۰
يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۵
حزب محافظه کار و حزب کارگر در انتخابات محلی شکست خوردند

حذف بزرگان بریتانیا در مخمصمه برگزیت

انگلستان همانند کشتی بدون ناخدا در مخمصه برگزیت به دور خود می‌گردد. کت قرمزها درباره برگزیت دچار سرگیجه شده‌اند؛ گروهی خواهان اجرای برگزیت هستند اما با جزوئیات آن مخالف هستند، گروهی دیگر به دنبال تکرار همه پرسی برگزیت هستند، گروهی در اسکاتلند و ایرلند از برگزیت به عنوان فرصتی برای رویای استقلال از انگلستان می‌نگرند.
حذف بزرگان بریتانیا در مخمصمه برگزیت
انگلستان همانند کشتی بدون ناخدا در مخمصه برگزیت به دور خود می‌گردد. کت قرمزها درباره برگزیت دچار سرگیجه شده‌اند؛ گروهی خواهان اجرای برگزیت هستند اما با جزوئیات آن مخالف هستند، گروهی دیگر به دنبال تکرار همه پرسی برگزیت هستند، گروهی در اسکاتلند و ایرلند از برگزیت به عنوان فرصتی برای رویای استقلال از انگلستان می‌نگرند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، انتخابات محلی انگلیس درمیان بلبشویی که تصویر شد به پیش نمایشی برای طوفان بزرگ در بریتانیا تبدیل شد. بنا به گزارش بی بی سی، انتخابات محلی در بریتانیا چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد اما این بار به محلی برای نمایش نارضایتی از وضعیت موجود تبدیل شد. طبق برخی مشاهده‌ها در برگه‌های رأی، شعارهایی در مورد برگزیت نوشته‌شده است. در یک برگه رأی نوشته‌شده «مِی (نخست وزیر انگلیس) را اخراج کنید».
اتفاق حائز اهمیت این است که هم طرفداران سرسخت برگزیت و هم مخالفان دوآتشه آن از دو حزب کارگر و محافظه‌کار روی برگرداندند تا در اتفاقی کم‌سابقه هر دو حزب هم‌زمان بازنده باشند. در مقابل دو حزب کوچک‌تر لیبرال‌دمکرات و سبز که طرفدار برگزاری همه‌پرسی دوم و لغو برگزیت هستند، پیروزی‌های قابل توجهی به دست آوردند.
نکته قابل‌توجه این است که انتخابات فعلی فقط در انگلیس (ENGLAND) و ایرلند شمالی برگزار شده است. روز گذشته در مناطق بزرگ شهری مثل «لندن» و همچنین «اسکاتلند» و «ولز»، انتخاباتی برگزار نشده است.
 
نفرت محافظه کاران از خانم نخست وزیر
«ترزا می» نخست وزیر بریتانیا در اردوگاه محافظه کاران و هم حزبی‌های خود محبوبیت چندانی ندارد. وی شاید فعلا توانسته باشد از کودتاهای درون حزبی جان سالم به در برده باشد اما شاید انتخابات محلی برای وی گران تمام شود. در این رأی‌گیری، محافظه‌کاران نزدیک هزار و 200 کرسی خود را از دست دادند که از بدترین پیش‌بینی نظرسنجی‌ها نیز بیشتر بود. نظرسنجی‌های مستقل از دست رفتن حدود 500 تا هزار کرسی را پیش‌بینی کرده بودند.
خشم محافظه کاران فردای شکست در انتخابات محلی گریبان خانم نخست وزیر را گرفت. خانم می به ولز رفته بود تا در گردهمایی اعضای حزبش سخنرانی کند؛ ولی قبل از آن‌که حرفی بزند، یکی از حاضران ایستاد و فریاد زد «چرا استعفا نمی‌دهی؟»
«استیوارت دیویز» خطاب به ترزا می‌گفت «ما تو را نمی‌خواهیم» و سپس در میان هو کردن حاضران، از سالن بیرون شد.
واقعیت این است که بسیاری از محافظه‌کاران با توافقی که او با اتحادیه اروپا به دست آورده مخالفند و خواهان خروج فوری و بی‌قید و شرط بریتانیا از اتحادیه اروپا هستند.
همین است که بعضی از اعضای حزب از تبلیغ برای آن خودداری می‌کنند و حتی قصد دارند در انتخابات پارلمان اروپا به حزب «برگزیت» رأی بدهند.
 
سردرگمی حزب کارگر
حزب کارگر هم امیدوار بود دست کم ۴۰۰ کرسی جدید به دست بیاورد. به طور سنتی ، با شکست حزب محافظه کار باید حزب کارگر به پیروزی دست پیدا می‌کرد اما این اتفاق رخ نداد. مخمصه برگزیت اوضاع انگلیس را از حالت عادی خارج کرده است.   تعداد کرسی‌های حزب کارگر به جای بیشتر شدن، کمتر شد.
«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر امیدوار بود وعده‌هایی نظیر پایان یک دهه ریاضت اقتصادی در شوراهای شهر و مثلاً احیای خطوط اتوبوسرانی که در سال‌های اخیر برای کاهش هزینه‌ها حذف شده‌اند، نظر رأی‌دهندگان را جلب کند. با شروع اعلام نتایج بحث بر سر پیام کرسی‌هایی که از دست رفت، در داخل حزب بالا گرفت.
گروهی در حزب از جمله بعضی از رهبران آن معتقدند دلیل شکست، نارضایتی رأی‌دهندگان سنتی حزب در مناطق کارگری شمال انگلستان بود که طرفدار خروج از اتحادیه اروپا هستند.
در مقابل عده دیگری معتقدند سیاست "یکی به نعل، یکی به میخ" حزب و خودداری‌اش از حمایت بی‌قید و شرط از برگزاری یک همه‌پرسی دیگر باعث شد مخالفان برگزیت به سبزها و لیبرال‌دمکرات‌ها رأی بدهند تا پیامشان را به گوش رهبران حزب برسانند.
واقعیت این است که حزب کارگر می‌خواهد ائتلافی از هر دو جناح باشد؛ ولی هر چه می‌گذرد، دوقطبی ماندن‌گرا-خروج‌گرا شدیدتر می‌شود و حفظ این ائتلاف مشکل‌تر.
 
انتظار برای طوفان بزرگ
تکرار احتمالی نتایج انتخابات محلی انگلیس حدودا 3 هفته دیگر منجر به وقوع یک طوفان سیاسی خواهد شد. بریتانیایی‌ها باید نمایندگان خود در پارلمان اروپا را انتخاب کنند. حزب لیبرال‌دموکرات، که چند سال پیش و پس از تشکیل دولت ائتلافی با محافظه‌کاران، به نخست‌وزیری «دیوید کامرون» شکست‌های سنگینی را متحمل شد، توانسته بیش از ۶۵۰ کرسی بیشتر از انتخابات قبلی را به دست بیاورد.
شمار کرسی‌های حزب سبز هم چند برابر شده و بیشترین رشد را در میان احزاب حاضر داشته است.هم حزب لیبرال‌دموکرات و هم حزب سبز، مخالف خروج از اتحادیه اروپا هستند و می‌گویند باید با برگزاری یک‌ همه‌پرسی برگزیت دوباره، بریتانیا در اتحادیه اروپا بماند. برخی ضمن رد تئوری‌های دیگر، معتقدند حمایت از این 2 حزب به منزله تقویت جایگاه هواداران اتحادیه اروپایی است.
در این میان ناگفته نماند که یکی دیگر از شگفتی‌های این رأی‌گیری، حذف تقریباً کامل حزب «یوکیپ» یا همان حزب استقلال انگلیس است. این حزب که در انتخابات قبلی 176 کرسی کسب کرده بود، تا این لحظه 144 کرسی خود را ازدست‌داده است.
 
حذف بزرگان بریتانیا
در انتخابات شوراها دو حزب جدید‌التأسیس «برگزیت» و «تغییر بریتانیا» حضور نداشتند ولی در انتخابات پارلمان اروپا همه این احزاب کوچک مخالف یا طرفدار برگزیت حضور خواهند داشت و تمام تلاششان را می‌کنند که رأی‌دهندگان را از دو حزب بزرگ به طرف خودشان بکشانند.دو حزب یوکیپ و برگزیت به هواداران خروج از اتحادیه اروپا می‌گویند که دو حزب کارگر و محافظه‌کار به رأی شما خیانت کرده‌اند.
در سوی دیگر طیف، احزابی نظیر لیبرال‌دموکرات، سبز، تغییر بریتانیا و حزب ملی اسکاتلند (اس‌ان‌پی) به مخالفان برگزیت، مخصوصاً هواداران حزب کارگر می‌گویند که برای جلوگیری از برگزیت، باید به حزبی جز حزب کارگر رأی بدهید.
شکست هواداران برگزیت در انتخابات پارلمان اروپایی در مرحله اول منجر به تثبیت جایگاه هواداران تکرار همه پرسی برگزیت خواهد شد اما اتفاق مهم این است که انتخابات پارلمان بریتانیا دست خوش تغییرات اساسی خواهد شد. جهش قدرت حزب لیبرال دموکرات و 3 حزبی شدن فضای سیاسی بریتانیا اتفاقی است که در آینده محتمل به نظر می‌رسد.
گزارش: علی ودایع
 
کد مطلب: 107152
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *