۰
چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۵
تورم ماهانه دهک ها در دی ماه ۱۴۰۱؛

شکاف تورمی در آغاز زمستان 1401

بررسی ها نشان می دهد بیشترین تورم رقم خورده در دی ماه به ثروتمندترین دهک و پایین ترین تورم به فقیرترین دهک تعلق داشته است.
شکاف تورمی در آغاز زمستان 1401
به گزارش مردم سالاری آنلاین،تورم ماهانه دی 4.3 درصد برآورد شده که نسبت به ماه های گذشته روندی صعودی داشته است. تورم نقطه به نقطه نیز 51.3 درصد به ثبت رسیده، به بیان دیگر هزینه ای که خانوار برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات در دی ماه امسال کرده اند نسبت به هزینه تهیه همین سبد در دی ماه سال گذشته، بالغ بر یک و نیم برابر شده است. تورم ماهانه خوراکی ها و آشامیدنی ها در دی ماه 4.1 درصد به ثبت رسیده، این در حالیست که تورم ماهانه اقلام غیر خوراکی و خدمات حدود 4.5 درصد بوده است.
سهم اقلام غیر خوراکی در سبد مصرفی دهک ها پردرآمد جامعه وزن بالایی دارد، از سویی دیگر سهم اقلام خوراکی در سبد تقاضای دهک ها فقیر بالاست. با توجه به اینکه تورم غیر خوراکی ها در دی ماه بالاتر از تورم خوراکی ها بوده، فشار تورمی بر دوش دهک های ثروتمند بیشتر بوده است. به بیان ساده تر هر زمان که تورم از سمت خوراکی ها باشد فشار تورمی که فقرا تجربه می کنند بیش از اقشار پردرآمد و هر زمان که تورم از سمت اقلام غیر خوراکی باشد، تورم در دهک های بالایی به نسبت بالاتر است.
تورم دهک دهم که ثروتمند ترین دهک جامعه به حساب می آید در دی ماه 6.9 به ثبت رسیده، این نرخ بالاترین تورم رقم خورده در میان دهک ها است. پایین ترین تورم به ثبت رسیده نیز با 3.2 درصد به دهک اول تعلق دارد. به بیان ساده تر بیشترین تورم به ثبت رسیده در نخستین ماه زمستان 1401 به ثروتمند ترین دهک جامعه و کم ترین تورم به فقیر ترین گروه جامعه تعلق دارد.
به طور کلی می توان گفت که تورم ماهانه در دهک های اول تا ششم تفاوتی چشمیگری با هم ندارد و اختلاف تورم بین دهک ها از دهک هفتم آغاز و بیشتر می شود. همچنین دهک های نهم و دهم فاصله به نسبت زیادی با تورم سایر دهک ها دارند.
منبع:اکوایران
کد مطلب: 187796
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *