و بقایای حیوانات بوده است. باستان‌شناسان هنوز در تلاش‌اند تا دریابند مردم باستانی چرا این تونل را ساختند و چطور از آن استفاده می‌کردند.
کد مطلب: 155199
برچسب ها: مکزیک
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *