۷
۱
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۳
گزارش "مردم سالاری آنلاین" از صفر تا صد کلاف سردرگم پدیده شاندیز

بلاتکلیفی مال باختگان پدیده چهار ساله شد

بیانیه سهامداران پدیده برای تنویر افکار عمومی
از زمانی که تبلیغات گسترده تلویزیونی شرکت پدیده شاندیز برای احداث شهر رویایی پدیده در مشهد آغاز شد، ده سال می گذرد. سهامداران پدیده شاندیز حدود ۱۲۰ هزار نفر هستند که بدین معناست که با احتساب اعضای خانواده شان حدود ۵۰۰ هزار نفر یعنی یک شانزدهم جمعیت کشور درگیر پرونده پدیده هستند. آنها از دی ماه سال 93 که فعالیتهای شرکت پدیده متوقف شد، همچنان به دنبال پول و سرمایه خود هستند و این بلاتکلیفی از مرز چهارسال هم گذشته است.
شهر رویایی پدیده با این نماد تبلیغاتی بین مردم شناخته شد.
شهر رویایی پدیده با این نماد تبلیغاتی بین مردم شناخته شد.
از زمانی که تبلیغات گسترده تلویزیونی شرکت پدیده شاندیز برای احداث شهر رویایی پدیده در مشهد آغاز شد، ده سال می گذرد. سهامداران پدیده شاندیز حدود ۱۲۰ هزار نفر هستند که بدین معناست که با احتساب اعضای خانواده شان حدود ۵۰۰ هزار نفر یعنی یک شانزدهم جمعیت کشور درگیر پرونده پدیده هستند. آنها از دی ماه سال 93 که فعالیتهای شرکت پدیده متوقف شد،  همچنان به دنبال پول و سرمایه خود هستند و این بلاتکلیفی از مرز چهارسال هم گذشته است.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، پس از توقف فعالیتهای پدیده شاندیز و بازداشت پهلوان، مدیرعامل وقت پدیده، بلاتکلیفی سهامداران پدیده شاندیز کم کم موجب اعتراضات آنها شد اما علیرغم گذشت چهار سال از آن زمان و حتی ایجاد کمیته انتقال از سوی وزارت کشور به منظور رفع مشکلات پدیده، هنوز سهامداران و سرمایه گذاران پدیده در پی احقاق حق خود هستند.
در همین حال و در پی طرح موضوع احتمال پرداخت هزار میلیارد تومان برای رفع مشکل پدیده، روز دوشنبه، جمعی از سهامداران پدیده شاندیز بیانیه ای منتشر کردند و برای تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه دادند. در بخشهایی از بیانیه سهامداران مالباخته پدیده آمده است : در خبرها آمده است بعد از ۴ سال از بدبخت کردن مردم توسط مافیای حکومتی در پروژه گردشگری پدیده که مردم را بدبین و نا امید کرده دولت دستور پرداخت مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان به سهامداران معسر پدیده را داده است که معلوم نیست این وعده عملی شود! اما بعد از انتشار این خبر افرادی متصل به جریان های سیاسی و سازمانی شروع به جبهه گیری کردند که چرا ۱۰۰۰ میلیارد تومان از بیت المال به سهامداران پدیده باید پرداخت شود که جای تعجب است چرا این افراد موقع پرداخت ۳۵ هزار میلیارد تومان از بیت المال به سپرده گذاران موسسات مالی روزه سکوت گرفته بودند و بعد از پرداختش کمی سر و صدا کردند! در صورتیکه این ۱۰۰۰ میلیارد تومان که وعده پرداخت دادند قسمت خیلی کمی از پول کم ارزش شده خود مردم است که مافیایی در سال ۹۳ با زمین زدن پروژه پدیده، سرمایه های زندگی مردم را غارت کرد و بعد بحران، حسابهای شرکت پدیده خالی شد و معلوم نشد چه بر سر پولهایش آمد ‌و از آن زمان پروژه پدیده در رکود است که در نهایت مافیای حکومتی با افزایش هر روزه جرایم بانکی، پدیده را از چنگ سهامداران مردمی پدیده در می آورد!
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: با ۵ سال تبلیغات صدا و سیمای تحت حمایت مسئولین نظام جمهوری اسلامی از پروژه پدیده که از پدیده بازدید میکردند و کلنگ میزدند و میگفتند این پروژه ملی و عزم ملی است در مردم اعتماد سازی کردند و سرمایه هایشان را جذب پروژه کردند و سپس در سال ۹۳ سرمایه های مردم غارت شد! در حال حاضر ارزش دارایی های خالص پدیده بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است که اگر مطالبات مردم طبق نرخ روز تورمی با جبران ضرر این چند سال پرداخت شود باز هم سرمایه گذاران و شرکت های سرمایه گذاری سود میکنند و در آینده هم برایشان ارزش افزوده دارد. اما بخاطر حمایت از پروژه های خودی ها و ژن های خوب و دعوا های سیاسی برخی مسئولین که پروژه گردشگری پدیده را زمین زدند و این وسط مردم عادی را بدبخت کردند و موجب فروپاشی بسیاری از خانواده ها شدند، باز هم پروژه را در این سالها در رکود نگه داشته اند و فقط وعده تحویل مردمی داده اند که هنوز رنگ پولهایشان را ندیده اند!
در پایان این بیانیه، مال باختگان پدیده از مردم و افکار عمومی خواسته اند که از ما مردم غارت شده در پدیده حمایت کنید و از مسئولین بخواهید که پروژه پدیده را به سرمایه گذاران یا شرکت های سرمایه گذاری واگذار کنند و پول های مردم را به نرخ روز تورمی با جبران ضرر این چند سال که از سال ۹۳ غارت شده است برگردانند تا شاید کمی از امنیت سرمایه گذاری در کشور که بر باد رفته است برگردد!
 اما مشکل پدیده از کجا آغاز شد و سهامداران آن به چه چیزی اعتراض دارند؟
 
سهامداران پدیده چه می گویند؟
یکی از سهامداران پدیده که در سال 89 سهام شرکت را خریداری کرده می گوید: از سال 89 سی هزار سهم پدیده را به قیمت هر سهم حدود 700 تومان و در مجموع 21 میلیون تومان خریداری کردم. خانه ای در اصفهان داشتم که فروختم تا در پدیده سرمایه گذاری کنم. بر خلاف آنچه برخی می گویند که سهامداران پدیده بدون تحقیق و بررسی در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند، به مشهد رفتم و درباره این پروژه تحقیق کردم. علاوه بر آنکه تبلیغات پدیده در صداوسیما در تمامی ساعات روز پخش می شد و آن را پروژه ای ملی نشان می داد، مسوولان مختلفی همچون دادستان کل کشور و رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در مراسم کلنگ زنی پروژه حضور داشتند که تصاویر آنها هم همه جا منتشر شده بود. حتی آقای نظم اسلامی مجری صداوسیما با هلیکوپتر بر فراز محوطه پدیده برای این پروژه تبلیغ می کرد تا از صداوسیما پخش شود. بنابراین سهم خود را به صد میلیون تومان و افزایش دادم و یک واحد مسکونی هم با مبلغ 108 میلیون تومان پیش خرید کردم تا مابقی را در اقساط پرداخت کنم.
 یکی دیگر از مال باختگان پدیده شاندیز که در این پروژه سرمایه گذاری کرده به مردم سالاری آنلاین می گوید : در سال 92، حدود 250 میلیون تومان سهام و 108 میلیون تومان واحد پیش خرید کردم. از بهمن 93 باید واحدها تحویل می شد و تعهد کرده بودند اگر واحدها در موعد مقرر تحویل داده نشود، نیم درصد سود تاخیر تا شش ماه و بعد از شش ماه هم یک و نیم درصد سود تاخیر به خریداران واگذار کنند. از آذرماه 93 که شرکت به بحران خودره بود خودشان گفتند چک هایی که بابت اقساط خرید واحدها به شرکت داده اید، دیگر پر نکنید چون چک های اقساط بعدی ما تا سال 95 هم ادامه پیدا می کرد.
سهامدار دیگری از سهامداران پدیده هم به "مردم سالاری آنلاین" گفت : من خیلی دیر به پدیده شاندیز اعتماد کردم و تحقیقات زیادی انجام دادم و سرانجام در سال 92 با خرید 200 هزار سهم 12072 تومانی سرمایه گذاری کردم. اما نه تنها به سودی نرسیده ایم، بلکه ارزش سرمایه ما روز به روز کمتر شده است.
 
بحران پدیده از چه زمانی آغاز شد؟
شرکت پدیده شاندیز در بهمن ماه سال ۱۳۸۳به ثبت رسیده و در توسعه پروژه های ساختمانی در شاندیز، در نزدیکی مشهد، فعالیت می کرد. این شرکت بعدا راسا اقدام به فروش سهام خود کرد که ارزش سهام آن به سرعت چند برابر شد. این شرکت از سال 88 با تبلیغاتی بسیار گسترده از طریق صداوسیما، بیلبوردهای شهری، فرودگاهها و فروشگاهها و اسپانسرینگ برنامه های تلویزیونی، برای عموم مردم شناخته شد و از سال 91 پیش فروش واحدهای پدیده شاندیز در نزدیکی مشهد آغاز شد و مردم دعوت به سرمایه گذاری در این پروژه رویایی شدند.
سرمایه گذاری در پدیده شاندیز در دو قالب مختلف فروش سهام شرکت به عموم مردم یا فروش واحدهای تجاری و مسکونی و هتل انجام می شد. حجم گسترده تبلیغات از صداوسیما به عنوان رسانه حاکمیت نقش مهمی در جلب اعتماد مردم داشت. اما مشکل از شهریور 93 و طرح نخستین زمزمه های تخلف در پدیده توسط حجت الاسلام و المسلمین مظفری رئیس کل دادگستری خراسان رضوی آغاز شد. اما همچنان تا سه ماه بعد، فعالیتهای پدیده ادامه داشت. روز هشتم دی ماه غلامعلي صادقي دادستان عمومي و انقلاب مشهد با تأکيد بر ممنوعيت تبليغات خريد و فروش سهام از سوي سه شرکت پديده، تبرک و پرديسبان و امثال آنها گفت: هر کس به هر شکلي و از طريق رسانه ها، مخابرات، جرايد و... اقدام به تبليغ با عنوان خريد و فروش سهام اين شرکتها نمايد، مجرم است و دستگاه قضايي با اين گونه موارد برخورد جدي خواهد داشت. فقط شرکت هاي تبرک و پديده مجاز هستند در حد رفع نيازهاي روزمره دفتري در شهر داشته باشند که پاسخگوي مراجعان باشند و در صورتي که اين افراد بدون اطلاع دادسرا اقدام به خريد و فروش سهام کنند به يقين برخورد قاطعي با آنان صورت ميگيرد. صادقی همچنین گفت که به خاطر افزایش های به اصطلاح بادکنکی و غیرقانونی سهام، مبالغ میلیاردی جابه جا شده است که این امر حتما نیازمند شفاف سازی است تا هر کسی یک شبه میلیاردر نشود.
شاخص رشد سهام پروژه پدیده شاندیز از آبان ۸۸ تا شهریور ۱۳۹۰، با رشد ۵۰ درصدی و با آغاز عملیات اجرایی در مهرماه ۹۰، با جهش ۱۳۰درصدی رو به رو شد. در سال ۱۳۹۰ با وجود رکود در بخش ساختمان، قیمت سهام پدیده ۲۷۵ درصد رشد داشت و همین مسایل باعث ترغیب مردم به سرمایه گذاری در آن می شد. اما به دنبال طرح اتهاماتی در خصوص تغییر کاربری اراضی ونحوه معاملات سهام این شرکت، تعدادی از سهامداران پدیده از بیم از دست دادن سرمایه خود برای فروش سهام خود هجوم آوردند. پیش از آن زمان، سرمایه گذاران در پدیده می توانستند خیلی راحت سهام خود را واگذار کرده و حداکثر ظرف مدت 45 روز پول خود را پس بگیرند، اما با افزایش متقاضیان فروش سهام که به دلیل طرح ابهاماتی توسط دستگاه قضایی مشهد خواستار فروش سهام خود شده بودند، شرکت پدیده دچار مشکل شد. این شرکت به شماری از سهامداران حواله هایی داد اما با توجه به حجم بالای درخواست های سهامداران، این شرکت نتوانست تعهدات خود را انجام دهد. محسن پهلوان مدیرعامل وقت پدیده، 94 تلاش می کرد تا سهامداران، سهام خود را نفروشند و به او مهلت دادند تا پولهای مردم را پس بدهد اما از آنجا که دیگر امکان فروش در پدیده را نداشت و سهامداران هم در صدد دریافت پول خود بودند، نتوانست در آن مدت کاری انجام دهد و سرانجام در مرداد سال 95 بازداشت شد. استاندار وقت خراسان رضوی در آن زمان گفت که بدهی‌های این شرکت به سهامداران مالباخته ۸۴۰۰میلیارد تومان است.
 
سرنوشت پدیده پس از بازداشت پهلوان
دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، در جلسه ای که در ۱۶ دی سال ۹۳ برگزارشد مقرر کرد، ستاد مرکزی به ریاست استاندار خراسان رضوی و با حضور جمعی از مدیران استانی از جمله رئیس کل دادگستری، دادستان مشهد، رئیس سازمان بازرسی، فرماندهان ناجا و سپاه پاسداران استان خراسان رضوی، نمایندگان وزارت اطلاعات، سازمان صداوسیما و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل شود. وظیفه ستاد این بود که به تخلفات پدیده در تمامی زمینه ها رسیدگی و ضمن برخورد با تخلفات احتمالی، فعالیت های پدیده را به مسیر قانونی هدایت کند.
آبان سال 95 بر مبنای مصوبه هیات دولت، دستگاه های اجرایی مرتبط موظف شدند با کارگروه رسیدگی به موضوعات پدیده که با مسئولیت وزارت کشور تشکیل شده بود، همکاری کنند. در زمینه این مصوبه، جلسه ای درتاریخ ۲۴ آبان 95 با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی برگزار و مقرر شد کارگروهی با مسئولیت معاون اقتصادی وزارت کشور و با عضویت نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی و قضایی تشکیل شود و زمینه حل مشکلات شرکت را فراهم کند. در همان زمان مصطفی کواکبیان عضو هیات رئیسه فراکیون امید مجلس سوالی از وزیر کشور در مورد پروژه پدیده شاندیز مطرح کرد که توضیحات رحمانی فضلی در مجلس قانع کننده تشخیص داده نشد.
در مهرماه سال 96 ابوالفضل انتظاری که سابقه خدمت در وزارتخانه های کشور، صنعت-معدن و تجارت، آموزش و پرورش و آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد و بانک شهر را داشت به عنوان مدیرعامل شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده معرفی شد.
روز 24 دی ماه 96، بابک دین پرست، معاون اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور که نماینده تام الاختیار وزیر در امور پدیده بود از حل تمامی مشکلات شرکت پدیده شاندیز خبر داد و گفت: مشکل ساخت برج اقامتی و همچنین ارائه سهام این شرکت در بورس بطور کامل حل شده است.
این درحالیست که مال باختگان پدیده نه تنها هنوز بلاتکلیف هستند بلکه هنوز زمینه برای انتقال سهام پدیده به مال باختگان یا همان سهامداران و سپردن مسوولیت شرکت به سهامداران اصلی فراهم نشده و مدیران منصوب دولت در پدیده وقت تلف می کنند.
ابوالفضل انتظاری مدیرعامل منصوب دولت در شرکت پدیده، شهریور ماه امسال گفته بود: یکی از دغدغه‌های سهامداران که همواره مطرح می‌شود، این است که آیا به پول و سرمایه‌گذاری خود خواهیم رسید و کی این امر محقق می‌شود. براساس عدد و رقم اعلام می‌کنیم که سهامداران حتماً به پول خود خواهند رسید چراکه ساخت و سازها شروع شده، تکمیل پروژه‌ها و بهره‌برداری‌ها اتفاق افتاده، سهام جبرانی اعطا شده و حضور در بورس و فرا بورس نیز پیش روست. برای اولین بار می‌گوییم که از محل سود انباشته، به هر یک سهم توسعه ما، ۲۳ سهم اضافه می‌شود که با سهم خود افراد ۲۴ سهم می‌شود و با رقیق سازی‌های صورت گرفته، دغدغه سهامداران، فعالان اقتصادی و ناظرین بازار به حداقل کاهش خواهد یافت. به گفته او تعداد ۱۱ میلیارد و۲۰۰ میلیون سهم ابنیه و ۵۲۰ میلیون سهم توسعه در مبالغ سناپ پدیده و بازار اعتباری ضرب و سپس جمع شود که مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان طلب سهامداران از پدیده به دست می آید.
اما آیا سهامداران پدیده به مطالبات خود می رسند؟ مطالباتی که هشت برابر مبلغی است که دولت وعده داده برای پرداخت به سهامداران پدیده تخصیص خواهد داد...
 
کد مطلب: 103170
برچسب ها: پدیده شاندیز
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


احمدی
Iran, Islamic Republic of
فقط اعتماد کردیم به دولت جمهوری اسلامی
همه زندگی ما بخاطر اعتمادمون رفت،ملک تجاری رو فروختم تا سرمایه گذاری کنم هم به مملکتم خدمت کنم هم برای خودم بهتر باشه،الان به بدبختی افتادم،مستاجرم،مریضم،شغلمون هم مسافرکشی شده ،فقط میتونم با بدبختی کرایه خونه بدم،همین
ممتون از مسوولین عزیز
Austria
سپاس‌‌از‌شما‌برای‌بیان‌واقعیات‌مربوط‌به‌پدیده‌شاندیز.ماسهامداران‌قربانی‌بزرگ‌سیاسی‌کاری‌های‌جناحی‌دراین‌چند‌سال‌شدیم.خیلی‌ها‌زندگی‌خود‌وبرخی‌جان‌خودرابعلت‌فشارهای‌عصبی‌دراین‌چند‌سال‌از‌دست‌دادند.مهمترین‌اشتباه‌ما‌اعتماد‌برای‌سرمایه‌گذاری‌در‌کشور‌بود.خداوند‌ازسرتقصیرات‌مسببن‌این‌افراد‌که‌باسیاسی‌کردن‌پدیده‌مردم‌رابیچاره‌کردن‌نگذره
پور فاتح
Iran, Islamic Republic of
با سلام و تشکر از بیان مطالب سهامدران به خاک نشسته پدیده
تو این مملکت فقط باید دلال باشی و خون ملتو تو شیشه کنی سرمایه گزاری کشکه
محمد
Iran, Islamic Republic of
حاصل یک عمر زحمتکشیم بخاطر اعتماد به رسانه ملی فنا شد،،،اپارتمانمو فروختم به هوای اینکه تبدیل به احسن کنم،الان همون آپارتمان رو نمیتونم حتی رهن کنم،،،
مثل من نوعی و حتی بدتر از من هستند ولی دادشون ب هیچ جا نمیرسه،
من و امثال من قربانی دعوای سیاسی حضرات شدیم،،،
چرا این مجموعه رو ب مزایده نمیذارن؟؟؟؟
آنیتا
Iran, Islamic Republic of
خدا باعث و بانیه مشکلات ما سهامدارا و تعهد نامه دارای پدیده رو لعنت کنه. و چه جالب که هیچکس قدرت حل این مشکلاتو نداره.البته بگیم اصلا کسی وجود نداره که به فکر مردم باشه به واقعیت نزدیکتره
Iran, Islamic Republic of
خدا ازتون نگذره بدبختمون کردید واقعا هیچکس نیست تو این کشور اسلامی به داد مظلوم برسه؟
ALI
Iran, Islamic Republic of
باید از دادگاههای بین المللی درخواست تظلم خواهی کرد و بابت از بین رفتن حقوق مردم شکایت کرد تا مردم به حق قانونی که همانا از سال 93 نابود شده برسند.