۰
يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۰
الهوردی دهقانی:

عرضه خودرو در بورس به نفع قشر مرفه است

عرضه خودرو در بورس سبب کاهش قیمت در بازار نمی شود
الهوردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: عرضه خودرو در بورس سبب نمیشود که قیمت خودروها در بازار کاهش یابد. تنها راه کنترل بازار خودرو، حذف انحصار خودرو چه داخلی و چه وارداتی است تا مردم بتوانند آزادانه هر محصولی را میخواهند مقایسه و انتخاب کنند.
عرضه خودرو در بورس به نفع قشر مرفه است
به گزارش مردم سالاری آنلاین،خرید خودرو از بورس کالا از مرداد ماه ۱۴۰۱ شروع و تا به امروز ادامه دارد این کار با هدف تشکیل بازاری شفاف و رقابتی برای فروش خودرو به قیمت منصفانه انجام میشود. چهار خودروی پژو ۲۰۷ دستی، پژو ۲۰۷ اتوماتیک، تارا دستی و شاهین از جمله خودروهایی هستند که طی چند ماه اخیر بیشترین حجم عرضه و معامله را در بورس کالا داشتند یکی از شروط شرکت در بورس کالا، مسدود شدن مبلغ خودرو در حساب وکالتی است که در صورت برنده شدن به حساب فروشنده منتقل و در غیر این صورت ظرف مدت ۲۴ ساعت برای خریدار قابل دسترس خواهد بود. 
الهوردی دهقانی؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در انتقاد به تصمیم دولت برای عرضه خودرو به انتقاد از این مصوبه پرداخت و گفت: ارائه کالا در بورس کار درستی نیست مگر اینکه کالاها منحصر به فرد باشند زیرا نحوه فروش در بورس که هر کسی بالاترین قیمت را ارائه دهد میتواند آن کالا را بخرد از اساس اشتباه است.
عرضه خودرو در بورس سبب کاهش قیمت در بازار نمی شود
وی ادامه داد: عرضه خودرو در بورس سبب نمیشود که قیمت خودروها در بازار کاهش یابد. تنها راه کنترل بازار خودرو، حذف انحصار خودرو چه داخلی و چه وارداتی است تا مردم بتوانند آزادانه هر محصولی را میخواهند مقایسه و انتخاب کنند.
دهقانی گفت: عرضه خودرو در بورس سودی هم برای سازمان بورس دارد پس طبیعی است که هم تولیدکننده خودرو و هم بورس از این نوع فروش استقبال کنند.
عرضه خودرو در بورس به نفع دهک‌های بالا و قشر مرفه است
این نماینده مجلس یازدهم با انتقاد از تصمیم دولت برای عرضه خودرو در بورس گفت: عرضه خودرو در بورس به نفع دهک‌های بالا و قشر مرفه است. بلوکه شدن بخشی از مبلغ خودرو در حساب بانکی تصمیم عجیبی است زیرا با توجه به شرایط اقتصادی فعلی فروش کالا و واریز آن به حساب برای شرکت در بورس برای افرادی که توانایی مالی ندارند امکان پذیر نیست و ریسک بالایی دارد به نظر بنده خودروسازان میتوانستند به جای کل یا نصف مبلغ فقط ۱۰ درصد خودرو را بلوکه کنند زیرا با این روش بازار محدود شده و پای دلالان به این بازار باز خواهد شد. 
عضو کمیسیون صنایه مجلس افزود: در حال حاضر نمایندگان مجلس درگیر بودجه هستند ولی یکی از مسائلی که در کمیسیون مطرح شده همین موضوع است و ما پیگیر این عستیم تا روند فروش خودرو باید اصلاح شود زیرا این موضوعات مصوبه مجلس نبوده و تصمیمات دولتی است.
دهقانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه قیمت خودرو در بورس بسیار کمتر از بازار آزاد است از کجا معلوم فردی که از بورس خودرو میخرد آن را در بازار آزاد نفروشد؟ تنها راه کنترل قیمت‌ها، تعادل و برابری عرضه و تقاضا، افزایش تولید و واردات است که در این صورت مردم حق انتخاب داشته و خودرویی را که دوست دارند میتوانند خریداری کنند.
منبع:دیده بان ایران
کد مطلب: 188641
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *