۰
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۳
قاسم محبعلی :

دولت فهمیده شعار گره نزدن مذاکرات به اقتصاد کشور امکان پذیر نیست

قاسم محبعلی گفت: اگر جلوتر از این برویم بعید می دانم اتفاقی بیفتد چون همان طور که اروپایی ها گفتند متن پیش نویس توافق نهایی است. ضمن آنکه اگر تا سپتامبر موضوع برجام حل نشود، آژانس هم گزارش بدهد امکان دارد پرونده ایران به شورای امنیت برود.
دولت فهمیده شعار گره نزدن مذاکرات به اقتصاد کشور امکان پذیر نیست
به گزارش مردم سالاری آنلاین، شواهد و قرائن نشان می دهد دولت سیدابراهیم رئیسی پس از یک سال به واقع گرایی رسیده و متوجه شده با شعار نمی توان کشور را اداره کرد، از این رو پالس‌ها حکایت از آن می کند که این دولت در حال حرکت به سوی احیای برجام است.
قاسم محبعلی درباره پاسخ احتمالی دولت رئیسی به پیشنهاد برجامی اتحادیه اروپا گفت: گرچه روس ها موضع دوپهلو می گیرند که شاید نشانه آن باشد که علاقمند به احیای برجام نیستند و همچنین مخالفان برجام در ایران و آمریکا نیز انقولت هایی می آورند تا مانع این کار شوند اما منطقا به نظر می رسد قرار است احیای برجام را بپذیرند.
وی افزود: آمریکایی‌ها تا حدممکن به تلاش اروپایی‌ها برای تأمین خواسته های ایران توجه کردند. گرچه مذاکره درباره لغو تحریم های خارج از برجام به بعد از احیای برجام مذاکره موکول شد اما در حوزه تضمین، آمریکایی ها پذیرفتند اگر اتفاقی افتاد و دوباره برجام ملغی شد شرکت های سرمایه گذار در ایران بتوانند تعهدات خود را به انجام برسانند. همچنین با احیای برجام، آمریکا و اروپا موضع مثبت شان را برای حل موضوعات پادمانی باقی مانده به آژانس اعلام می کنند.
این کارشناس مسائل سیاست خارجی با اشاره به تبعات عدم پذیرش احیای برجام در مقطع کنونی، یادآور شد: اگر جلوتر از این برویم بعید می دانم اتفاقی بیفتد چون همان طور که اروپایی ها گفتند متن پیش نویس توافق نهایی است. ضمن آنکه اگر تا سپتامبر موضوع برجام حل نشود، آژانس هم گزارش بدهد امکان دارد پرونده ایران به شورای امنیت برود.
وی با بیان اینکه تصمیم درباره پذیرش احیای برجام در اختیار دولت نیست، ادامه داد: البته دولت با توجه به تجربه یک سال گذشته متوجه شده «شعار گره نزدن مذاکره به اقتصاد و مسائل معیشتی مردم» در واقعیت امکان پذیر نیست بنابراین مواضع دولتی ها به طور مشخص وزارت خارجه درباره پذیرش برجام مثبت است و آنها موافق پذیرش این توافق هستند.
محبعلی با اشاره به تلاش های روسیه و اسرائیل برای جلوگیری از احیای برجام، اظهار کرد: البته جریان هایی هم در داخل ایران هستند که از وضعیت وجود تحریم و قاچاق کالا سود می برند بنابراین حداکثر تلاش خود را می کنند تا برجام احیا نشود اما عقل و خرد سیاسی تصمیم گیران بر این است که احیای برجام را در نهایت بپذیرند. با این حال زمان پذیرش احیای برجام خیلی اهمیت دارد چون اگر اعلام این موضوع طولانی شود امکان دارد هزینه های ایران افزایش پیدا کند.
کد مطلب: 171720
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *