۰
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۲۰

خبر جدید مالیاتی؛این افرادی از پرداخت معاف می شوند

طبق گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، معافیت مالیاتی قرار است به خط فقر مطلق برسد؛ این یعنی افرادی که زیر خط فقر مطلق هستند از دادن مالیات معاف خواهند شد.
خبر جدید مالیاتی؛این افرادی از پرداخت معاف می شوند
به گزارش مردم سالاری آنلاین،قرار است در طول اجرای برنامه هفتم توسعه گروه‌های زیر خط فقر از مالیات معاف شوند؛ این یعنی یک‌سوم جمعیت کل کشور.

نمایندگان مجلس روز گذشته در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه تصویب کردند که فقر مطلق تا پایان برنامه ریشه‌کن شود. یکی از ابزار لازم برای رسیدن به این هدف، معافیت مالیاتی است که بر دوش کارگران گذاشته شده است.

اگر قرار باشد جمعیت زیر خط فقر از مالیات معاف شوند، از آنجایی که حدود ۳۵ درصد از جمعیت کشور زیر این خط قرار دارند این یعنی حدود یک سوم جمعیت کل کشور از مالیات معاف خواهند شد.

«داوود منظور» رئیس سازمان برنامه و بودجه هم در همین ارتباط توضیحاتی را در صحن مجلس ارائه کرد. به گفته وی، معافیت مالیاتی قرار است به خط فقر مطلق برسد؛ این یعنی افرادی که زیر خط فقر مطلق هستند از دادن مالیات معاف خواهند شد.

آمار متفاوت از فقر و فقرا در ایران

در حالی‌که سفره‌ها بی‌نان است و عملا خانوار طبقه متوسط به دره فقر سقوط کرده‌اند؛ آمار و ارقام متفاوتی از وضعیت فقر و فقرا در ایران به دلیل اهمال‌کاری مرجع رسمی به گوش می‌خورند. گاهی یک کارشناس آمار ارائه می‌دهد و گاهی یک مقام سابق اقتصادی...، اما همه آن‌ها در یک موضوع وجه اشتراک دارند و آن هم بدتر شدن وضع فقر در ایران است.

اخیرا محسن پیرهادی، نایب رئیس کمیسون تلفیق برنامه هفتم در مجلس خبر داده که جمعیت زیر خط فقر مطلق در ایران به مرز ۲۸ میلیون نفر رسیده است.

وحید محمودی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران هم گفته که مطالعات نشان می‌دهند از ۳۰ تا ۵۰ درصد از جمعیت کشور درگیر فقر مطلق هستند. این ارقام مورد تایید علی ربیعی- وزیر کار دولت روحانی هم بوده است.

داستان آمار و ارقام اینجا تمام نمی‌شود؛ فرشاد مومنی- اقتصاددان آمار وحشتناکی در این زمینه اعلام کرده. او می‌گوید از هر سه ایرانی یک نفر گرفتار فقر مطلق است و دوره دو برابر شدن فقر به کمتر از سه سال رسیده.

ما برای بررسی این موضوع هم به سراغ مرتضی افقه- استاد دانشگاه رفتیم. افقه هم معتقد است ۳۰ میلیون ایرانی دچار فقر مطلق هستند.

اما اگر بخواهیم از دریچه یک مرکز رسمی به جمعیت زیر خط فقر نگاه کنیم؛ آخرین مورد مربوط به مرکز پژوهش‌های مجلس است که در بررسی خود به سراغ دهه ۹۰ رفته و اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم از سال ۹۶ اقدام به محاسبه خط فقر کرده است.

بر اساس اطلاعاتی که مرکز ارائه کرده است، خط فقر متوسط کشوری در سال ۱۴۰۰ به طور سرانه یک میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بوده است. این عدد برای خانوار چهار نفره معادل چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محاسبه شد.

بر این اساس، درصد جمعیت زیر خط فقر مطلق در سال ۱۴۰۰ برابر با ۳۰.۴ درصد بوده است. در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن، از جمعیت فقرا کاسته شده؛ ۷۰۰ هزار نفر.

در مجموع، نرخ فقر از سال ۸۵ روند صعودی داشته و از سال ۹۷ به بیش از ۳۰ درصد رسیده است. در این بین، شکاف فقر که نشانگر فاصله فقرا تا خط فقر است و آن را اندازه‌گیری می‌کند؛ در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به بالاترین مقدار یعنی ۲۷ درصد رسیده است.

کد مطلب: 206723
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *