۰
دوشنبه ۷ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۱۵

جزئیات یارانه معیشتی رمضان 1402

ماه رمضان سال گذشته شاهد واریز یارانه معیشتی به حساب بیش از 11 میلیون سرپرست خانوار بودیم. اما آیا امسال خبری از یارانه معیشتی رمضان 1402 خواهد بود؟
جزئیات یارانه معیشتی رمضان 1402
به گزارش مردم سالاری آنلاین، با اینکه فعلاً هیچگونه اظهار نظری از مقامات دولتی، مبنی بر واریز یارانه معیشتی رمضان 1402 صورت نگرفته است، اما اگر دولت همچین قصدی را مانند سال گذشته داشته باشد، چه کسانی مشمول این یارانه کمک معیشتی خواهند بود؟
مشمولین احتمالی یارانه معیشتی رمضان 1402
سال پیش یارانه کمک معیشتی به اقشار کم‌درآمد و در دو مرحله 22 بهمن و نوروز برای دهک‌های اول تا چهارم و افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تعلق گرفت. شایان توجه است که یارانه معیشتی رمضان گذشته نیز به حساب سرپرستان خانوارها واریز شد، که آن هم بیشتر دهک‌های اول تا چهارم و مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی که از دریافت سهام عدالت جا مانده بودند، را شامل می‌شد.
بنابراین مطابق با این توضیحات یارانه‌بگیران باید در انتظار همان یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومانی باشند. کسانی که در دهک اول تا سوم قرار بگیرند، به ازای هر نفر 400 هزار تومان دریافت خواهند کرد. خانوارهای دهک‌های چهارم تا نهم هم از مبلغ 300 هزار تومان به ازای هر نفر برخوردار خواهند شد. تفاوت یارانه امسال خانوارها این بوده که امکان استفاده از کالابرگ به جای یارانه نقدی وجود دارد.
دولت به‌منظور حمایت از سبد غذایی طرح کالابرگ الکترونیکی را به اجرا درآورده است. طرح کالابرگ تا به امروز در چهار استان قزوین، هرمزگان، گیلان و مرکزی به به صورت آزمایشی اجرا شده است. این طرح شامل 10 قلم کالا از جمله شیر، پنیر، ماست، قند و شکر، روغن، ماکارونی، روغن، مرغ و تخم‌مرغ خواهد شد.
طبق مسئولان وزارت کار، تاکنون بیش از 30 هزار فروشگاه در کشور به سامانه کالابرگ متصل شده و یارانه‌بگیران امکان خریداری کالاهای مذکور را یک ماه زودتر از واریز یارانه نقدی خواهند داشت.
گفتنی است در صورتی که سرپرست خانوار از کالابرگ الکترونیکی به جای یارانه نقدی بهره ببرد، دیگر امکان دریافت یارانه نقدی به طور کامل وجود ندارد. به عبارتی افراد به هر میزانی که از کالابرگ بهره ببرند، به همان میزان نیز از یارانه نقدی آن‌ها کسر خواهد شد.
کد مطلب: 192383
برچسب ها: یارانه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *